چند رسانه ای و کاربرد متن

 

 

( چند رسانه ای و کاربرد متن ) متن کامپیوتر ای ابزارهای جدید قدرتمندی را به متن هایی که معمولا در اختیار صنعت چاپ بودند، افزود. کارهای حروفچینی می‌توانند با استفاده از کامپیوتر های تخصصی بسیار اثربخش‌تر انجام شوند. افرادی که از کامپیوتر های شخصی استفاده می‌کنند با برنامه های نشر رومیزی نظیر InDesign و QuarkXPress می‌توانند طرح‌ها و صفحه آرایی‌های پیچیده خود را بیافرینند.
چند رسانه ای با تبدیل متن از رسانه ای ایستا به رسانه ای پویا، امکانات آن را هر چه بیشتر گسترش می‌‌دهد. متن از طریق مرتبط شدن با دیگر رسانه ها پویا می‌شود و اشکال تازه‌ای از تعامل به خود می‌گیرد. رنگ متن می‌تواند با دخالت کاربر تغییر کند؛ می‌تواند متحرک شود، راه خود را با چرخش و گردش به روی صفحه نمایش باز کند؛ و به نمودارها، جدول‌ها، عکس‌ها، صداها و ویدئوها مرتبط شود. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع بازاریابی عناصر چند رسانه ای، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید.

متن و تصویر

توسعه دهندگان چند رسانه ای در یکی از این دو شکل اصلی با متن برخورد می‌کنند، یا به صورت متن کامپیوتر ای قابل ویرایش که در بالا به آن پرداختیم، یا به صورت متن گرافیکی. متن قابل ویرایش متنی است که ویرایشگرهای پایه‌ای متن و واژه پردازها تولید کرده باشند. متن قابل ویرایش به آسانی می‌تواند مجددأ بازبینی، جستجو، غلط‌گیری و قالب‌بندی شود. توسعه دهندگان چند رسانه ای برای بسیاری از محتویات متنی برنامه های خود از این توانایی‌ها بهره می‌جویند.
از طرف دیگر، متن گرافیکی اساسا یک تصویر است. همانند تصویرهای دیگر، متن در قالب گرافیکی می‌‌تواند برای تولید طیف وسیعی از جلوه‌های هنری دستکاری شود. حروف می‌توانند بچرخند، شکل آن‌ها دگرگون شود، به رنگ‌های گوناگون در‌آیند و یا متحرک شوند. چنین توانایی‌هایی اغلب در خلق آرم‌های اصلی یا سرفصل‌های جلب توجه کننده مورد استفاده قرار می‌گیرند. واژه‌هایی که متن گرافیکی را تشکیل می‌دهند تنها به عنوان نمونه‌ای از اشکال رمزگذاری شده‌اند، نه به عنوان حروف آشنایی که ASCII یا یونی کد ارائه کرده‌اند. در واقع، کامپیوتر نمی‌تواند این تصویرها را به عنوان واژه “بخواند” یا پردازش کند. به این دلیل برای متن گرافیکی عملیاتی مانند غلط‌گیری با جستجو و جایگزینی، انجام نمی‌شوند.
متن گرافیکی به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد استعدادهای هنری خود را در واژه‌ها اعمال کنند. نتیجه اغلب یک واژه تصویری جالب است. کاربرد مهم دیگری نیز برای متن گرافیکی وجود دارد. همان‌طور که پیش از این اشاره شد، یکی از چالش‌های متن کامپیوتر ای کسب اطمینان از این موضوع است که کاربران فونت های مناسب را روی کامپیوتر های خود نصب کرده باشند. اگر متن گرافیکی ارائه شده باشد، این مشکل از بین می‌رود. از آن‌جا که متن گرافیکی به سادگی یک تصویر است، در عمل هر‌کامپیوتر ای خواهد توانست آن را نمایش دهد و دقیقا همان چیزی پدیدار خواهد شد که طراح در نظر داشته است. به همین دلیل، توسعه دهندگان گاهی متن قابل ویرایش برنامه های خود را به فرمتی گرافیکی تبدیل می‌کنند. خدمات تخصصی اینستاگرام اعتبار و تداوم کسب و کارتان را تضمین می‌کند.

متن و صدا

همان‌طور که انعطاف‌پذیری متن از طریق همراهی با گرافیک تقویت شده است، استفاده از متن نیز از اتصال نوآورانه متن به صدا بهره‌مند می‌باشد. رابطه دوسویه متن و صدا دو شکل بنیادی به خود می‌گیرد تشخیص گفتار و تولید گفتار در تشخیص گفتار، نرم افزار ای تخصصی الگوهای صوتی گفتار انسان را برای شناسایی واژه‌های واحد تجزیه و تحلیل می‌کند که می‌توانند به متن تبدیل شده و روی صفحه نمایش به تصویر کشیده شوند به شکلی که گویی خود کاربر واژه‌ها را تایپ کرده است. برنامه هایی مانند Dragon ‘ s NaturallySeaking  به کاربران اجازه می‌دهند متنی را که می‌خواهند بنویسند، در میکروفنی متصل به کامپیوتر به زبان آورند. موفقیت چنین برنامه هایی بر تکنیک های توسعه یافته در زمینه دیگری از علوم کامپیوتر ، یعنی هوش مصنوعی، استوار است. تشخیص گفتار همواره بهتر می‌شود، اما به علت گوناگونی بین صدای گویندگان، برنامه های تشخیص گفتار گاهی اوقات به تنظیماتی نیاز دارند از قبیل به دقت جدا کردن واژه‌ها با مکث، یا آموزش دادن سیستم برای این که به واژه‌ها یا عبارات خاصی که به آن گفته می‌شود، درست پاسخ دهد.
در تولید گفتار، به متن صوت داده می‌شود. نرم افزار ای تخصصی به تجزیه و تحلیل متن برای شناسایی عناصری متمایز در صدای گفتار می‌پردازد یعنی عناصری که زبان گفتار را تشکیل می‌دهند. تولید گفتار به‌طور گسترده‌ای توسعه یافته است. متن های چاپی برای نابینایان خوانده می‌شوند. معاونت سرپرستی و همین‌طور طیف وسیعی از سفارش‌های تلفنی و سیستم های بازاریابی، خودکار شده‌اند. توانایی‌های متن به گفتار ( TTS )  Text to Speech ارائه شده در Windows و OS X می‌توانند از هر متن انتخاب شده‌ای گفتار را تولید کنند و همچنین هشدارهای سیستمی را بخوانند. کاربران می‌توانند صوت‌ها و نرخ گفتارهای گوناگونی را انتخاب کنند. Windows و OS X تشخیص گفتار را نیز پشتیبانی می‌کنند. کاربران می‌توانند به طور مستقیم عملیات‌های معینی همچون “به Microsoft Word برو”  یا “ایمیل من را بگیر” را توسط فرمان‌های صوتی کنترل کنند.

متن و تعامل: ابر متن و ابر رسانه

اصطلاح “ابر متن” و “ابر رسانه” را نخستین بار “ابر رسانه” Ted Nelson در سال ۱۹۶۳ برای توصیف شیوه‌های نوین ارائه و دسترسی به اطلاعات پیشنهاد کرد. در دهه ۱۹۸۰ با توسعه عناصر وب جهان گستر توسط Tim Berners Lee رویای Nelson قدرتمندانه گسترش و به طور عملی پیاده سازی شد.
ابر متن ، متن لینک شده است، متنی که به متن های دیگر منجر می‌شود. لینک ها می‌توانند بسیار ساده و سرراست باشند، برای مثال واژه‌ها به تعریف‌ها لینک شده باشند (مثلا کلیک روی “mitosis” کاربر را به تعریف این اصطلاح رهنمون می‌کند). ارتباط‌ها همچنین ممکن است موشکافانه‌تر و پیچیده‌تر باشند. عملیات راهنما در بسیاری برنامه ‌ها، هایپرلینک هایی بر اساس معیارهای مختلف مانند فهرست محتویات یا ایندکس ارائه می‌کنند. جستجو به دنبال یک موضوع خاص ممکن است فهرستی از لینک ها را بر اساس ارتباط آن‌ها با موضوع جستجو در برداشته باشد.
اقلام محتوا که از طریق ابرمتن با هم تلفیق شده‌اند، گره‌ها نام دارند. نقطه حرکت در یک لینک ابر متن لنگر لینک نام دارد. کلیک کردن روی لنگر به اطلاعات مرتبط با گره منجر می‌شود. نشانگرهای لینک ، لینک ها را نشان می‌دهند. متن زیر خط‌دار آبی نشانگر لینک رایجی در شبکه است، هر چند لینک کردن آنقدر رایج شده است که عملا هر ویژگی بارزی در متن می‌تواند به عنوان یک نشانگر به کار رود. با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ شرکت نوکارتو می‌توانید به کسب و کار خود رونق بخشید.
توسعه کامپیوتر چند رسانه ای ابر متن را به ابررسانه بدل ساخت. ابر رسانه ساختار اطلاعاتی است که در آن رسانه های گوناگونی به عنوان گره‌ها یا نشانگرهای لینک به کار می‌روند. برای مثال، واژه‌ها می‌توانند به گرافیک های توصیفی یا به فایلی صوتی برای ارائه تلفظ متصل شوند. به همین ترتیب یک تصویر می‌تواند به ابر رسانه به بسیاری از رؤیاهای Vannevar Bush و دیگر نظریه پردازان ابتدایی چند رسانه ای جامه عمل می‌پوشاند و ابزاری قدرتمند و در دسترس برای ذخیره سازی، سازمان دهی و دسترسی به اطلاعات فراهم می‌کند. مرز بین رشته‌ها از بین رفته است و فهم چند حسی ارتقا یافته و به شیوه‌ای با مخاطبان خود درگیر می‌شود که پیش از این هرگز ممکن نبود.
مانند هر حالت جدید ارتباطاتی، ابر رسانه در طیف وسیعی از نیازها و منافع بشر به کار گرفته شده است. رؤیای تیم برنرزلی مبنی بر بهبود پژوهش علمی از طریق وبی که به آسانی منابع چند رسانه ای را رد و بدل کند یکی از کاربردهای آن است. ارائه سخنرانی‌های کلاس‌های آموزشی، متن های تعاملی و تولیدها از برنامه های آموزشی ابر رسانه هستند. تبلیغات، خرید، مبارزات سیاسی و بسیاری از جنبه‌های سرگرمی از بازی های ویدئویی گرفته تا کتاب، فیلم، رادیو و تلویزیون همه از ابر رسانه اثر پذیرفته‌ XHTML , HTML یا زبان نشانه‌گذاری ابرمتن، استاندارد نمایش متن و سایر رسانه ها از طریق نرم افزار مرورگر است. مرورگر (از قبیل Firefox Safari یا Internet Explorer برنامه ای است که روی کامپیوتر کلاینت اجرا می‌شود و اطلاعات دریافتی را از طریق یک شبکه از کامپیوتر ای دیگر نمایش می‌دهد که به عنوان سرور عمل می‌کند. همان‌طور که از نام آن پیداست، HTML همچنین زمینه را برای هایپرلینک کردن فراهم می‌کند.
HTML اطلاعاتی را در برمی‌گیرد که بین تگ‌ها نمایش داده می‌شوند. این اطلاعات ساختار سند و قالب‌بندی متن یا عناصر دیگر رسانه ای را معین می‌کند. برای مثال، کد HTML زیر سبب می‌شود مرورگر ویژه این ماه را با سرفصل بزرگ قرمز نمایش دهد:

h3 > < font color = ” # ff0000 ” >   This Month ‘ s Specials> < HTML  < / font > < / h3

تنها کنترل محدودی بر ظاهر متن ارائه می‌کند. با اینکه توسعه دهندگان می‌توانند فونت دلخواه را در HTML تعیین کنند، اگر فونت در دستگاه کلاینت موجود نباشد، جایگزینی برایش ساخته خواهد شد. علاوه بر این، حفظ قالب‌بندی متن (که طول خط و فاصله بندی باشد) در HTML دشوار است. این بدان معنی است که متن ممکن است، آنچنان که توسعه دهنده در نظر داشته است در دستگاه کاربر نمایش داده نشود.
شیوه نامه‌های آبشاری (Css) امکان اضافه‌ا‌ی بر HTML است که سبب راحت‌تر شدن حفظ ثبات در ظاهر متن برای توسعه دهندگان می‌شود. CSS مانند HTML فایلی متنی است که برای مرورگر دستورالعمل چگونگی ترسیم یک صفحه را فراهم می‌سازد. هنگامی که با HTML تلفیق می‌شود، CSS ظاهر صفحه وب را تعیین و HTML ساختار صفحه را مشخص می‌کند. توسعه دهندگان به جای استفاده از HTML برای کدگذاری رنگ فونت به طور مستقیم، این امکان را برای دسته‌ای از متن (مانند عنوان اصلی) در CSS تعبیه کرده‌اند HTML برای مشخص کردن پاراگراف‌ها، جداول، تصاویر و سایر عناصر ساختاری صفحه به کار می‌روند. پس از آن، تغییر فونت، اندازه با شیوه متن روی سایت می‌تواند به راحتی انجام شود (به جای ویرایش هر یک از تگ‌های بسیاری که در غیر این صورت در کد HTML ظاهر می‌شوند). CSS همچنین سازمان دهی و حفظ ظاهری یکنواخت را در طیف وسیعی از صفحه های وب ساده‌تر می‌کند.
شیوه نامه ها جزء جدایی ناپذیر جانشین HTML، یعنی XHTML است. XHTML یا زبان نشانه‌گذاری ابرمتن توسعه پذیر، ترکیبی از HTML با XML (زبان نشانه گذاری توسعه پذیر) است. XML یک فوق زبان است، یعنی مجموعه‌ای ست از مشخصات یا قوانین برای ایجاد زبان‌های دیگر. فوق زبان به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد برای پاسخ به نیازهای خاص حوزه با پروژه خود زبان‌های تخصصی‌تری داشته باشند. پس از آن، چنین زبان‌هایی می‌توانند در مرورگرهایی به کار روند که مشخصات XML را پشتیبانی می‌کنند. XML از گزینه‌های قدرتمندی برای دستکاری داده ها پشتیبانی می‌کند که برای جستجو، طبقه‌بندی و ارائه داده ها از منابع مختلف مانند صفحات بسط یافته، پایگاه داده ها با محتوای تحویل شده از سایر وب سایت های مفید هستند. XHTML این مزیت را دارد که از تگی که کاربر تعریف کرده است پشتیبانی می‌کند؛ تنگی که می‌تواند نمایش صفحه در کامپیوتر را بهبود بخشد یا با دستگاه های جدید متحرک برای دسترسی به شبکه از قبیل PDA ها و تلفن های همراه سازگار شود. XHTML هنگامی جایگزین HTML شد که وب سایت ها کاربردهای پیچیده‌تری برای داده ها را به کار گرفتند و همین‌طور هنگامی که تعداد بیشتری کاربر از طریق دستگاه های قابل حمل کوچک به اینترنت دسترسی یافتند.

PDF

معمولا حفظ قالب‌بندی اصلی اسناد ارائه شده از طریق شبکه اهمیت دارد. برای مثال در فرم‌های دولتی و تجاری، در صورتی که مرورگر طرح حروف، فاصله‌گذاری و جایگذاری اشکال گرافیکی اصلی را به هم بریزد، استفاده از آن‌ها دشوار می‌شود. ممکن است اسناد متنی دیگری با دقت برای القای خلق و خو یا شیوه خاصی طراحی شده باشند؛ جزئیاتی که ممکن است با نوع نمایش HTML هماهنگی نداشته باشند
PDF یا قالب بندی قابل حمل سند توسط Adobe Systems برای حفظ قالب بندی اصلی اسناد متنی توسعه یافت. اسناد PDF مستقل از پلتفرم و برنامه هستند. آن‌ها ظاهری یکسان را در مکینتاش و Windows یا Unix بدون در نظر گرفتن برنامه ای حفظ می‌کنند که برای تولید فایل های اصلی به کار گرفته شده است.

PDF از رسانه های متعدد و طیف وسیعی از تعاملات کاربر پشتیبانی می‌کند. این رسانه ها عبارتند از:

  • * صدا
  • * انیمیشن
  • * ویدئو
  • * هایپرلینک
  • * فایل های سخنگو برای کسانی که مشکل بینایی دارند.
  • * ممنوعیت کپی/ الصاق

 PDF با طیف بسط یافته جزئیات خود، به سرعت به استانداردی برای تبادل سند الکترونیکی بدل شد.

برای ایجاد و استفاده از PDF دو نرم افزار مختلف مورد نیاز است. برنامه Acrobat که Adobe برای فروش ارائه می‌کند، به کار ترجمه اسناد به فرمت PDF، اضافه کردن جزئیات ابر رسانه مانند صدا و تعامل و فعال‌سازی گزینه‌هایی مانند حفاظت از رمز عبور و امضای دیجیتالی، می‌پردازد. فرایند ترجمه فایلی تولید می‌کند که متن با فرمت قابل ویرایش، فونت ها از سند اصلی، گرافیک برداری و گرافیک نقش بیتی را می‌تواند در خود جای دهد. محل این عناصر در صفحه‌ای است که رمز گذاری و فشرده سازی تصاویر گرافیکی در آن‌جا انجام می‌شود. نتیجه فایلی است که قالب بندی اصلی عناصر همه صفحه‌ها را حفظ و همچنین از ویرایش و جستجوی متن پشتیبانی می‌کند. مبدل های PDF را می‌توان درون واژه پردازهای معروف و به عنوان برنامه های سودمند قابل اشتراک‌گذاری پیدا کرد برنامه دوم، Acrobat Reader است که باز کردن و استفاده از هر سند PDF ای را ممکن می‌سازد Acrobat Reader برای سیستم عامل های مختلف از جمله مکینتاش، Windows، DOS و Unix مناسب است و Adobe آن را رایگان توزیع می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از پکیج جامع بازاریابی و تبلیغات تخصصی اینستاگرام باعث پیشرفت کسب و کار خود شوید.

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *