جستجو ، کشف و تحویل اختصاصی

 

 

( جستجو ، کشف و تحویل اختصاصی ) تلاش برای شرح اطلاعات در مورد اینترنت همانند این است که بخواهیم دنیا را شرح دهیم. بی حد و حصر بودن اطلاعات موجود در اینترنت، بزرگترین نقطه ضعف آن است. همان‌طور که دیدید و تجربه کردید، یافتن داده ها یا پاسخ‌های صحیح کار خیلی دشواری است. مقدار اطلاعاتی که در اختیار شماست، خیلی وسیع است. و از آن‌جایی که با اینترنت و جستجوهای وب آشنایی دارید، این بخش روی راه حل‌های کسب و کار متمرکز شده که با فناوری های جدید و طرح های ابتکاری امکان‌پذیر می‌شوند. موضوعاتی از قبیل ابزارهای جستجوی پیشرفته و فناوری های اینترنت که اطلاعات اختصاصی را به کاربران تحویل می‌دهند، غالبا خیلی زود در دسترس قرار می‌گیرند نظیر موتور های جستجوی قوی، عامل های نرم افزاری هوشمند، پادکست کردن، XML و RSS. البته، ابزارهای بسیاری وجود دارند که در بیش از یک دسته تقسیم‌بندی می‌شوند. مثلا، ویکی ها خدماتی یا عملکرد متقابل هستند که در این حیطه توسعه یافته‌اند. ویکی می‌تواند یک برنامه نرم افزاری، ابزار کشف، سایت مشارکت و شبکه اجتماعی باشد. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع بهینه سازی موتور های جستجو، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید.

موتور های جستجو، دایرکتوری ها و جستجوی سازمانی

موتور های جستجو، دایرکتوری ها، موتور های جستجوی سازمانی و ویکی ها در دنیای درهم و بر هم اینترنت، سهم به سزایی دارند. پیشرفت‌های اخیر در بهبود نتایج جستجو بحث مهمی است که بعدا به آن پرداخته می‌شود.
موتور های جستجو، دایرکتوری ها و عامل های هوشمند – موتور های جستجو، وب سایت هایی هستند و طوری طراحی شده‌اند که در یافتن اطلاعات ذخیره شده در سایت های دیگر به افراد کمک می‌کنند. آن‌ها میلیاردها صفحه را ایندکس گذاری می‌کنند و هر روز به میلیون‌ها پرسش پاسخ می‌دهند. در نحوه عملکرد موتور های جستجوی مختلف تفاوت‌هایی وجود دارد، ولی همه آن‌ها سه وظیفه اصلی زیر را انجام می‌دهند:

۱- آن‌ها اینترنت را بر مبنای کلمات کلیدی جستجو می‌کنند.

۲- آن‌ها ایندکس (پایگاه داده) کلماتی را که می‌یابند نگه می‌دارند.

۳- آن‌ها به کاربران امکان می‌دهند تا کلمات یا ترکیباتی از کلمات موجود در آن ایندکس را جستجو کنند.

اصطلاح کلی موتور جستجو بیانگر عامل های هوشمند یا موتور های جستجوی مبتنی بر crawler و دایرکتوری های محدوده اختیارات انسان است. انواع موتور های جستجو به قرار زیر است:

١- عامل های هوشمند و مبتنی بر Crawler- موتور های جستجو توسط عامل های هوشمند به کار می‌افتند که عامل های نرم افزاری، روبات ها یا botها هم نامیده می‌شوند. عامل های هوشمند، برنامه های کامپیوتری هستند که مجموعه‌ای از وظایف کامپیوتری روزمره را انجام می‌دهند. موتور های جستجوی مبتنی بر crawler نظیر Google و !Yahoo، لیست‌های خود را به طور خودکار ایجاد می‌کنند. آن‌ها وب را سروسامان می‌دهند، ولی الگوریتمی که موتور جستجو برای رتبه‌بندی نتایج به کار می‌برد، محرمانه است. یکی از قوانین مربوط به رتبه‌بندی الگوریتم، مکان و فراوانی کلمات کلیدی در یک صفحه وب است.

۲- در محدوده اختیارات انسان- این نوع موتور جستجو نظیر Open Directory به افراد بستگی دارد. افراد مختلف شرح مختصری را برای یک وب سایت به دایرکتوری ارائه می‌دهند یا ویرایش‌گرها شرحی را برای سایت هایی که مرور می‌کنند، می‌نویسند. فقط اطلاعاتی که ارائه می‌شوند در ایندکس گذاشته می‌شوند. همان‌طور که از نامش پیداست، دایرکتوری عناوین را به صورت دسته‌هایی سازمان‌دهی می‌کند. دایرکتوری های رایج عبارتند از: yahoo  و google .

۳- Hybridها- معمولا دو نتیجه حاصل می‌شود. ممکن است موتور جستجوی hybrid به نفع دیگری عمل می‌کند. مثلا، MSN Search لیست‌های در محدوده اختیارات انسان را نشان می‌دهد. به هر حال، نتایج مبتنی بر crawler که توسط Inktomi فراهم شده‌اند خصوصا برای پرس‌وجوهای مبهم را نیز نشان می‌دهد.

flikr ،del.icio.us ، Google، Ask و موتورهای جستجوی دیگر با یکدیگر رقابت شدیدی دارند، هر چند که Google تاکنون معروف‌ترین موتور جستجو بوده است. IT در عمل ۱-۴ تغییرات سهم بازار و ویژگی‌های جدید مرورگرها و موتور های جستجو را برای جلب مشتریان کسب و کار با رفع نیازهای شغلی آن‌ها شرح می‌دهد.
فناوری جستجوی سازمانی- جستجوی سازمانی، از پیچیدگی برنامه های کاربردی و سایت های اینترانت در سازمان می‌کاهد. این موتور ها می‌توانند انوع مختلف محتوا را از جمله وب سایت های خارجی، اشتراک‌های شبکه و سرورهای فایل محلی، پوشه‌های Microsoft Exchange و Lotus Notes و پایگاه های داده را سروسامان دهند. ابزارهای موجود به کاربران کمک می‌کنند تا پرس‌وجوهایی ایجاد کرده و جستجوها را اختصاصی کنند. محتوا برای نتایج سریع‌تر ایندکس‌گذاری می‌شوند. در جستجوی سازمانی، از فوق داده استفاده می‌شود و کنترل دست‌یابی جستجوی ساده و پیشرفته و مدیریت مبتنی بر مرورگر فراهم می‌شود. آن‌ها می‌توانند PDF، HTML و فرمت‌های فایل اداری رایج و زبان‌های اروپایی، عربی و آسیایی را پشتیبانی کنند.
Google – گشت و گذار در بازار گروهی را با دو ابزار جستجوی سخت افزاری امکان‌پذیر می‌سازد که محتوا را در یک شبکه گروهی ایندکس گذاری می‌کنند. Google Search Appliance برای بنگاه‌های بزرگ در نظر گرفته شده است. آن دارای محدوده ابزارهایی برای جستجوی پایگاه‌های داده گروهی و سیستم های طراحی منبع سازمانی می‌باشد. Google Mini Search Appliance برای بنگاه ‌ای کوچک در نظر گرفته شده که محتوا را ایندکس گذاری می‌کند. با Google Mini کارکنان می‌توانند با اطمینان خاطر در اینترانت ها، سرورهای فایل و برنامه های کاربردی کسب و کار جستجو کنند.

وبلاگ و وبلاگ نویسی

وبلاگ ها در دهه گذشته به عنوان رسانه های نشر بودند و در حال حاضر بخشی از رسانه های اصلی محسوب می‌شوند. وبلاگ ها به عنوان ابزارهای نشر شخصی و روزنامه‌ای اینترنتی شروع به کار کردند، ولی در حال حاضر سازمان‌ها از این سیستم ها برای جایگزین کردن پست الکترونیکی و پشتیبانی کارهای مشارکتی استفاده می‌کنند.
وبلاگ نویس‌هایی که وبلاگ می‌نویسند و از آن‌ها نگهداری می‌کنند فضای تازه‌ای را در وب سایت خود به وجود می‌آورند تا هر روز در آن بنویسند. به راحتی می‌توان آن‌ها را ویرایش کرد، ورودی‌ها را اضافه کرد و با کلیلک کردن روی کلید send، موارد مورد نظر را پخش کرد. سرورهای وبلاگ نسبت به یک اینترانت سازمانی، به تعداد منابع تخصصی بیشتری نیاز دارند. با استفاده از محیط‌های وبلاگ، می‌توان منابع پشتیبانی و سخت افزار IT را برای کاربردهای دیگر آزاد کرد تا هزینه‌های پشتیبانی و مجوز برای سیستم هایی که ممکن است دیگر نیازهای کاربران را برآورده نکنند کاهش یابد.

IT در عمل ۱-۴

رقابت مرورگرها برای کسب و کار از طریق برنامه های کاربردی اشتراک گذاری و مشارکت

مرورگرهای وب اصلی با یکدیگر به شدت در رقابت هستند زیرا می‌خواهند هسته مرکزی مدیریت معاملات کسب و کار و اجرای برنامه ها را به جای صرفا نمایش وب سایت ها در دست بگیرند. برای در دست گرفتن سهم بازار، برنامه های کاربردی کسب و کار به صورت Online تغییر می‌کنند. شرکت‌های اینترنتی اصلی نظیر Yahoo! ، Google و Microsoft برای توسعه این برنامه های کاربردی وب، منابع بسیاری را به کار می‌برند. در مارس ۲۰۰۸، شرکت مایکروسافت اعلام کرد که بتای Office Live Workspace در دسترس عموم و همه افراد قرار دارد. این سایت که توسعه مبتنی بر وب و رایگان Microsoft Office است، به کاربران امکان می‌دهد تا به صورت Online به اسناد خود دسترسی پیدا کنند و کار خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. برخی معتقدند که اجرای سرویس پاسخی مستقیم به ورودی Google در فضای اداری وب با سرویس Google Docs Online است. هر دو Google Docs و Office Live Workspace خدمات رایگان هستند، ولی هر یک مجموعه ویژگی‌های منحصر به فردی برای اشتراک گذاری و مشارکت دارند. هر دو یکپارچگی دفترچه تلفن برای یافتن آدرس‌های پست الکترونیکی دریافت کننده‌ها را فراهم می‌کنند، ولی در مقایسه، ویژگی‌های اشتراک گذاری و مشارکت آن‌ها نشان می‌دهد که Google Docs پشتیبان بهتری را در این زمینه ارائه می‌دهند.
اشتراک گذاری – Google Docs اشتراک گذاری یک یا چند فایل را با فعال کردن کادر انتخاب کنار آن‌ها و کلیک کردن روی share از منوی مربوطه امکان‌پذیر می‌سازد. اسناد و نمایش‌ها را می‌توان با ۲۰۰ بیننده به اشتراک گذاشت، ولی صفحات گسترده محدودیتی ندارند.
Office Live Workspace به کاربران امکان می‌دهد تا اسناد یا فضاهای کاری را با دیگران به اشتراک بگذارند و آن‌ها را به عنوان ویرایش‌گر یا بیننده علامت‌گذاری کنند. گزینه‌ای وجود دارد که به افراد امکان می‌دهد تا بدون برقراری ارتباط، این را مشاهده کنند و یک کپی از دعوت‌نامه را برای من ارسال کنند. می‌توان فایل ها یا فضاهای کاری را با حداکثر ۱۰۰ نفر دیگر به اشتراک گذاشت.
مشارکت – در Google Docs، شرکا می‌توانند با یکدیگر بلادرنگ روی فایل ها کار کنند. ممکن است ده نفر در زمانی معین یک سند یا نمایش را ویرایش یا مشاهده کنند. همچنین ۵۰ نفر می‌توانند یک صفحه گسترده را به طور همزمان ویرایش کنند.
Office Live Workspace امکان مشارکت را فراهم می‌کند، ولی Online و بلادرنگ نیست. اگر کاربری فایلی را ویرایش کند، کاربر دیگر متوجه خواهد شد که فایل “فعال شده است”. پس از اتمام ویرایش و ذخیره‌سازی تغییرات، سند فعال شده و در دسترس کاربران دیگر قرار می‌گیرد.
جهت بررسی بیشتر: چرا ممکن است Google Desktop سهم بازار را از مرورگرهای دیگر برباید؟ کدام یک از ویژگی‌های اشتراک گذاری که توسط Office Live Workspace و Google Desktop ارائه شده‌اند برای کارگران کسب و کار با ارزش هستند؟ کدام یک از ویژگی‌های مشارکت که توسط Office Live Workspace و Google Desktop ارائه شده‌اند برای کارگران کسب و کار با ارزش هستند.
وبلاگ ها یکی از راه حل‌های سازمانی هستند که خیلی سریع پیشرفت کرده‌اند و مؤسسات تجاری دریافته‌اند که توانایی یافتن اطلاعات موجود در وبلاگ های سازمانی برای بهبود و افزایش بهره‌وری کارگران امری حیاتی است. ترکیب فناوری وبلاگ نویسی سازمانی با قابلیت‌های جستجو به سازمان‌ها کمک می‌کند تا کیفیت و بازده مشارکت را از نظر داخلی و خارجی افزایش دهند.

ویکی ها

ویکی ها پاسخی مبتنی بر کاربر به نقاط ضعف موتور های جستجو هستند. از لحاظ فنی، ویکی، نرم افزار سرور است که به کاربران امکان می‌دهد تا محتوای صفحه وب را به طور رایگان ایجاد و ویرایش کنند. این امر امکان‌پذیر است زیرا ویکی ها از فوق پیوندها پشتیبانی می‌کنند و ساختار دستوری متن ساده‌ای برای ایجاد صفحات جدید و لینک های تقابلی بین صفحات داخلی دارند. صفحات وب ویکی از طریق اقدامات مشارکتی تعداد بسیاری از توزیع‌کنندگان ایجاد می‌شوند. این مشارکت‌ها شکاف‌های باقیمانده از ابزارهای جستجوی رایج را پر می‌کنند. هر صفحه‌ای به عنوان “صفحه ویکی” مطرح می‌شود، در حالی که کل بدنه صفحات که معمولا از طریق فوق پیوندها به یکدیگر مربوط می‌شوند، “ویکی” محسوب می‌شود که یک پایگاه داده خیلی ساده با کاربردی آسان است.
جنبه‌های تجاری ویکی ها و مشتقات آن‌ها- ویکی ها فناوری نسبتا جدیدی هستند که دست‌یابی به امکانات تجاری آن‌ها دشوار است. به هر حال، مؤسسه تحقیقاتی GartnerGroup پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۰۹ ویکی ها ابزارهای مشارکتی متداولی حداقل در ۵۰ درصد شرکت‌ها خواهند شد. علاوه بر مشارکت، ویکی ها می‌توانند جایگزین پست الکترونیکی شوند زیرا ویکی ها منبعی رایگان و ابزار ارتباطاتی spam هستند.
Angel . com شرکت وابسته .MicroStrategy Inc است که پاسخ صوتی یکپارچه (IVR) و نرم افزار خودکارسازی مرکز تلفن (که Thrify Car Rental از آن استفاده می‌کند) را توسعه می‌کند. این شرکت از ویکی ها به عنوان یک ابزار ارتباطاتی مرکزی برای تیم‌های فروش خود استفاده می‌کند. آن‌ها از ویکی برای ثبت روزانه شمارش‌های اصلی، ارسال اطلاعات عضویت و خواندن اسناد ارسال شده توسط بازاریابی و مدیریت محصول استفاده می‌کنند. ویکی برای نشر کاغذهای شغلی، موضوعات بازاریابی، پیام رسانی و اسکریپت های مربوط به پرس‌وجوها به کار می‌رود. این با مشتریان به اشتراک گذاشته می‌شود تا اعضای تیم بتوانند با یک اختلاف ۱۴ ساعته با مشتری استرالیایی کنار بیایند.

پادکست کردن

پادکست کردن روشی برای توزیع یا دریافت فایل های صوتی و اخیرا ویدئویی به نام پادها یا پادکست ها در اینترنت است. اصطلاح پاد از نمایشگر دیجیتالی Apple’s iPod گرفته شده است، هر چند iPod برای گوش فردادن یا مشاهده پادکست مورد نیاز نیست. می‌توان پادها را از یک وب سایت download کرد یا به جریان انداخت. مؤلفان به نام پادکسترها با ایجاد فایلی نظیر فایل صوتی  MP3 موجود در اینترنت، یک پاد ایجاد می‌کنند. این کار را می‌توان با ارسال فایلی در سرور وب یا ردیاب BitTorrent انجام داد که سروری است که در ارتباطات بین شرکا با استفاده از پروتکل BitTorrent به کار می‌رود. BitTorrent برای انتقال فایل های بسیار بزرگ نظیر فیلم‌های طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بسیاری از تأمین‌کنندگان محتوا، feedهای پادکست را بدون هیچ‌گونه هزینه‌ای ارائه می‌دهند. این feedها پخش‌های صوتی را به کامپیوتر تحویل می‌دهند که می‌توان با استفاده از iTunes به آن‌ها گوش داد یا می‌توان آن‌ها را در یک  MP3 Playerیا iPod بارگذاری کرد. برای خود کار کردن اعلان و تحویل محتوای جدید، iTunes از RSS برای پادکست های جدیدی که به طور خودکار download شده‌اند استفاده می‌کند.

RSS

RSS به استانداردهای مختلف فرمت‌های feed وب (معمولا Really Simple Syndication) اشاره دارد. RSSها تحویل محتوای اینترنت را خودکار می‌کنند. آن‌ها روشی آسان برای دریافت اطلاعاتی هستند که به تازگی عرضه شده و به نیازها و علائق شخصی اختصاص دارند. Feedهای وبی که از طریق RSS فراهم شده‌اند، عناوین، خلاصه‌ها و لینک هایی از سایت ها را در یک فایل XML ارائه می‌دهند که می‌توان با استفاده از نرم افزاری به نام reader (خبرخوان’) یا تجمیع کننده که اطلاعات را مستقیما به کامپیوتر یا iPod می‌آورد، آن‌ها را مشاهده کرد. Readerهای RSS نرم افزاری هستند که محتوای جدید وبلاگ ها یا سایت ها را منتشر می‌کنند ( جستجو ). با RSS و یک خبرخوان، هرگاه محتوای جدیدی وجود داشته باشد، تحویل داده شده و به طور خودکار در خبرخوان نشان داده می‌شود. Feedهای RSS در هنگام جستجوی اطلاعات به صورت Online کاهش می‌یابند و شما می‌توانید پس از یافتن آن‌چه که موجود است، جهت کسب جزییات بیشتر به عقب برگردید.
رسانه های متداول نظیر National Public Radio NPR از RSS استفاده می‌کنند. سازمان‌های خبری، feedهای RSS خاص خود را به گونه‌ای راه اندازی می‌کنند که انگار اپراتورهای وب سایت های اطلاعاتی قدیمی و آژانس‌های دولتی هستند. شرکت‌ها از feedهای RSS استفاده می‌کنند تا پیام های خود را در اختیار افرادی که خواهان آن‌ها هستند قرار دهند که این هدف اصلی بازاریابی است. فناوری RSS می‌تواند یک ابزار بازاریابی ارزشمند باشد و بخش بزرگی از شرکت‌ها را در این زمینه به خود اختصاص می‌دهد. فناوری RSS ساده است و محتوای RSS با تبدیل محتوای موجود به راحتی تولید می‌شود. می‌توان محتوا را با استفاده از یک برنامه subscription ارسال کرد که جایگزین فرآیند تحویل پست الکترونیکی جاری می‌شود.
تمام این ابزارها و فناوری ها با سربار تطاتعتن اینترنتی سروکار دارند. آن‌ها می‌توانند زمان و تلاشی را که صرف جستجوی اطلاعاتی می‌شود که وجود دارند ولی یافت نشده یا در دسترس نیستند، به حداقل برسانند ( جستجو ). بدیهی است که در آینده اطلاعات اختصاصی بیشتری را در پیش رو داریم که از پادکست ها، فیلم‌های ویدئویی، feedهای RSS، دستگاه‌های سیار، وبلاگ ها، ویزاردهای تعاملی و وسایل دیگری که هنوز ناشناخته هستند، حاصل می‌شوند.

XBRL  و XML

فرمت سودمند دیگری برای پیدا کردن و اشتراک گذاری اطلاعات وجود دارد که زبان نشانه گذاری توسعه پذیر (XML) نامیده می‌شود. XML یک فوق زبان به منظور بیان زبان‌های نشانه گذاری برای اسناد حاوی اطلاعات ساختار یافته است. سیستم های مبتنی بر XML اشتراک گذاری داده ها در سیستم های مختلف و خصوصا سیستم هایی که از طریق اینترنت وصل شده‌اند را آسان می‌سازد. در واقع، RSS فرمی از XML است. فایل های RSS باید با مشخصات XML 1/0 مطابقت داشته باشند که در وب سایت کنسرسیوم وب جهان گستر (W3C) منتشر شده است.   eXtensible Business Report Language XBRLنسخه‌ای از XML برای دریافت اطلاعات مایل در طی فرآیندهای اطلاعات کسب و کار است.
XBRL فرمت‌بندی گزارش‌هایی را که باید به سهامداران، تنظیم کننده‌های SOX، بانک‌ها و شرکت‌های دیگر توزیع شوند، امکان‌پذیر می‌سازد. هدف از XBRL این است که تجزیه و تحلیل و تبادل اطلاعات گروهی مطمئن‌تر و آسان‌تر شود ( جستجو ). کاربرد XBRL برای گزارش‌دهی کسب و کار به عنوان منشأ تغییر اساسی در زنجیره تأمین اطلاعات کسب و کار محسوب می‌شود. XBRL توانایی این را دارد که تعاملات کسب و کار الکترونیکی سازمانی را تحت تأثیر قرار دهد، البته با بهبود بخشیدن به جریان‌های ارتباطاتی و اطلاعاتی و افزایش ایجاد و اشتراک اطلاعات بین سازمان‌ها.

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =