دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ چیست ؟ صفر تا صد بازاریابی دیجیتال

اگر شما صاحب یک کسب و کار باشید، ممکن نیست که تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که در دنیای دیجیتال مارکتینگ و تجارت الکترونیک چه می‌گذرد! راه اندازی کسب و کار اینترنتی همواره دغدغه بسیاری از صاحبین کسب و کارهای قدیمی و سنتی بوده و هست. اینکه آیا به واقع خدمات دیجیتال مارکتینگ می‌تواند به پیش‌رفت کسب و کارشان کمک قابل توجهی نماید یا خیر؟!

دنیای بازاریابی دیجیتال ، آنقدر وسیع است که بی‌شک نیاز به متخصصین خاص خود را دارد و احتمالا شما هم با افرادی مواجه شده‌اید که مدام از اصطلاحات نامفهوم انگلیسی استفاده می‌کنند و خود را دیجیتال مارکترهای موفق و متخصص معرفی می‌کنند! بدِ ماجرا آنجایی خود را نشان می‌دهند که افسار کسب و کار دیجیتال خود را به دست این افراد بسپارید! نتایج منفی و هدر رفتن سرمایه و زمان شما را عصبی خواهد کرد و شما هم به جمع مخالفین دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی دیجیتال خواهید پیوست! اینجاست که مشاوره دیجیتال مارکتینگ با افراد و شرکت‌های متخصص و دارای نمونه‌‌کارهای موفق به کار شما می‌آید و انتخاب درست شما نتیجه درستی هم برایتان رقم خواهد زد.

اما به واقع دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

دیجیتال مارکتینگ نه شعار است و نه خیال‌بافی! نه بازی است و نه امید واهی! نه انسان‌های خوش‌پوش و خوش‌کلام است و نه تئوری‌زده‌های حافظ کتاب‌‌های مرجع!

جالب است بدانید بیش از دو دهه از آفرینش رسمی دیجیتال مارکتینگ در دنیا نمی‌گذرد و پس از گذشت این زمان هنوز تعریف دقیقی از بازاریابی دیجیتال وجود ندارد!

بیشتر افراد معروف و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات دیجیتال مارکتینگ ، بازاریابی دیجیتال را این‌چنین تعریف کرده‌اند:

«استفاده از کلیه‌ی ابزارهای فضای دیجیتال و وب در راستای تبلیغات و اشاعه هرچه بیشتر محصولات یا خدمات یک بنگاه اقتصادی کوچک، متوسط و بزرگ»

ما، در نوکارتو با تجربه موفق راه‌اندازی بیش از ۲۰۰۰ کسب و کار اینترنتی ، این عبارت را اینگونه تعریف می‌کنیم:

« دیجیتال مارکتنیگ عبارت است از استفاده از کلیه ابزارهای فضای دیجیتال، وب و رسانه‌های موجود آنلاین و آفلاین با بهره‌گیری از یک استراتژی مدون و مکتوب، در طول دوره زمانی مشخص، با اهداف مشخص، در راستای تبلیغات و اشاعه هرچه بیشتر محصولات یا خدمات یک بنگاه اقتصادی کوچک، متوسط و بزرگ! »

تجارت الکترونیک و بازاریابی دیجیتال از چه قسمت‌هایی تشکیل شده است؟ از کدام ابزار استفاده کنیم؟ خدمات دیجیتال مارکتینگ مناسب چه کسب و کارهایی است و مناسب چه کسب و کارهایی نیست؟ برای شروع باید از کجا شروع کرد و چه کرد؟ چه زمانی می‌توانیم بگوییم در مسیر درست قرار داریم یا خیر؟ متر و معیار موفقیت چیست؟ و ده‌ها سؤال دیگر در این حوزه، مواردی هستند که در پایان این مقاله به آن‌ها پاسخ داده خواهد شد.