اینستاگرام و نکاتی اجمالی برای آشنایی

 

 

( اینستاگرام و نکاتی اجمالی برای آشنایی ) برای این که بتوانید در اینستاگرام صفحه‌ای قابل قبول داشته‌باشید رعایت نکات زیر می‌تواند یاری‌گر شما باشد:

۱- ویرایش پروفایل و تکمیل بیوگرافی

۲- اصول پست گذاشتن در اینستاگرام  

۳- استراتژی تولید محتوا در اینستاگرام  

۴- استفاده از استوری اینستاگرام

۵- استفاده از IGTV اینستاگرام  

۶- گیمیفیکیشن در اینستاگرام 

۷- استفاده از اینفلوئنسرها در اینستاگرام

ویرایش پروفایل و تکمیل بیوگرافی

پروفایل نقشی تعیین کننده و اساسی در جذب مخاطب دارد. بنابراین تمامی موارد پروفایل را تکمیل و مخاطبان را با نوشتن یک بیوگرافی جذاب، ترغیب به فالو کنید. در خط اول بیوگرافی، شعاری را برای خود در نظر بگیرید. این شعار باید به گونه‌ای باشد که نیاز و خواسته مخاطبان‌تان را هدف قرار داده باشد.
برای خوانایی بهتر بیوگرافی از استیکیرها استفاده کنید. همچنین بین خطوط با قرار دادن یک نقطه، فاصله‌ای ایجاد کنید. اگر فروشنده محصولات و یا خدمات هستید، در بیوگرافی آدرس و شماره تماس خود را حتما قرار دهید. در بخش وب سایت پروفایل، آدرسی را وارد کنید. این آدرس می‌تواند آدرس وب سایت شما، کانال تلگرام و یا غیره باشد. اما اولویت در قرار دادن وب سایت تان در این بخش است. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع بازاریابی شبکه های اجتماعی، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید.

تصویر پروفایل

از تصویری جذاب و با کیفیت برای پروفایل خود استفاده کنید. این تصویر باید تا حد ممکن ساده باشد. حداکثر از سه رنگ برای تصویر استفاده کنید. بهترین حالت استفاده از دو رنگ و تضاد رنگی است. مثلا بک گراند قرمز و لوگو سفید مثلا بک گراند آیی و لوگو سفید، مثلا بک گراند سیاه و لوگو سفید باشد. تا جای ممکن از بک گراند سفید استفاده نکنید.

بیزنس پروفایل

پروفایل خود را از حالت اکانت شخصی ( Personal Account ) به بیزنس پروفایل (Business Profile) تغییر دهید. با این کار می‌توانید از بخش آمارگیری اینستاگرام که با نام Insights است استفاده کنید. توسط قابلیت Insights می‌توانید آمارهای کاربردی را به صورت هفتگی مشاهده کنید.

برخی از آمارهای مهمی که در اختیار شما قرار داده‌می‌شود:

 • * تعداد بازدید از پروفایل
 • * تعداد کلیک بر روی آدرس بخش وب سایت
 • * در صورت وارد نمودن ایمیل در بخش تماس، می‌توانید تعداد کلیک بر روی ایمیل را مشاهده کنید
 • * در صورت وارد نمودن دایرکشن (موقعیت مکانی) در بخش تماس، می‌توانید تعداد کلیک ها بر روی دایرکشن را مشاهده کنید
 • * مشاهده تعداد پیج های یونیکی که از پست های شما بازدید کرده‌اند
 • * مشاهده تعداد دفعاتی که پست های شما بازدید شده
 • * مشاهده موقعیت مکان هایی که از پیچ شما بازدید کرده‌اند
 • * مشاهده رنج سنی بازدید کننده‌ها از پیچ شما
 • * مشاهده جنسیت مخاطبان شما بر اساس زن و مرد و تعداد آن‌ها بر اساس درصد
 • * و آمارهای دیگر …

اصول پست گذاشتن

برای پست گذاشتن در اینستاگرام باید به نکاتی توجه کنید که عبارتند از:

 • * تعداد مناسب پست در روز
 • * بهترین زمان برای ارسال پست در اینستاگرام
 • * سایز مناسب پست در اینستاگرام
 • * استفاده از تصاویر جذاب در اینستاگرام

تعداد مناسب پست در روز

حداقل ۲ و حداکثر ۴ پست در روز ارسال کنید. فاصله زمانی بین پست ها حداقل باید ۴ ساعت باشد. با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ شرکت نوکارتو می‌توانید به کسب و کار خود رونق بخشید. 

بهترین زمان برای ارسال پست

با توجه به شناختی که از مخاطبان‌تان دارید، بهترین زمان را برای ارسال پست در نظر بگیرید. قطعا در یک بازه زمانی متوجه خواهید شد که پست های شما در چه روزی و چه ساعتی بیشترین لایک و یا کامنت را دریافت می‌کند. اما بهترین روش این است که بر روی قابلیت Insights در اینستاگرام کلیک کنید، سپس تب Audience را انتخاب و در بخش Followers مناسب‌ترین زمان ها را مشاهده کنید.
الگوریتم جدید اینستاگرام به این صورت عمل می‌کند که در ابتدا پست شما را به ۱۰ درصد از فالوورهای‌تان نشان می‌دهد، اگر تعداد لایک و تعامل مناسب باشد، به ۱۰ درصد دیگر و به همین صورت ادامه می‌یابد. بنابراین خیلی مهم است که زمانی را انتخاب کنید که فالوورهایتان فعال باشند.
معمولا در ایران بین ساعت‌های ۱۲ ظهر تا ۲ بعدازظهر، ۶ عصر تا ۸ شب و ۱۰ شب تا ۱ بامداد بهترین زمان برای ارسال پست است. البته همان‌طور که گفته شد بهتر است از قابلیت Insights برای این منظور کمک بگیرید.

سایز مناسب پست

برای پست در اینستاگرام می‌توانید از سایز ۱۰۸۰ در ۱۰۸۰ پیکسل استفاده کنید.

استفاده از تصاویر جذاب

برای پست های اینستاگرام خود از تصاویر جذاب و با کیفیت استفاده کنید. تصاویر جذاب و با کیفیت، مخاطبان را ترغیب می‌کنند پروفایل شما را مشاهده و در صورت تمایل فالو کنند. برای تصاویر خود از جلوه‌های مناسبی استفاده کنید. سعی کنید یک افکت مناسب را انتخاب و در صورت امکان همیشه از آن جلوه استفاده کنید.

استراتژی تولید محتوا

سعی کنید برای تولید محتوا در اینستاگرام، یک استراتژی مناسب در نظر بگیرید. برخی از نکات مهم در استراتژی اینستاگرام عبارتند از:

 • * تولید محتوای آموزشی
 • * نحوه استفاده از هشتگ (#)
 • * درج موقعیت مکانی در اینستاگرام
 • * استفاده از مناسبت‌های تقویم
 • * قرار دادن تصاویری از محل کار
 • * ارائه کوپن و بن تخفیف در اینستاگرام
 • * چالش‌های متنی اینستاگرام

تولید محتوای آموزشی

قبل از ارائه محصول یا خدمات در پیج، به تولید محتوای آموزشی مرتبط با کسب و کارتان بپردازید. این آموزش‌ها را در قالب تصویر یا ویدئو در پیج قرار دهید. با این کار اولا ارزش افزوده ای را به مخاطبان‌تان داده‌اید، ثانیا مخاطبانی که علاقه‌مند به حوزه کاری شما هستند، ترغیب می‌شوند شما را فالو کنند.
می‌توانید آموزش‌هایی را به صورت سریالی ایجاد و در چندین پست آن‌ها را قرار دهید. همچنین می‌توانید یک آموزش سریالی را در یک پست قرار دهید. البته تعداد این آموزش‌ها باید ۱۰ مورد باشد. حتما در کپشن یا خود پست عنوان کنید که آموزش‌ها را ورق بزنند. شما می‌توانید با استفاده از پکیج جامع بازاریابی و تبلیغات تخصصی اینستاگرام باعث پیشرفت کسب و کار خود شوید.

نحوه استفاده از هشتگ (#)

امروزه اکثر کسب و کارها و برخی افراد، برای بالا بردن تعداد فالوور هدفمند کردن بازاریابی، از ربات های اینستاگرامی استفاده می‌کنند. این ربات ها بر اساس معیارهای خاصی که یکی از آن‌ها هشتگ است فعالیت می‌کنند، به عنوان مثال، برای ربات مشخص می‌کنند که اگر در کپشن با کامنت پستی هشتگ قهوه بود، آن را لایک کن، فالو کن، کامنتی قرار بده و در کل تصمیماتی که برای ربات مشخص شده اعمال می‌شود.
بنابراین بهتر است از هشتگ های مناسبی برای پست خود استفاده کنیم. برای پیدا کردن این هشتگ ها کافی است در بخش جستجو کلمه مورد نظر را وارد کنیم و به تب برچسب ها ( Tags ) برویم. اگر تعداد پست هایی که برای هشتگ ارسال شده بیشتر از ۵ هزار باشد، این هشتگ می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.
حداکثر از ۷ هشتگ استفاده کنید. زیرا بیشتر از این تعداد، اینستاگرام ممکن است پست شما را به عنوان اسپم تلقی کند. بهتر است از هشتگ های یک کلمه‌ای استفاده کنید. در صورتی که هشتگ شما چند کلمه‌ای باشد بین آن‌ها از خط زیرین (_) استفاده کنید.

درج موقعیت مکانی

یکی دیگر از معیارهای فعالیت ربات های اینستاگرامی، استفاده از موقعیت مکانی است. برای ربات مشخص می‌کنند اگر پستی دارای موقعیت مکانی مثلا تهران باشد آن را لایک کند، فالو کند، کامنتی قرار دهد و غیره. بنابراین برای پست و استوری از موقعیت مکانی مناسب استفاده کنید. برای درج موقعیت مکانی در پست کافی است هنگام ارسال پست بر روی افزودن مکان (Add Location) کلیک کنید. اگر GPS گوشی شما روشن باشد، بصورت اتوماتیک موقعیت مکانی شما را تشخیص داده و می‌توانید از آن استفاده کنید.
برای درج موقعیت مکانی در استوری کافی است در زمان ارسال استوری از بالا بر روی گزینه‌ی مربعی که دارای دو چشم است کلیک کنید و گزینه LOCATION را انتخاب کنید. در عین حال می‌توانید بهترین هشتگ را نیز برای استوری تان انتخاب کنید.

استفاده از مناسبت‌های تقویم

برای مناسبت‌های تقویم، تصویری مناسب در پیج قرار دهید.

قرار دادن تصاویری از محل کار

سعی کنید تصاویری از محل کار و همچنین همکاران خود در پیج قرار دهید. این تصاویر حس اعتماد و خوبی را به مخاطبان‌تان منتقل می‌کند.

ارائه کوپن و بن تخفیف 

اگر شما دارای وب سایت هستید، کوپن‌ها و بن‌های تخفیفی برای محصولات یا خدمات خود در نظر بگیرید و آن‌ها را فقط از طریق اینستاگرام اطلاع رسانی کنید. با این کار مخاطبانی که همواره به محصولات یا خدمات شما نیاز دارند، پیج شما را دنبال می‌کنند.

چالش‌های متنی 

برای تعامل بیشتر در اینستاگرام، می‌توانید از چالش های متنی استفاده کنید. به عنوان مثال سوالی را مطرح کنید که در حوزه کسب و کارتان، موضوعی را به چالش می‌کشد. با این کار تعامل مخاطبان‌تان بیشتر می‌شود و پیچ شما شانس بیشتری برای قرار گرفتن در بخش اکسپلور (Explore) کسب می‌کند.

استفاده از استوری

در اینستاگرام قابلیتی با نام استوری (Story) وجود دارد که می‌توانیم عکس، متن و یا ویدیوئی را در آن قرار دهیم. استوری پس از گذشت ۲۴ ساعت، به صورت اتوماتیک حذف خواهد شد. البته می‌توانید آن را در گالری گوشی خود ذخیره و یا آن را Highlight کنید تا در پیج شما ذخیره و نمایش داده شود. زمان استوری حداکثر می‌تواند ۱۰ ثانیه باشد.
سایز مناسب استوری در اینستاگرام:
برای استوری در اینستاگرام می‌توانید از سایز عرض ۱۰۸۰ پیکسل در ارتفاع ۱۹۲۰ پیکسل استفاده کنید. خدمات تخصصی اینستاگرام اعتبار و تداوم کسب و کارتان را تضمین می‌کند.

استوری لایو (Story Live)

قابلیت دیگری در اینستاگرام با نام استوری لایو (Story Live) وجود دارد که شما می‌توانید به صورت ویدیویی و زنده با مخاطبان‌تان ارتباط برقرار کنید. با استفاده از این قابلیت، شما می‌توانید به ارائه محتوایی جذاب بپردازید تا اولا مخاطبان فعلی خود را راضی و همچنین مخاطبان جدیدی را جذب کنید. همچنین می‌توانید به معرفی و توضیحات بیشتر یک محصول یا خدمات بپردازید.

استفاده از IGTV

قبلا برای قرار دادن ویدئو محدودیت زمانی وجود داشت. یعنی حداکثر می‌توانستید ویدئوهای یک دقیقه‌ای در اینستاگرام قرار دهید. اما با وجود ارائه سرویس IGTV عملا این محدودیت برداشته و می‌توانید ویدئوهایی با زمان بیشتر در اینستاگرام قرار دهید. همچنین شما می‌توانید کانال هایی را در IGTV ایجاد و به صورت منظم و دسته‌بندی شده به قرار دادن ویدئوهای مورد نظر خود بپردازید. در IGTV ویدئوهایتان باید به صورت عمودی باشند. در آخر توصیه می‌شود از این قابلیت نهایت استفاده را ببرید و ویدئوهایی در قالب آموزش، معرفی، اطلاع‌رسانی و غیره قرار دهید. 

گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن یا بازی سازی، به زبان ساده یعنی استفاده از قواعد و عناصر بازی در فضای غیر بازی. به عنوان مثال، شما برای پرواز از یک آژانس پرواز بلیطی تهیه می‌کنید. این آژانس پس از خرید به شما کارتی را می‌دهد. بر روی کارت نوشته شده هر ۱۰ کارت یک پرواز مجانی. این موضوع بصورت ناخودآگاه، شما را وارد یک بازی می‌کند تا اگر مجددا نیازی به پرواز داشته باشید باز هم به همان آژانس مراجعه کنید.
برگزاری مسابقه در اینستاگرام، یکی از روش‌های ایجاد گیمیفیکیشن است. مسابقاتی را در پیج اینستاگرام خود برگزار و در پستی دیگر هم برنده مسابقه را در قالب تصویر یا ویدئو معرفی کنید. این مسابقات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • * حدس زدن نتیجه یک بازی
 • * منشن کردن کاربران توسط فالوور هایتان در زیر پست شما
 • * پرسیدن سوال و ارائه جایزه به بهترین پاسخ
 • * و موارد دیگر.

استفاده از اینفلوئنسرها

اینفلوئنسر، به فرد شناخته شده و تأثیر گذار در شبکه های اجتماعی گفته می‌شود. امروزه کسب و کارها، با استفاده از آن‌ها، پیج اینستاگرام، محصولات و یا خدمات خود را تبلیغ می‌کنند. همچنین بازاریابی که با استفاده از این روش و در ابعاد گسترده‌تری انجام می‌شود را اینفلوئنسر مارکتینگ با بازاریابی با فرد تأثیر گذار می‌نامند. در صورت داشتن بودجه کافی، می‌توانید از این افراد نیز استفاده کنید.
نکته مهمی که باید در اینفلوئنسر مارکتینگ در نظر بگیرید این است که اینفلوئنسری انتخاب کنید که مناسب جامعه هدف و مخاطبان شما باشد.  

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *