مدل های درآمد آنلاین در بازاریابی

 

 

( مدل های درآمد آنلاین در بازاریابی ) آگاهی نسبت به طیف وسیعی از گزینه‌ها به منظور تولید درآمد Online بسیار مفید است؛ هم برای سایت های واسطه‌ای مانند صاحبان رسانه ها، پورتال‌ها و وابسته‌های آن‌ها و هم برای سایت های معاملاتی که درآمد اصلی معاملات آن‌ها ممکن است برای مثال از طریق درآمد آگهی تأمین شود. نقطه نظر خرید رسانه ای نیز زمانی مفید است که سایت خود را تبلیغ می‌کنید، زیرا هنگامی که در جهت معکوس به آن نگاه می‌کنید این‌ها تنها گزینه‌هایی هستند که شما جهت پرداخت برای بازدیدکنندگان در اختیار دارید، چه هنگامی که مستقیم نزد صاحبان سایت بیایند، چه از طریق یک آژانس رسانه ای مراجعه کنند. بنابراین نیاز به بررسی گزینه‌ها و انتخاب رسانه ای ترکیبی دارید که بهترین ROI را عرضه کند. ما بودجه های لازم را بر اساس این رسانه های Online مدل های خرید فروش را ارائه خواهیم داد. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع بازاریابی تبلیغات اینترنتی، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید.
علاوه بر فروش مستقیم اینترنتی و دلالی فروش Online از طریق حراجی، هشت مدل اصلی درآمد Online وجود دارد که یک کارآفرین وب در حال رشد یا صاحب یک سایت تأسیس شده می‌تواند برای تولید درآمد از آن‌ها بهره بگیرد.

۱- درآمد حاصل از دسترسی با آبونمان به محتوا: برای دوره ای یک ماهه یا معمولا یک ساله می‌توان به طیفی از اسناد دسترسی داشت. برای مثال FT.com سه مدل آبونمان دسته‌بندی شده با توجه به نوع محتوایی که می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید در خود دارد؛ از یک صد تا چهار صد پوند در سال.

۲- درآمد حاصل از دسترسی Pay Per View به اسناد: در این‌جا پرداخت زمانی رخ می‌دهد که به سند، کلیپ موسیقی یا ویدیویی واحد که می‌تواند download شود دسترسی پیدا کنید. حال ممکن است فایل مورد نظر با یک کد عبور یا مدیریت حقوق دیجیتال محافظت شده و یا نشده باشد. برای مثال، ما برای دسترسی به جزئیات بهترین راهنمای عملکرد در بازاریابی اینترنتی به Marketing Sherpa پول پرداخت می‌کنیم.

۳- درآمد حاصل از نمایش CPM تبلیغات در یک سایت: برای مثال تبلیغات بنر، آسمان خراش‌ها یا رسانه های غنی. CPM مخفف “هزینه در هر هزار ” است. صاحب سایتی مانند FT.com از تبلیغ کنندگان به نرخ قیمت کارت (برای مثال CPM €۵۰) و با توجه به تعداد آگهی‌های آن که به بازدیدکننده سایت نشان داده شده است، پول دریافت می‌کند. تبلیغات را ممکن است خود سرور آگهی صاحبان سایت انجام دهد یا آن‌طور که رایج‌تر است از طریق شبکه خدمات آگهی یک شخص ثالث صورت گیرد. از طریق شبکه های نمایش تبلیغات، فضا را می‌توان با نرخ پایین‌تری خریداری کرد زیرا این شبکه ها به خرید آگهی کور معروف هستند (نرخ های CPM کمتر است چرا که معلوم نیست تبلیغات آن کجا قرار خواهند گرفت).

۴- درآمد حاصل از تبلیغات CPC روی سایت (آگهی‌های متنی Pay Per Click): مخفف “هزینه در ازای هر کلیک” است. تبلیغ گران صرفا برای هر چند بار که تبلیغات خود را نمایش دهند پول دریافت نمی‌کنند، بلکه بنا به تعداد دفعاتی که روی آن‌ها کلیک شود، هزینه را محاسبه می‌کنند. این‌ها عموما تبلیغات متنی مشابه لینک های حمایت شده در یک موتور جستجو هستند، اما روی شبکه ای از سایت های شخص ثالث مانند Google Adsense, Yahoo! Content Match  آگهی‌های محتوایی Microsoft یا MIVA ارائه می‌شوند. برای مثال، سایتDave Chaffey، Google Adsense را با قرار دادن Javascript در نقاط مختلف صفحه به کار گرفته است تا آگهی‌های متنی مرتبط با محتوا را به طور خودکار سرویس دهد، در نتیجه صفحه مربوط به بازاریابی ایمیلی آگهی‌هایی در مورد خدمات ایمیل دارد که می‌توان آن‌ها را بر اساس CPM (سایت مورد نظر) یا Cost Per Click خریداری کرد.
برای ما، با وجود موتور های جستجویی مانند Google که بیش از یک سوم درآمد خود را از شبکه به دست می‌آورند، شبکه های جستجوی محتوا یکی از بزرگ‌ترین اسرار در بازاریابی Online به شمار می‌روند. با این حال بسیاری از تبلیغ گران متوجه نیستند زمانی که برای تبلیغی هزینه پرداخت می‌کنند که در نتایج جستجو نشان داده‌می‌شود، ممکن است در جای دیگری نیز در سراسر وب نمایش داده‌شوند. Google مبتکر این شیوه تبلیغ است و برای قالب بندی‌های مختلف واحدهای آگهی، گزینه‌های متنوعی از جمله آگهی‌های متنی، آگهی‌های نمایشی ویدیوهای جریانی و هم اکنون حتی Cost Per Action را به عنوان بخشی از طرح Pay Per Action خود ارائه می‌دهد.

۵- درآمد حاصل از حمایت مالی از بخش‌های مختلف سایت یا انواع مطالب (معمولا هزینه ثابتی برای یک دوره مشخص): معامله با قیمت ثابت، معامله CPA یا CPC یک شرکت می‌تواند برای تبلیغات بخش یا کانال سایت هزینه پرداخت کند. برای مثال، بانک HSBC بخش پول در پورتال Orange را حمایت می‌کند. این نوع از معامله اغلب برای مقدار ثابتی در هر سال رخ می‌دهد. همچنین ممکن است بخشی از آرایش متقابلی باشد که گاهی اوقات “ضدمعامله” نامیده می‌شود که در آن هیچ یک از طرفین پولی پرداخت نمی‌کنند. با این حال معامله‌ای توافق شده به حساب می‌آید، بنابراین ممکن است عناصر CPA و CPC را نیز داشته باشد. رویکرد حمایتی هزینه ثابت را Alex Tew در سال ۲۰۰۵ به کار برد، جوانی ۲۱ ساله که برای پرداخت بدهی‌های خود به دانشگاه نگرانی داشت. اما دیگر جای نگرانی نبود چرا که پس از راه اندازی Milion Doller Homepage ظرف چهار ماه یک میلیون دلار به دست آورد.

۶- درآمد وابسته‌ها (معمولا CPA اما می‌تواند CPC نیز باشد): درآمد وابسته‌ها بر اساس پورسانت است، برای مثال من کتاب‌های Amazon را در سایت خودم نمایش می‌دهم، Dave Chaffey و در حدود ۵ درصد از قیمت پشت جلد را به عنوان حق الزحمه از Amazon دریافت می‌کنم. چنین آرایشی گاهی اوقات هزینه در ازای اکتساب (CPA) نامیده می‌شود. Amazon و دیگران طرحی دسته‌بندی شده عرضه می‌کنند که در آن به وابسته‌ها در صورت فروش هر چه بیشتر برای به دست آوردن درآمد بیشتر انگیزه داده می‌شود. به این دلیل اغلب معامله آگهی Pay Per – Performance نامیده می‌شود. این رویکرد به طور فزاینده‌ای در حال گرفتن جای روش CPM یا CPC است که تبلیغ گر در آن قدرت مذاکره بیشتری دارد. برای مثال، در سال ۲۰۰۵ شرکت تولیدی Unilever بر سر معاملات CPA با ناشران Online وارد مذاکره شد که در آن برای هر آدرس ایمیلی که از طریق مبارزه به جای معامله سنتی CPM به دست می‌آمد پول پرداخت می‌شد. با این حال، این به قدرت ناشر بستگی دارد که اعلب برای معاملات CPM روی هم رفته درآمد بیشتری به دست می‌آورد. به هر حال ناشر نمی‌تواند در کیفیت تبلیغ خلاقانه یا بر انگیزه‌بخشی برای کلیک که روی نرخ click through در آگهی و بنابراین روی CPM اثر می‌گذارد، دخل و تصرفی داشته باشد.

۷- دسترسی به داده های مشترک برای بازاریابی ایمیل: اطلاعاتی که یک صاحب سایت در مورد مشتریان خود دارد به طور بالقوه نیز ارزشمند است چرا که او می‌تواند به اشکال مختلف برای مشتریان خود ایمیل بفرستد البته در صورتی که آن‌ها برای دریافت ایمیل، چه از ناشر و چه از اشخاص ثالث، رضایت داشته باشند. صاحب سایت می‌تواند برای آگهی‌های مندرج در خبرنامه خود هزینه دریافت کند یا می‌تواند پیامی را به طور جداگانه از طرف تبلیغ کننده بفرستد (که گاهی اجاره فهرست نامیده می‌شود). یک رویکرد مرتبط، به انجام رساندن تحقیقی بازاری روی مشتریان سایت است.

۸- دسترسی به مشتریان برای پژوهش Online: نمونه یک شرکت که این روش را برای کسب درآمد از نظر سنجی به کار می‌برد سایت نوجوانانه Dubit است.

ارزیابی به عنوان بهترین شکل مدل های درآمد

با توجه به همه این روش‌ها برای تولید در آمد، صاحب سایت برای به کار بستن بهترین ترکیب این تکنیک ها به منظور افزایش درآمد به جستجو می‌پردازد. برای ارزیابی این‌که صفحات یا سایت های مختلف در مجموع برای تولید درآمد به چه میزان مؤثر هستند، دو رویکرد را به کار می‌بندند.
اولین رویکرد eCPM یا هزینه در هر هزار مؤثر است. این شکلی از اندازه‌گیری درآمد کل است که صاحب سایت هنگامی که هزار صفحه را خدمات داده باشد، می‌تواند تولید کند. از طریق افزایش تعداد واحدهای آگهی در هر صفحه این مقدار افزایش خواهد یافت. به همین دلیل است که می‌بینید برخی از سایت ها مملو از آگهی‌های تبلیغاتی هستند. روشی دیگر برای ارزیابی اثربخشی تولید درآمد صفحه یا سایت درآمد در ازای کلیک RPC و مشابه آن، کسب درآمد در ازای کلیک EPC است که در واقع بر اساس یکصد بار کلیک محاسبه می‌شود تا برای وابسته‌هایی که از طریق سایت آن‌ها تنها درصد کمی از کلیک ها برایشان تولید درآمد می‌کند، معنی دارتر باشد.
آرایش حیرت‌انگیزی از مدل های درآمد اینترنتی جهت بررسی برای صاحبان رسانه ها وجود دارد، از CPM سنتی و حمایت‌های مالی ثابت گرفته تا CPA و CPC نوپا، از طریق گزینه‌های تبلیغاتی زیرمتنی موجود در شبکه های جستجوی اصلی و با رشد شبکه های نمایش آگهی، هم اکنون گزینه‌هایی برای همه صاحبان سایت ها برای بررسی گزینه‌های درآمد آگهی خود وجود دارد.

مدل های ارتباطات دیجیتال

این بخش عمدتا به بررسی چگونگی حرکت مدل های ارتباطی چند مرحله‌ای به سمت مدل های ارتباط جمعی مبتنی بر وب می‌پردازد. اشاره مختصری نیز به مدل های ارتباطی دیگر از جمله مدل های بازاریابی ویرال، بازاریابی وابسته و بازاریابی با مجوز شده است.
در هزاره گذشته، مدل های ارتباط جمعی محبوب بودند – و یک مدل ساده شبیه به این بود:

م: مشتری (مخاطب عام) → ف: فرستنده

سپس صاحب‌نظران و شکل‌دهندگان عقاید عناصر مهمی در مدل های ارتباطی شناخته شدند. به همین دلیل برای کمک به تشویق گسترش شفاهی نظرات، مد نظر قرار گرفتند. به این شکل، فرستنده پیامی می‌فرستد و بخشی از آن مستقیما به دست مشتری می‌رسد و برخی را شکل‌دهندگان عقاید دریافت می‌کنند که متعاقبا پیام را به مشتریان انتقال می‌دهند.

م: مشتری → ص ن: صاحب‌نظر → ف: فرستنده

مقداری بازخورد و تعامل هم به معادله اضافه کنید آن‌گاه مکالماتی نیز به همراه پیکان‌های جدید در دست خواهید داشت که نشان‌دهنده جریانی از بازخورد به سمت فرستنده و سایر مشتریان است (یعنی گفتگویی سه طرفه).

به دست آوردن مکالمه سه طرفه

Walmsley  (۲۰۰۷) معتقد است که تأثیر اصلی رسانه ها پیدا کردن راه‌های جدیدی برای متصل کردن نشان‌های تجاری به مصرف کنندگان، به شکلی نبود که در ابتدا انتظار آن می‌رفت، بلکه اتصال مصرف کنندگان (یا آن‌طور که خودشان می‌پسندند “مردم” نامیده شوند)، به یکدیگر کار اصلی رسانه به شمار می‌رفت. بنابراین، عصر مکالمه سه طرفه فرا رسید و نشان‌های تجاری به تعریف دوباره خود به عنوان تسهیل کنندگان نیاز پیدا کردند.
Walmsley معتقد است که این مکالمه سه طرفه روی همه جنبه‌های بازاریابی، از طراحی محصول گرفته تا توصیه محصول به مشتریان، اثر خواهد گذاشت. نمونه‌ای که در آن طراحی محصول تحت تأثیر قرار گرفته باشد Threadless.com فروشگاه Online تی‌شرت است که تنها حاوی طرح‌هایی است که کاربران آن‌ها را ارسال کرده‌اند و تنها آن‌هایی را تولید می‌کنند که حجم بالایی از آرا را به خود اختصاص داده‌باشند. قدرت مکالمه سه طرفه (که در حال حاضر نشان‌های تجاری دارند) مردم را مخاطب قرار می‌دهد، اما در عین حال بخش کوچکی از میلیاردها مکالمه آن‌ها را شامل می‌شود. این همان نقطه‌ای است که محتوای ایجاد شده توسط کاربر با نشان‌های تجاری همسو می‌شود، منطقه‌ای مملو از مشکلات برای بی‌خبران و ثروتمندان که برای افراد خلاق پر از فرصت است.
در این‌باره فکر کنید که صاحب‌نظران و شکل‌دهندگان عقاید در بازار شما چه کسانی هستند. تأثیرگذاران Online را از Offlineها جدا کنید. در میان این افراد می‌توانند تاجران پیشتاز، کاربران مشهور، روزنامه‌نگاران، سخنرانان عمومی، مشاوران، هیئت‌های تخصصی و جوایز، شبکه های با نفوذ، افراد اعتبارزا، مدیر اتاق چت، گروه‌های خبری و غیره حضور داشته باشند. اثرگذاری شفاهی به صورت Online سریع‌تر از شکل Offline آن جواب می‌دهد.
حال به بخش جالب مسأله می‌رسیم. اینترنت آماده‌سازی انجمن‌های مشتری را آسان‌تر کرد که در آن مشتریان با یکدیگر (C2C) و با شرکت (C2B) صحبت می‌کنند.
جریان ارتباطات در نهایت به شکل یک شبکه ارتباطی بین مشتریان و صاحب‌نظران درمی‌آید که کاملا پیرامون نشان تجاری ساخته شده است. شرکت این گفتگوها را تسهیل می‌کند. برای انجام این کار، خود را آن‌چنان به مشتریان نزدیک نگه می‌دارد که بتواند به آن‌چه رد و بدل می‌شود نظارت داشته و گوش فرا دهد. همچنین می‌تواند به راحتی با مشتریان ارتباط برقرار کند و در نهایت روابطی قوی به وجود آورد. گروه‌های خبری (اتاق‌های بحث و گفتگویی که نشان تجاری میزبانی آن‌ها را بر عهده دارد) در مورد نشان تجاری، کاربردهای آن، مشکلات، مسائل، ایده ها، بهبود بخشی‌ها و آرایه‌های گسترده‌تری از موضوعات مرتبط با برخی از ارزش‌های نشان تجاری، بحث می‌کنند. به یک معنا، منسوجی از مکالمات دور تا دور نشان تجاری پهن می‌شود. در صورتی که مشتری معرفی شده با کسب و کار مربوطه تماس برقرار کند، ارجاع‌ها بخشی از C2C و در نهایت C2B به شمار می‌روند. بازاریابی ویرال ادامه این مدل C2C یا P2P است که مشتریان در آن پیام رد و بدل می‌کنند. این همان اثرگذاری شتاب گرفته است. پیام های خلاق و هوشمندانه به همراه ایده های جالب، تصاویر شگفت‌انگیز، پیشنهادهای ویژه، اطلاعیه‌ها و دعوت‌نامه‌ها برای بازاریابی ویرال مفید هستند.
بازاریابی وابسته نیز آگاهی از نشان تجاری در میان جامعه مشتریان مرتبط را گسترش می‌دهد، که در نتیجه با یکدیگر گفتگو می‌کنند و می‌توانند پیام های ویرال معمولی یا هوشمند را در میان جوامع خود گسترش دهند.
آن‌چه در همه این مدل های ارتباطی مستتر است بازاریابی با مجوز نام دارد. در این زمان کوتاه و در این جهان با وقت محدود و مملو از اطلاعات، مشتریان از هرزنامه‌های ناخواسته بیزار هستند. بازاریابان الکترونیکی متبحر اجازه ارسال پیام ها را در آینده به دست می‌آورند. حال فرستنده برای ارسال پیام درخواست مجوز می‌کند. اگر مشتری موافقت کند، در نهایت پیامی فرستاده می‌شود.

تبلیغات

همه مدل ها در حال تغییر هستند، مدل های تبلیغاتی. آژانس‌های تبلیغاتی با تغییر بزرگ دیگری در مدل های ارتباطی مواجه هستند. آن‌ها ناچارند از “مورد توجه قرار گرفتن” به سمت “مورد توجه قرار گرفتن” حرکت کنند. این مسأله برای آژانس‌هایی که زمانی توجه‌ها را به سمت خود جلب می‌کردند و نسبت به نشان تجاری اگاهی به وجود می‌آوردند، چالش‌های جدیدی به همراه دارد. اکنون وقتی که بازدیدکننده وارد سایت نشان تجاری می‌شود، این نشان تجاری است که باید به او توجه کند.
در گذشته مخاطبان برای رسانه های حاوی تبلیغات، هزینه می‌پرداختند اما امروزه بسیاری از بازاریابان برای استفاده از رسانه ها به مخاطبان پول پرداخت می‌کنند (برای مثال جستجوی وب).

نظر Chaffey و همکاران (۲۰۰۳) در باب مدل های ارتباطی

واضح است که برای یک بازاریابی انبوه سنتی یک پیام واحد به همه مشتریان ابلاغ می‌شود. از طریق وب سایتی به همراه امکانات شخصی سازی شده تعامل دو طرفه‌ای به ازای هر ارتباط بالقوه منحصر به فرد وجود دارد. توجه داشته باشید که بسیاری از سایت های بروشوری از اینترنت بهره کاملی ندارد و وب را صرفا برای کپی کردن سایر کانال‌های رسانه ای ارائه شده توسط پیام یکنواخت به کار می‌گیرند. این بخش، به کاوش در چگونگی حرکت مدل های ارتباطی چند مرحله‌ای به سمت مدل های ارتباطی جامعه مبتنی بر وب می‌پردازد. اشاره مختصری نیز به سایر مدل های ارتباطی از جمله بازاریابی ویرال، بازاریابی وابسته و بازاریابی با مجوز صورت گرفت. مدل های جدید فرصت‌های جدید نیز به همراه می‌آورند.

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =