DVD ها چه نقشی در زندگی ما دارند؟

 

 

( DVD ها چه نقشی در زندگی ما دارند؟ ) صنعت موسیقی روش‌هایی برای ارتقای ضبط‌های وینیلی با اولین CD پیدا کرده است. صنعت فیلم‌سازی و سینما نیز در توسعه DVD ها و ضبط فیلم‌های طولانی در رسانه ای با کیفیت بالاتر از نوارها یا فیلم‌ها تلاش کرده است. CD ها در جایگزین کردن فیلم‌های ویدئویی نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌اند اما ظرفیت حافظه آن‌ها برای فیلم‌های سینمایی ۱۳۳ دقیقه‌ای حتی با فشرده سازی بالای داده، جواب‌گو نبوده و کم است.
DVD یا دیسک چند کاره دیجیتال، برای نخستین بار در سال ۱۹۹۷ وارد بازار شد. در اصل این دیسک ها به عنوان فرمت حافظه برای فیلم‌های سینمایی مدنظر قرار گرفته بود که به آن دیسک ویدئوی دیجیتال می‌گفتند. اما توسعه دهندگان خیلی زود دریافتند که این دیسک ها از پتانسیل ذخیره سازی تمامی شکل‌های داده دیجیتال برخوردار هستند، از این رو نام آن را به چند کاره تغییر دادند. خاصیت چند کاربردی DVD بر نام‌گذاری آن نیز تأثیر گذاشته است: DVD ویدئویی برای تصاویر متحرک، DVD صوتی برای موسیقی با کیفیت بالا و DVD – ROM برای توزیع نرم افزار کامپیوتر ای استانداردهای پردازشی و سایر کاربردهای این فناوری به افزایش خصوصیات DVD منجر شد. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع بازاریابی عناصر چند رسانه ای، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید.

حافظه ۷/۴ گیگابایتی DVD قادر به نگهداری موارد زیر است:

  • * بیش از ۴۰۰۰۰۰ سند متنی، معادل هشت کابین چهار کشویی فایل حاوی اطلاعات کاغذی
  • * ۴۷۰۰ تصویر دیجیتال تمام رنگی با درجه وضوح x480 640
  • * ۲۱۰ دقیقه ویدئو با کیفیت ماهواره ۲MPEG فشرده سازی شده
  • * ۱۲ دقیقه ویدئو با کیفیت تئاتر ۲MPEG فشرده سازی شده
  • * بیش از ۱۴ ساعت MP3 فایل صوتی فشرده سازی شده

برتری عمده DVD ها نسبت به CD ظرفیت حافظه آن‌هاست. ظرفیت یک CD تقریبأ ۶۵۰ مگابایت است. اما یک DVD از ظرفیت حافظه ۱۷ گیگابایت برخوردار است. ظرفیت بالای DVD ها مدیون چهار پیشرفت مهم است. نور لیزر دقیق‌تر، حافظه چند لایه‌ای، الگوریتم‌های فشرده سازی ویدئویی جدید و کد شناسایی خطا و کد اصلاح ارتقا یافته.
DVD ها و CD ها از اندازه فیزیکی مشابهی برخوردار بوده و از فناوری حافظه نوری اصلی مشابهی نیز استفاده می‌کنند. اما لیزرهای جدید با طول موج ۶۳۵  تا ۶۵۰ نانومتر و سیستم های لنز لیزری قدرتمند قادر به تمرکز بر pit های کوچک‌تر برای افزایش ظرفیت حافظه هستند. Pit های DVD از حداقل طول ۴۰/۰ میکرون برخوردار بوده در حالی که این اندازه در CD ها ۸۳/۰میکرون است. داده ها در یک شیار مارپیچ ذخیره می‌شوند که اندازه آن miles 5/7 است (در مقایسه با miles3  در CD ها). هر لایه GB 4.7 داده را ذخیره می‌کند، دو لایه در یک طرف، GB 8.5 حافظه را ارائه می‌دهند. هنگامی که هر چهار لایه استفاده شدند، مجموع GB 17 در دسترس است که برای ذخیره ۸ ساعت فیلم کافی است.
دومین عامل مؤثر در افزایش ظرفیت، حافظه چند لایه‌ای است. هر طرف DVD را می‌توان به دو لایه تقسیم‌بندی کرد. یک دیسک DVD  ساندویچی از پوشش لاکی پلاستیک پلی‌کربنات، آلومینیوم و طلای نیمه منعکس کننده است. پلاستیک تحت تأثیر  pit های تنظیم شده در داده های مارپیچ گونه پیوسته قرار دارد. پوششی آلومینیومی به لایه داخلی و لایه طلایی نیمه منعکس کننده تمرکز داشته سپس مکانیزم لنز از طریق لایه نیمه منعکس کننده بر لایه دوم آلومینیومی متمرکز می‌شود.

دستگاه های پخش DVD ابتدا برای استفاده بازرگانی به عنوان سیستم های تک ایستا جهت نمایش DVDهای ویدئویی وارد بازار شدند. هر دیسک قادر به نگهداری ۱۳۳ دقیقه ویدئو و طبقه‌بندی ضمائم ویدئویی مانند تریلرها و بخش‌های حذف شده است. درایوهای DVD با قابلیت مدیریت فرمت های CD و CD- RW برای استفاده در کامپیوتر ها تولید شدند. این درایو نسبت به CLV CD  کوچک‌تر است. موتور دیسک را برای حفظ نرخ انتقال داده ثابت از۲۰۰ rpm  تا ۵۰۰ rpm به چرخش در می‌آورد. مکانیزم ردیابی لیزر را در سراسر شیار مارپیچی به حرکت در می‌آورد. این کار از مرکز آغاز شده و به حاشیه بیرونی لایه بیرونی ادامه می‌یابد، سپس از بیرون به سمت مرکز و لایه درونی جهت بهینه سازی عملکرد درایو حرکت می‌کند.
درایوهای DVD بر حسب سرعت‌های چرخش (X12، X4 و غیره) همانند درایوهای CD نرخ گذاری می‌شوند، اما نرخ انتقال حقیقی بیشتر از درایوهای DVD است. به عنوان مثال، یک درایو DVD-ROM ، x1 از نرخ انتقال ۱/۳۲۱ مگابایت در ثانیه برخوردار است (در صورتی که این سرعت در CDها ۱۵/۰ مگابایت است). یک درایو DVD  x6 از سرعت انتقال ۷/۹۳ مگابایت در ثانیه برخوردار است که معادل درایو ۵۴x CD است.
هیچ برتری نسبت به یک دستگاه پخش DVD 6x برای نمایش فیلم‌های سینمایی وجود ندارد. سرعت‌های بالای X1 کیفیت ویدئو را ارتقا نمی‌دهند اما بر سرعت خواندن داده های کامپیوتر ای و نمایش بازی‌ها تأثیر می‌گذارند.
علیرغم ظرفیت شگفت‌انگیز ۱۷ گیگابایتی DVD، یک دیسک به تنهایی قادر به پذیرش ۱۱۰ گیگابایت مورد نیاز برای فیلم سینمایی فشرده سازی نشده طولانی مدت نیست. سومین پیشرفت، فشرده سازی ویدئو، فیلم‌های سینمایی را در DVD توزیع می‌کند. فشرده سازی ویدئو، اندازه فایل را بدون از بین رفتن کیفیت محتوای ویدئو کاهش می‌دهد.
MPEG ) Motion Picture Experts Group) یک نسبت فشرده سازی ۴۰ به ۱ را برای MPEG2 ایجاد کرده است. این فرمت فشرده سازی در ترکیب با ظرفیت حافظه DVD امروزه این امکان را برای ما فراهم آورده است که بتوانیم در یک دیسک به تنهایی فیلم‌های سینمایی و فایل‌های بزرگ را داشته باشیم.
در پایان این که DVD ها از کد شناسایی خطا و کد اصلاح ارتقا یافته برخوردار هستند. در یک CD ECC / EDC یک سوم فضای حافظه موجود را در بر می‌گیرد. DVD ها این فضا را به ۱۳ درصد کاهش می‌دهند و فضای بیشتری را برای داده ها فراهم می‌آورند. DVD ها دارای حافظه بزرگی هستند، به طوری که تولید کنندگان معمولا به همراه فیلم‌های خود بسته‌ای از محتوای اضافه نیز روی DVD قرار می‌دهند. صدای سراند دیجیتال دالبی، شیارهای صدای نمایش داده شده با بیش از هشت زبان، زیرنویس‌هایی با بیش از ۳۲ زبان و محتوایی مرتبط با پروفایل هنرپیشه‌ها و تیتراژ پایان فیلم را به راحتی می‌توان در حافظه DVD قرار داد. بعضی از شرکت‌های تولید کننده ویژگی‌های پنهان را تولید می‌کنند که به صورت کلیپ‌های سینمایی مخفی بوده که در فهرست وجود ندارند. می‌توانید دنیایی از ویژگی‌های پنهانی DVD را در dvdeastereggs.com مشاهده کنید. دیسک چند کاره دیجیتال به عنوان رسانه ای جهت توزیع فیلم‌های سینمایی مورد پذیرش همگان قرار گرفته است. اما خیلی سریع آرایه‌ای وسیع از دستورالعمل‌ها به تبع آن برای دیسک ظرفیت بالا وارد بازار شد. فرمت های DVD اصلی در صنعت موسیقی ( DVD صوتی ) و درایوهای کامپیوتر ای خواندن / نوشتن به کار گرفته شد. فرمت های DVD شاملDVD + RAM DVD + RW و DVD – RW است اما همه این فرمت ها سازگار نیستند. پخش موفق یک ضبط DVD به نوع دیسک، درایو ضبط و دستگاه پخش وابسته است. خدمات تخصصی اینستاگرام اعتبار و تداوم کسب و کارتان را تضمین می‌کند.
استاندارد DVD قابلیت حافظه بزرگی را معرفی می‌کند که از اشعه لیزر استفاده می‌نماید. این اشعه لیزر نسبت به اشعه‌ای که در ایجاد  CDها مورد استفاده قرار می‌گیرد دقیق‌تر است. ویدئوی دیجیتال با ویژگی‌های کامل امروزه در دیسک ها موجود بوده اما تولید کنندگان تنها به یک حافظه ۱۷ گیگابایتی اکتفا نمی‌کنند. برنامه نویسی HDTV و بازی‌های ویدئویی می‌توانند از ظرفیت‌های بالاتر و شکلی جدید از لیزر که آن را ممکن می‌سازد، بهره جویند. دیسک اشعه آبی (BD) که توسط Sony تولید شده است در هر طرف دارای ۲۵ گیگابایت است. این ظرفیت‌های حافظه امکان‌پذیر هستند زیرا لیزر بنفش – آبی از طول موج پایین‌تری نسبت به لیزر قرمز استفاده شده در ضبط دیسک های DVD برخوردار است. در نتیجه دیسک های دو لایه‌ای دارای ظرفیت ۵۰ گیگابایت یا نزدیک به نه ساعت ویدئوی high-definition و ۲۳ ساعت ویدئو با تعریف استاندارد بر دیسک های اشعه آبی هستند.

حافظه حالت جامد

دستگاه حافظه حالت جامد شکلی از حافظه کامپیوتر است که فاقد هرگونه بخش متحرک می‌باشد. حافظه ثانویه حالت جامد حافظه غیر فرار بوده و از قابلیت خواندن و نوشتن برخوردار است. استفاده از دستگاه های حالت جامد برای حافظه ثانویه از آن‌جا که ظرفیت آن‌ها رو به توسعه بوده و قیمت آن‌ها رو به کاهش است روز به روز افزایش می‌یابد. از جمله مثال‌های عمده می‌توان به درایوهای فلش USB، کارت‌های حافظه و حافظه توکار استفاده شده در دستگاه های پخش MP3، دوربین‌های دیجیتال و تلفن های همراه اشاره کرد. فناوری استفاده شده در تمامی این دستگاه ها حافظه فلش نامیده می‌شود.
حافظه فلش متشکل از شبکه ای از سلول‌هاست که هر یک دارای دو ترانزیستور هستند. لایه‌ای بسیار نازک از اکسید نارسانا این ترانزیستورها را از هم مجزا می‌سازد. از این دو ترانزیستور یکی به عنوان دروازه کنترل عمل می‌کند و دیگری یک دروازه شناور است. لایه اکسید نارسانا تمامی الکترون‌های موجود در دروازه شناور را در بردارد و بدون نیاز به برق اضافه از اطلاعات الکترونیکی محافظت به عمل می‌آورد. باتری ورودی شناوری به نوبه خود زمینه الکتریکی دروازه کنترل را اصلاح می‌کند. سپس مقدار بیت ۰یا ۱ سلول خوانده می‌شود.
حافظه حالت جامد مزایایی دارد، از جمله نبود قسمت‌های مکانیکی حساس که حافظه حالت جامد را دوام پذیرتر می‌سازد. به علاوه این حافظه‌ها کوچک‌تر و نسبت به همتای مکانیکی خود سبک‌تر هستند. در نهایت این که دستگاه های حالت جامد برق کمتری مصرف می‌کنند. با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ شرکت نوکارتو می‌توانید به کسب و کار خود رونق بخشید.
تمامی این مزیت‌ها موجب شده است تا استفاده از فناوری فلش به عنوان یک حافظه ثانویه رو به افزایش باشد. البته حافظه مکانیکی هنوز به طور کامل جایگزین نشده است. حافظه فلش بسیار گران قیمت‌تر از حافظه نوری و مغناطیسی است و ظرفیت اکثر فلش‌ها به طور چشم‌گیری کوچک‌تر است. بزرگ‌ترین مشکل این نوع حافظه محدود بودن طول عمر آن است. در کل، یک دستگاه فلش با تقریبأ ۱۰۰۰۰ مرتبه پاک کردن از بین می‌رود. در نتیجه، دستگاه های حافظه مغناطیسی و بالاخص نوری، امروزه به عنوان رسانه محبوب حافظه طولانی مدت بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند.
حافظه در کلاد: یک جایگزین محبوب برای دستگاه های حافظه ثانویه ، ذخیره سازی و مدیریت داده ها در یک سرور راه دور است. حافظه در کلاد با افزایش دستیابی به اینترنت، دستگاه های رایانش سیار، و اتصال باند پهن بالا، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. حافظه کلاد، سرویسی است که از طریق یک شبکه (معمولا اینترنت) به صورت رایگان یا غیررایگان برای پشتیبان‌گیری، نگهداری و مدیریت داده ها از راه دور فراهم شده است. این حافظه، دستیابی راحتی به داده ها را از یک مکان به هر دستگاه شبکه ای ارائه می‌دهد. این قابلیت حمل و دستیابی همه جا حاضر پلتفرم هایی از قبیل Apple ; Cloud Google Docs و Microsoft SkyDrive را به وجود آورده‌اند که راهکارهایی برای دستگاه های ثانویه‌ای هستند که داده ها به طور محلی به صورت کنترل و مدیریت شده باقی می‌مانند. بیشتر تأمین کنندگان سرویس‌های کلاد، ظرفیت حافظه نامحدود و توانایی به اشتراک گذاری داده با کاربران دیگر را ارائه می‌دهد. البته این سرویس حافظه، دغدغه‌های امنیتی و قابلیت اطمینان را به وجود می‌آورد. بدون یک اتصال اینترنتی منسجم، کاربر دستیابی آماده‌ای به داده ها نخواهد داشت.
محافظت از داده ها، سوژه‌ای برای اقدامات تأمین کننده است. چنانچه سرویس کلاد خارج از محل کار انجام شود، بازیافت داده ها ممکن است مشکل باشد. علی‌رغم راحتی ذخیره سازی داده ها در یک سرور راه دور، توسعه دهندگان چند رسانه باید تحقیق کاملی در مورد قابلیت اطمینان تأمین کننده سرویس داشته باشند، قبل از این که داده ها را به کلاد بسپارند. شما می‌توانید با استفاده از پکیج جامع بازاریابی و تبلیغات تخصصی اینستاگرام باعث پیشرفت کسب و کار خود شوید.

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *