مدل های جدید کسب و کار و درآمد

 

 

( مدل های جدید کسب و کار و درآمد ) مدل های جدید و اصلاح شده جای مدل های کسب و کار، مدل های درآمد، مدل های ارتباطی یا مدل های خرید و مدل های قدیمی را گرفته‌اند. در این بخش و بخش‌های بعدی به بررسی برخی از تغییرات در مدل های موجود پرداخته و نشان می‌دهیم که چگونه می‌توان آن‌ها را در بازاریابی الکترونیکی به کار بست تا از به حداکثر رساندن فروش آنلاین و بازگشت سرمایه گذاری اطمینان حاصل کرد. برخی از مدل های بودجه مورد بررسی نیز برای کنترل هزینه در کانال های رسانه ای آنلاین مختلف (ایجاد ترافیک) حیاتی هستند.
کسب و کارهای انعطاف پذیر، سیال و چالاک هستند که به مدل های جدید توانمند شده توسط فناوری خوش آمد می‌گویند و از فرصت هایی که اقتصاد جدید ارائه داده است بهره برداری می‌کنند. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع بازاریابی تبلیغات اینترنتی، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید.
قبل از بررسی مدل های مختلف، باید روشن کنیم که در اصل یک مدل چیست. مدل به هر چیزی که نشان دهنده یک واقعیت باشد، اطلاق می‌شود. ماکت هواپیما، نقشه، نمودار، جبر یا فرمول همه مدل به شمار می‌روند، منظور ما در این‌جا مدل های توصیفی است که یک فرایند را شرح می‌دهند (روش فعلی که کسب و کار با آن در معاملات خود با مشتریان واسطه هایی مانند سایت های رسانه ای یا موتور های مقایسه قیمت عمل می کند).
معانی ضمنی مختلفی پیرامون تغییر در انواع مدل ها وجود دارد: 

  • * مشتریان الگوهای جدیدی در ارتباط با مصرف رسانه ها و انتخاب محصولات تولید می‌کنند بنابراین هنگامی که مصرف کنندگان موتور های جستجو را به کار می‌گیرند و سایت های وابسته‌ی آن‌ها را بررسی کرده و تأمین کنندگان ارجح خود را انتخاب می‌کنند، نشان های تجاری باید در زمان مناسب و در جای مناسب قابل رؤیت باشند در نتیجه بازاریاب های آنلاین نیاز به بررسی مدل های بازار آنلاین خود دارند تا بازار مجازی دیجیتال خود را درک کنند.
  • * همین طور که تغییرات اساسی در مدل های کسب و کار و مدل های در آمد اعمال می‌شوند، بنگاه ها چند دسته‌ای می‌شوند و سوپر مارکت‌ها به بانک تبدیل می‌شوند.
  • * زمانی که گفتگو بین کارکنان و مشتریان و بین خود مشتریان محرک برقراری روابط باشند “بازارها به محلی برای این گفت‌وگوها تبدیل می‌شوند”. (لوین و دیگران، ۲۰۰۰).
  • * همین طور که شرکای کانال موجود نادیده گرفته می‌شوند. زنجیره ارزش و کانال های توزیع بازسازی گشته و شبکه های ارزش و شرکای کانال جدید شکل گرفته و اصلاح می شوند.
  • * تأمین کنندگان یا توزیع کنندگان شما ممکن است در پی کسب درآمد تازه از تبلیغات آنلاین و لینک های وابسته باشند که این به شما فرصت جدیدی برای رسیدن به مخاطبان آنلاین می‌دهد.
  • * در صورتی که مشتریان ارتباط با شرکت را مدیریت کنند (نه برعکس)، بازاریابی شفاف‌تر می‌شود. در واقع سیستم ها و ساز و کارهای کنترل به روی مشتریان باز شده‌اند.
  • * تغییرات در ارزش خالص نشان تجاری از محرک بصری به محرک تعاملی تبدیل می‌شوند.
  • * کسب و کارها می‌توانند به آن‌چه Charles Handy “جعبه قراردادها” نامید تبدیل شوند، عملکردهای بیشتری از خارج وارد می‌شوند تا کسب و کاری مجازی شکل بگیرد.

قدرت مخرب اینترنت

Evans و Wurster از دانشکده بازرگانی Harvard در اثر ماندگار خود “استراتژی ها و اقتصاد نوین اطلاعات” (خلاصه شده در Evans و wurster  ۱۹۹۹) چنین استدلال می‌کنند که اطلاعات سه ویژگی دارند که در صورت ترکیب با فناوری های مخرب اینترنتی می‌توانند تأثیر عمده‌ای بر بازار بگذارند. آیا شما نیز از این جنبه‌های کلیدی مدل های بازار آنلاین در زمان توسعه استراتژی های آنلاین خود بهره می‌گیرید.

۱- دست‌یابی. اینترنت امکان دست‌یابی در سطح ملی و بین‌المللی را با هزینه کم به وسیله ایجاد محتوا در سایت شما از طریق موتور های جستجو افزایش می‌دهد. برای Evans و Wurster، دست‌یابی، به دسته‌بندی‌های مختلف و محصولاتی که می‌توانید توزیع کنید نیز اشاره دارد. آن‌چه امروزه به نام نظریه دم بلند مشهور است. مشاهده می‌کنید که محدوده وسیعی از محصولات در دسترس از طریق کسب و کارهای الکترونیکی مانند eBay, Amazon و Kelkoo.com و توجه دارید که شرکت‌های موجود از قبیل easyJet و Tesco  چگونه از وب برای گسترش دامنه محصولات خود بهره گرفته‌اند.

۲- غنا. وب در مقایسه با کانال های دیگر، به شما امکان ارائه به موقع اطلاعات به همراه جزئیات بیشتر در مورد محصولات، قیمت و در دسترس بودن آن‌ها را می‌دهد. در حال حاضر باند پهن گزینه‌های فوق العاده‌ای برای به کار گیری نرم افزارهای اینترنتی غنی ارائه می‌دهد که قدرت تعامل چند رسانه ای را به منظور جستجوی محصولات و خرید سفارشی آن‌ها در اختیار می‌گذارند. تعامل دلگرم کننده مشتری از طریق نقد و بررسی محصول و انجمن‌ها نیز به غنی شدن محتوا می‌افزاید.firebox  مثال خوبی از یک خرده فروش است که از این غنا بهره برده است.

۳- وابستگی رسمی. در بازار آنلاین، سازمانی که بیشترین و غنی‌ترین لینک ها را با سایر سازمان های سازگار داشته باشد می‌تواند به نفوذ و دست‌یابی بزرگتری نائل آید. در مقالات پیشین گفتیم که مشارکت بسیار مهم است و باید به هشتمین P آمیخته بازاریابی تبدیل شود. تولید کننده ۳M که از قدیم محصولات خود را از طریق واسطه ها توزیع می‌کند، با درست کردن فروشگاهی در Amazon و eBay و با به کارگیری سایت های وابسته و سایت های مقایسه قیمت، از مدل های توزیع آنلاین جدید بهره برده است تا بازدید کنندگان را به سمت فروشگاه تجارت الکترونیکی خود هدایت کند.

مدل ها فرایندی را توصیف می‌کنند که از طریق آن کسب و کار بین یک سازمان، مشتریان، تأمین کنندگان، توزیع کنندگان و سایر ذی‌نفعان آن رهبری می‌شود. مدیران همواره نیاز به بررسی این امر دارند که ارتباطات الکترونیکی چگونه مدل های موجود را تغییر می‌دهند و در عوض مدل های جدیدی را ارائه کنند که ممکن است مزیت رقابتی داشته باشند.
اگر مردم دیگر تلویزیون تماشا نکنند و به فروشگاه‌ها هم نروند چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر بخش قابل توجهی از جمعیت، برای مثال ۱۰٪ از تماشای تبلیغات تلویزیون وب خودداری کنند چه اتفاقی می‌افتد؟ یا این‌که تبلیغات بنر و ایمیل های ناخواسته را فیلتر کنند؟ همچنین فقط تلویزیون غیر تجاری تماشا کنند یا فناوری ضبط کننده ویدیوی شخصی (PVR) مانند +Sky را برای فیلتر کردن تبلیغات و تماشای صرف برنامه ها، آن هم هنگامی به کار ببرند که خودشان می‌خواهند همچنین دیگر از فروشگاه‌ها خرید نکنند چرا که متوجه می‌شوند کارهای بهتری هم می‌توانند انجام دهند، گذشته از این از طریق آنلاین شدن به معاملات بهتری نیز دست می‌یابند. شما می‌توانید با استفاده از پکیج جامع بازاریابی و تبلیغات تخصصی اینستاگرام باعث پیشرفت کسب و کار خود شوید. 

تجاری سازی محرک بسیاری از مدل های جدید

وقتی رقابت درمی‌گیرد و جزئیات، کیفیت و قیمت ها را شبیه هم می‌سازد. در نهایت همه بازارها به سمت تجاری سازی تمایل پیدا می‌کنند. اگر فرض بگیریم که قیمت ها و کیفیت کالاها مشابه باشند، پس چه چیزی باید بر حجم فروش اثر بگذارد؟ ما می‌توانیم یک مدل بسیار ساده بسازیم که نشان دهد اولا تبلیغات می‌تواند نشان های تجاری را از هم متمایز کند و ثانیا توزیع می‌تواند مزیت رقابتی را تضمین نماید، مدل به این قرار است:

تبلیغات + توزیع = فروش

اما اگر “تبلیغات + توزیع” برای برخی از بخش های دیگر عمل نکند چه؟ آیا کسب و کار باید این درصد کوچک ولی رو به رشد بازار را فراموش کند و اجازه دهد که این بخش بازار از بین برود؟ یا می‌تواند مدل های جدیدی را به کار گیرد تا در حفظ این مشتریان بکوشد؟ متأسفانه یک پاسخ درست برای این پرسش وجود ندارد. با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ شرکت نوکارتو می‌توانید به کسب و کار خود رونق بخشید.
با گذشت زمان، تجاری سازی نقش “تبلیغات + توزیع” را هر چه بیشتر کاهش خواهد داد. دیر یا زود مصرف کنندگان ممکن است ربات های خرید مبتنی بر قیمت یا ربات های جستجو را برای زیر و رو کردن وب به کار گیرند تا بهترین قراردادهای تجاری را پیدا کنند. در نتیجه وقتی همیشه ارزان‌ترین قیمت ها انتخاب شوند نشان های تجاری آسیب خواهند دید. امروزه واسطه های مقایسه قیمت یا تجمیع کنندگان که تغذیه های محصول XML را از خرده فروشان، شرکت‌های مسافرتی و بانک‌ها دریافت می‌کنند در برخی از بازارها به عنصر فوق العاده مهمی تبدیل شده‌اند. آیا مدل جدیدی برای دست و پنجه نرم کردن با این مسئله وجود دارد؟ چگونه می‌توان نشان تجاری را در برابر مصرف کنندگانی که قیمت برای آن‌ها مهم بوده و سایت های مقایسه قیمت را برای پیدا کردن بهترین معامله زیر و رو می‌کنند، نجات داد؟ یک خرده فروش چگونه می‌تواند روی کاسبی که به قیمت حساس است، تأثیر بگذارد؟ هیچ پاسخ آسانی برای این پرسش وجود ندارد. یک راه این است که وضعیت قیمت گذاری محصول را نسبت به نرخ های صرفا آنلاین و جزئیاتی که در برخی از استعلام‌های مقایسه قیمت خوب از کار در می‌آیند، تغییر دهیم. راه حل دیگر این است که نام محصول را از لیست حذف کرده و از تبلیغ نشان تجاری به منظور تشویق برای بازدید مستقیم از سایت بهره بگیریم.
“بازاریابی الکترونیکی درباره ساخت یک وب سایت نیست، بلکه ساخت یک کسب و کار مبتنی بر وب و هماهنگ کردن قدرت مشتریان است”. Sigel 2000

تأثیر سایت های مقایسه

در اکتبر سال ۲۰۰۰، نشریه Revolution اختلاف میان Abbey National و سایت مقایسه مالی Money supermarket را گزارش کرد. این مناقشه تأثیر مثبت و منفی مقایسه آنلاین را برجسته می‌کند، بانک در قالب گزارشی نام چندین سایت مقایسه که آن‌ها را فهرست نکرده بودند، درخواست کرد. سایمون نیکسون، مدیر اجرایی Money supermarket چنین گزارش می‌دهد:

ما همه تأثیراتی را که اینترنت از طریق دادن اطلاعات و حق انتخاب به مشتریان می‌گذارد، پیش‌بینی کرده بودیم اگر Abbey National در مورد مقایسه نامطلوب بر نرخ های وام مسکن نگران است، پس از این به بعد کارها مستقیما به عهده خورشان است.

اخیرا، شرکت بیمه‌گر بی واسطه Direct Line و Money supermarket با هم درگیر شده‌اند. The Guardian در سال ۲۰۰۷ مشاجره‌ای را گزارش کرد که در آن Direct Line موتور های مقایسه‌ای مانند Confused.com, Money supermarket و Go Compare را در پیکار تلویزیونی با چند میلیون بی اعتبار می‌کرد. مصاحبه‌ای با Roger Ramsden، مدیر استراتژیک بیمه بانک سلطنتی اسکاتلند که مالک Direct Line است انجام شد وی عنوان کرد:  

Direct Line هرگز از طریق هیچ‌گونه واسطه‌ای کار نکرده و هیچ‌گاه نیز نخواهد کرد و این دقیقا همان چیزی است که این سایت های {مقایسه} هستند. آن‌ها به جای این‌که خدمات عمومی باشند، عملیات تجاری هستند و این جنگ {تبلیغاتی} پاسخی به مشتریان ماست که به ما می‌گویند از این جریان بی‌خبر هستند و به نظرشان این سایت ها گیج کننده‌اند.

منظور او این است که پوشش دهی ناقص است. برای مثال، Money supermarket 80 درصد بازار بیمه موتور را پوشش می‌دهد ولی نقل قول‌های برخی از بیمه‌گرهای بزرگ مانند Norwich Union یا سایر بیمه‌گران متعلق به رویال بانک اسکاتلند، از جمله Privilege,Churchill,، Direct Line و Tesco Personal Finance را فهرست نمی‌کنند. 

اما ریچارد میسون، مدیر Money supermarket، گفت:

مبارزه Direct Line حاکی از ناامیدی کامل است. ما در این عره تازه واردیم و Direct Line چنین چیزی را نمی‌پسندد. آن‌ها سهم بازار خود را از زمانی که با روی صحنه آمده‌ایم از دست داده‌اند، موقعیت آن‌ها به شکلی بود که مصرف کنندگان گمان می‌کردند آن‌ها رقابت‌گر هستند و همواره سیاست‌های خود را اصلاح می‌کنند صدها میلیون پوند صرف تبلیغات کردند. اما هم اکنون مصرف کنندگان می‌توانند جایگزین‌های ارزان‌تری پیدا کنند و این کار را نیز در گروه‌های خود انجام می‌دهند.

اطلاعاتی از Hitwise در سال ۲۰۰۶ موجود است که موضع Money Supermarket را پشتیبانی می‌کند. حدود یک سوم بازدیدکنندگان این سایت از جستجوگرانی به شمار می‌روند که قیمت برای آن‌ها مهم است و از طریق تایپ کردن عبارات کلی از قبیل “بیمه خودرو” و “مقایسه بیمه خودرو” به دنبال مقایسه قیمت می‌گردند. به نظر ما این درگیری اهمیت داشتن یک نشان تجاری قدرتمند را که مصرف کنندگان در هنگام انتخاب محصولات به طور طبیعی به آن روی بیاورند، نشان می‌دهد. همچنین اهمیت مداوم تبلیغات آفلاین در شکل دادن درک مصرف کنندگان از نشان های تجاری و هدایت مستقیم بازدیدکنندگان به سایت مقصد را به تصویر می‌کشد. خدمات تخصصی اینستاگرام اعتبار و تداوم کسب و کارتان را تضمین می‌کند.
ما به مدل هایی جدید برای پاسخ به تغییرات محیطی مانند کاهش تماشای تلویزیون و کاهش مراجعه به فروشگاه‌ها و افزایش تجاری سازی نیاز داریم. ما نیاز داریم که خلاقانه فکر کنیم، مدل های جدید را مد نظر قرار دهیم، مدل های قدیمی را با شرایط تازه سازگار کنیم، مدل های حالت ترکیبی را در نظر داشته باشیم و اجازه دهیم عقل سلیم به گونه‌ای غلبه داشته‌باشد که اگر مدل های موجود بیشترین بازگشت از سرمایه‌گذاری را به دنبال داشته باشند، آن‌گاه این موقعیت‌ها موجه جلوه می‌کنند.

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *