استراتژی محتوایی و چند نکته ضروری

 

 

استراتژی محتوایی چیست؟ یک رشته کاری است؟ سندی سازمانی است؟ چه چیز را شامل می‌شود؟ چه کسی مسئولیت آن را بر عهده دارد؟ چطور انجام می‌شود؟ می‌توانیم میزان موفقیتش را اندازه بگیریم؟

اشتیاق شما آشکار است. ما تحسین‌اش می‌کنیم و در آن شریک هستیم. بیایید شروع کنیم.

بازسازی تصورمان از محتوا

به محض این که فهمیدیم محتوا دارایی تجارتیِ ارزشمندی است، آن را چیزی بیش از فایل‌های پی‌دی‌اف یا چند پیکسل می‌بینیم؛ و به محض این که بتوانیم اهدافی برای محتوا تعیین کنیم که هم برای سازمان‌مان و هم برای کاربران‌مان کاربردی و سودمند باشد، می‌توانیم تلاش‌هایمان را در جهت تهیه استراتژی منسجم، متمرکز کنیم. این استراتژی به ما برای اولویت‌بندی اقدامات حوزه محتوا، بالا بردن کارایی و استفاده مؤثرتر از منابع، کمک خواهد کرد.

در این بخش، قصد داریم:

 • مشخص کنیم که استراتژی محتوایی چه چیزی هست (و چه چیزی نیست).
 • عنصرهای کلیدی استراتژی محتوایی را بررسی کنیم.
 • بفهمیم که چه کسانی کار استراتژی محتوایی را انجام می‌دهند.

استراتژی محتوایی چیست؟

در گام اول، «محتوا» چیست؟ محتوا آن چیزی است که کاربر برای خواندن، آموختن، دیدن یا تجربه کردن آن به سراغ ما می‌آید. از جنبه تجارتی، محتوا اطلاعات مهمی است که هدف وجودی وب سایت، برنامه کاربردی (اپلیکیشن)، شبکه داخلی، یا هرگونه وسیله ارتباطی دیگر، دربرگیرنده آن است و یا آن را ارائه می‌دهد.

بر اساس این که شما چه کسی هستید و چه کاری می‌خواهید انجام دهید، استراتژی محتوایی می‌تواند معانی گوناگونی داشته باشد. استراتژی محتوایی:

 • چگونگی به کارگیری محتوا را برای دستیابی به اهداف کسب و کار (یا برنامه‌ای مشخص) و برآوردن نیازهای مشتریان شما تعیین می‌کند.
 • تصمیم‌های شما را در باب همه محتوا در سراسر عمر آن، از پیدایش تا مرگ، هدایت خواهد کرد.
 • مجموعه معیارهایی را برای ارزیابی موفقیت محتوای شما تعیین می‌کند.

در یک کلام: استراتژی محتوایی راهنمای برنامه‌های شما برای تولید، ارائه و نظارت بر محتواست.

گاهی، استراتژی محتوایی ممکن است تمرکزی خاص بر جنبه‌های ویرایشی، ساختاری، یا فنی محتوا داشته‌باشد. گاهی ممکن است تلاشی فراگیر در سطح سازمان باشد که به شکلی مستقیم به استراتژی‌های کلان کسب و کار گره خورده‌است. در هر صورت، استراتژی محتوایی به ما یاری می‌رساند تا محتوای خود را به شکلی همه جانبه درک کنیم، این امر باعث می‌شود بتوانیم تصمیم‌های هوشمندانه‌تر و آگاهانه‌تری برای انتخاب و اجرای تاکتیک‌هایمان بگیریم.

استراتژی محتوایی چه چیزی نیست؟

برخی افراد زمانی که از « استراتژی محتوایی » یشان سخن می‌گویند، در واقع، منظورشان این است که چه چیزی را و در کجا می‌خواهند به صورت آنلاین ارائه دهند. در این شرایط، استراتژی محتوا ممکن است این طور توصیف شود:

 • مجموعه‌ای از مقالات آموزشی
 • پایگاه اطلاعات آنلاین، با همه امکانات
 • مجموعه‌ای از نوشته‌های وبلاگی یک کارمند
 • اشتراک خدمات جدید نسخه تبلتی
 • شناسه‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی

ترکیب این موارد، استراتژی نمی‌سازد، این‌ها تنها مجموعه‌ای از تاکتیک‌ها هستند.

استراتژی اندیشه‌ای است که مسیر آینده را تعیین می‌کند. به محض این که استراتژی خود را مشخص کردید، به آسانی می‌توانید معیاری برای محک زدن تاکتیک‌ها داشته باشید، با این پرسش که «آیا این کار به ما برای رسیدن به جایی که در نظر داریم کمک خواهد کرد؟» استراتژی خود را به شکل فانوسی دریایی تصور کنید که شما را در مسیر درست هدایت می‌کند، فارغ از این که هوا چقدر توفانی باشد.

استراتژی محتوایی چه تأثیری دارد؟

ما هم مانند همه افرادی که در حوزه استراتژی محتوایی کار کرده‌اند به شما می‌گوییم، این سؤال جواب صریحی ندارد. اما پاسخ به این سؤال دقیقا همان چیزی است که ما در این مقاله به آن خواهیم پرداخت که حاصل یافته‌های خودمان است. بیایید ادامه دهیم.

پیش از پرداختن به تأثیر استراتژی محتوایی، باید چیزی را که «چهارگانه» می‌نامیم معرفی کنیم، نموداری که عناصر اصلی استراتژی محتوایی را نشان می‌دهد. این‌ها عناصری هستند که بر کاربردی و ارزشمند بودن یا (نبودن) محتوا، هم برای کسب و کار و هم برای کاربران، مؤثرند.

در مرکز این چهارگانه، استراتژی محوری محتوا جای دارد که مشخص می‌کند چگونه سازمان (یا برنامه‌ای مشخص) از محتوا برای رسیدن به اهداف خود و برآوردن نیازهای کاربران خود استفاده می‌کند.

استراتژی محوری چیستی محتوا و چگونگی ساختار آن را تعیین می‌کند:

 • مضمون: ما به چه محتوایی نیاز داریم (موضوع‌ها، انواع، منابع، و مانند آن)؟ محتوا چه پیامی را باید به مخاطب منتقل کند؟
 • ساختار: محتوا چگونه باید اولویت‌بندی، سازماندهی، قالب‌بندی و نمایش داده شود؟ (ساختار می‌تواند شامل معماری اطلاعات، فراداده، مدل سازی داده‌ها، استراتژی پیوندها و مانند آن باشد).

 استراتژی محوری محتوا همچنین نشان می‌دهد که چگونه افراد (به ویژه سرپرستان و ناظران محتوا) به تداوم چرخه عمر محتوا کمک خواهند کرد:

 • چرخه کاری: چه فرایندها، ابزارها و منابع انسانی برای خلاقیت‌های محتوایی لازم است تا به شکلی موفق اجرا شوند و کیفیت آن‌ها حفظ شود؟
 • نظارت: تصمیم‌های اصلی در مورد محتوا و استراتژی محتوا به چه شکل گرفته می‌شود؟ تغییرات از کجا آغاز و چگونه منتقل می‌شود؟

یکی از یافته‌های مهم اغلب افراد، وقتی برای اولین بار به این چهارگانه نگاه می‌کنند این است که در می‌یابند عناصر انسانی به اندازه دیگر عناصر تشکیل دهنده چهارگانه مهم هستند. ارتباط بین مضمون و ساختار انکار نشدنی است: مثلا، وقتی شما محتوایی را به وب سایت اضافه می‌کنید، ساختار وب سایت ممکن است تغییر کند، اما تأثیر محتوای جدید روی چرخه کاری چگونه است؟ آیا لازم است کسی تغییرات را پیش از آن که در فضای وب اعمال شوند بررسی کند؟ چه اتفاقی می‌افتد اگر محتوای منتشر شده نادرست باشد؟ چه کسی مسئول نگهداری از محتوای جدید است؟ نکته را درک کردید: استراتژی محتوایی، محتوای واقعی را با افراد واقعی پیوند می‌دهد. این پیوند، کلید صحت محتوای شما است.

چه کسانی کار استراتژی محتوا را انجام می‌دهند؟

ساده‌ترین پاسخ این است، «افراد زیادی» و همین‌طور است! افراد زیادی در نقش فعلی خود به نوعی مشغول کار روی استراتژی محتوایی هستند… حتی شاید خود شما. اما حالا، اجازه دهید نگاهی بیندازیم به وظایف و مسئولیت‌هایی که بر عهده استراتژیست حرفه‌ای محتواست.

استراتژیست محتوا کسی است که مسئول محتوای شما در دوره‌ای مشخص از کار با کلیت محتوای شماست. این شخص:

 • حامی محتوا در گروه و در کل سازمان است.
 • پژوهش‌ها و تحلیل‌های پس زمینه‌ای را که ذی‌نفعان برای تصمیم‌گیری صحیح درباره محتوا به آن نیاز دارند فراهم می‌کند.
 • پیشنهادهای لازم برای محتوا را بر اساس نیازهای کسب و کار و کاربران ارائه می‌دهد.
 • در پیاده‌سازی محتوا در فضای وب با سازمان همکاری می‌کند.

در بهترین حالت، به ویژه در طرح‌های بزرگ یا پیچیده، استراتژیست محتوا به وب نگاران و ویراستاران وب، معماران اطلاعات، کسانی که در زمینه بهینه سازی برای موتورهای جست و جو کار می‌کنند، مدیران پایگاه داده و متخصصان حوزه‌های مختلف مطلب سفارش داده و مجموعه‌ای از مطالبی را که از افراد گوناگون دریافت کرده است ارائه می‌دهد. استراتژیست محتوای ماهر، در صورت نیاز، از هر نقش ضروری برای رسیدن به محتوای مفید و کاربردی با آغوش باز استقبال می‌کند.

استراتژیست محتوا دقیقا چه می‌کند؟

آن‌چه در ادامه می‌آید نمونه‌ای از شرح وظایف استراتژیست محتواست. البته، بر اساس ساختار و نیازهای سازمان شما وظایف و مسئولیت‌ها متفاوت خواهد بود.

استراتژیست محتوا مسئولیت نظارت بر موفقیت فعالیت‌های محتوایی را بر عهده دارد.

استراتژیست محتوا با همکاری نزدیک ذی‌نفعان اصلی پروژه، نقشی اساسی در تعیین نیازهای محتوایی وب سایت و نرم افزارهای کاربردی دارد.

کارهایی که استراتژیست محتوا در هر پروژه انجام می‌دهد:

 • گردآوری، بازنگری و تحلیل محتوا، بر اساس نیازهای پروژه.
 • همکاری با راهبران پروژه برای بررسی و تحلیل محیط محتوا – عوامل درونی و بیرونی که بر محتوا تأثیر می‌گذارند – در مرحله شناسایی پروژه.
 • شناسایی نیازهای محتوایی پروژه در تمام مراحل و منابع بالقوه محتوا.
 • اطمینان از این که اعضای تیم درباره هدف‌ها، پیش فرض‌ها، خطرها و عامل‌های موفقیت همسو هستند.
 • تهیه و تدوین استراتژی و هدف‌های محتوا بر اساس هدف‌های تجاری مشتری و نیازهای کاربران.
 • هماهنگی و همکاری با تیم متخصصان معماری اطلاعات، بهینه سازی برای موتورهای جست و جو، رسانه‌های اجتماعی، مدیریت پایگاه داده، فراداده‌ها و هر کسی که عهده‌دار فعالیتی در فضای وب است.
 • همکاری با ویراستار وب یا وب نگار برای نظارت بر تولید کل محتوایی که در راهکار نهایی گنجانده خواهدشد.
 • رده‌بندی و تهیه چارچوب برای فراداده به منظور دسته‌بندی و برچسب‌زنی محتوا.
 • نمایه‌سازی محتوا و تهیه مستندهای مرتبط با نقشه سایت.
 • آگاهی از استانداردهای آسان‌یابی محتوا و کمک در پیاده‌سازی آن بر اساس قوانین کشوری و سیاست‌های سازمانی.
 • نظارت بر محتوا، در تمامی مراحل تولید آن.
 • نظارت بر انتقال محتوا و تهیه مستندهای انجام این کار.
 • همکاری با مدیران پایگاه داده برای تغییرها و به روزرسانی‌های ضروری.
 • اطمینان از این که پس از انتشار آنلاین محتوا، برنامه‌ای برای نظارت و نگهداری از آن وجود داشته باشد.

تفاوت استراتژی محتوایی با دیگر رشته‌ها در چیست؟

شاید چندان تفاوتی نباشد.

کار استراتژیست محتوا لزوما جدا یا متفاوت از حرفه‌ای‌های بخش‌های تجربه کاربری فنی یا ارتباطات نیست. در حقیقت، می‌توان گفت استراتژیست محتوا می‌تواند در یک یا تعدادی از رشته‌های زیر یا به صورت میان رشته‌ای کار کند:

پیام‌پردازی و برندسازی

کارشناسان پیام‌پردازی و برندسازی در تعریف «داستان» پشت پرده محتوا تخصص دارند. به پرسش‌هایی از این دست پاسخ می‌دهند: برند شما چه ویژگی‌ها و ارزش‌هایی دارد، و چگونه می‌توان آن‌ها را در محتوا نشان داد؟ می‌خواهید کاربر با خواندن محتوا چه چیزی را بفهمد یا بداند یا باور کند؟ آیا باید مطالب متفاوتی به کاربران متفاوت بگوییم؟ آیا باید نوع سخنان ما با یک مشتری مشخص، با توجه به کار فعلی یا سابقه روابطش با سازمان، متفاوت باشد؟

وب نگاری

وب نگاری نوشتن محتوای مفید و کاربردی برای انتشار در فضای وب است. چیزی خیلی بیشتر از تبلیغ نگاری هوشمندانه. یک وب نگار کارآمد باید اصول اولیه طراحی تجربه کاربری، بازخوانی مستندات معماری اطلاعات، نگارش فراداده تأثیرگذار و مدیریت محتوایی را که به صورت مداوم در حال تغییر است، بداند.

معماری اطلاعات

معماری اطلاعات شامل طراحی سیستم‌های مسیریابی و سازمان‌دهی برای موفقیت بیشتر کاربران در یافتن و استفاده از اطلاعات است. معمار اطلاعاتی که بر مضمون محتوا نیز تسلط داشته باشد، نیازهای محتوایی صفحه‌ها یا عناصر محتوایی مختلف وب سایت را هم تعیین می‌کند. ضرورت‌هایی چون مسائل ساختاری، اولویت‌بندی پیام‌ها، منابع محتوا، نیازهای پشتیبانی و نگهداری و غیره.

بهینه سازی برای موتورهای جست و جو

بهینه سازی برای موتورهای جست و جو فرایند تولید، ویرایش، سازماندهی و ارائه محتوا (شامل فراداده) با هدف افزایش ارتباط بالقوه آن با کلیدواژه‌های مشخص در موتورهای جست و جوی وب یا جست وجوگر داخل وب سایت است.

استراتژی فراداده

استراتژی فراداده نوع و ساختار فراداده را، که به آن «داده درباره داده» (یا درباره محتوا) نیز می‌گویند، مشخص می‌کند. فراداده خوش ساخت و هوشمندانه به ناشران محتوای فضای وب در تشخیص، سازماندهی، استفاده و استفاده مجدد از محتوا به بهترین شکل برای مخاطبان اصلی، یاری می‌رساند.

استراتژی مدیریت محتوا

استراتژی مدیریت محتوا، فناوری‌های لازم برای گردآوری، ذخیره، ارائه و نگهداری از محتوای سازمان را مشخص می‌سازد. زیرساخت‌های انتشار در فضای وب، چرخه عمر محتوا و چرخه‌های کاری، نقاط اصلی تمرکز در این استراتژی هستند.

عنوان کار مهم نیست… فقط انجامش دهید

کاملا بی‌معنی است که بگویید: «این شخص استراتژیست محتوای واقعی نیست چون تنها زیر مجموعه‌ای (یا بخشی) از کل فعالیت‌های استراتژی محتوایی را انجام میدهد». قطعا، استراتژیست‌های محتوای همه فن حریف هم وجود دارند افرادی حرفه‌ای که بتوانند در فعالیت‌های مؤثر بر هر گام از چرخه عمر محتوا، نقش آگاهی بخشی و اجرایی داشته باشند. اما کارشناسانی هم هستند که در بخشی خاص از فضای استراتژی محتوایی متخصص شده‌اند، یا کارشان بر روند تهیه یا اجرای استراتژی محتوا تأثیر مستقیم دارد.

در پایان، چیزی که اهمیت دارد حضور فردی است که توجهی پیگیر به چند پرسش مهم داشته باشد: چرا، چه چیزی، کجا، برای چه کسی، به دست چه کسی، چه زمانی، چقدر و قدم بعدی چیست. زیرا پاسخ به سؤالات موفقیت یا شکست محتوای شما را رقم می‌زند. به هر حال، مهم این است که کار انجام شود، اهمیتی ندارد که چه کسی و با چه عنوانی آن را انجام می‌دهد.

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *