متن ها و حروف چه قواعدی دارند؟

 

 

( متن ها و حروف چه قواعدی دارند؟ ) متن با اختراع ماشین چاپ در قرن پانزدهم به شدت دگرگون شد. علاوه بر افزایش فزاینده حجم ارتباطات مکتوب، ماشین چاپ همچنین بسیاری از عناصر ارائه متن را استاندارد کرد. امروزه شماری چند از خصوصیات متن چایی نزد توسعه دهندگان چند رسانه ای با اهمیت باقی مانده است.

طرح حروف

کاراکترها در خانواده‌هایی گروه‌بندی می‌شوند که طراحی مشترکی داشته باشند. این طرح ها را معمولا طرح حروف می‌نامند. مثال‌های طرح حروف عبارتند از: Helvetica Times New York و Courier طرح حروف برای منظورهای خاصی با دقت طراحی شده‌اند و از آن‌ها هزاران مورد تولید شده است. Bll Centennial برای دفتر تلفن و Sartan Classified برای بهبود خوانایی آگهی‌های کوچک طبقه‌بندی شده در روزنامه‌ها طراحی شده‌اند.
طرح حروف معمولا به دو دسته عمده تقسیم می‌شوند: Serif و Scrif Sans Serif خط باریکی است که به انتهای حروف افزوده می‌شود. Serif ها موجب پیوستگی حروف با یکدیگر می‌شوند. این مسئله در بخش‌های طولانی متن، حرکت چشم از واژه‌ای به واژه بعدی را آسان‌تر می‌سازد. در نتیجه، متن Serif اغلب برای بخش‌های بلندتر متن به کار برده می‌شود که به بدنه متن معروف هستند. متن Sans Serif متن بدون Serif است (sans به زبان فرانسه یعنی بدون). این متن معمولا نمود درشت و خوانایی دارد. متن Sans Serif معمولا برای سر تیترها استفاده می‌شده است. انواع دیگر طرح حروف شامل دست خط (نوعی که طراحی شده است که مانند دست نوشته جلوه کند) و نمادها هستند.

شیوه

طرح‌های حروف به طور کلی حاوی چند شیوه حروف هستند. شیوه‌ها گونه‌هایی در ظاهر کاراکترها هستند که به نویسندگان اجازه می‌دهند تا به منظورهای مشخص، خود را با طرح حروف سازگار کنند. متن رومی یا ساده معمولا برای بدنه متن به کار برده می‌شود در حالی که شیوه‌های درشت، ایتالیک و زیرخط دار اغلب برای عنوان‌ها یا برای تأکید به کار می‌روند. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع بازاریابی عناصر چند رسانه ای، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید.

نقطه

یک نقطه مقیاسی برای اندازه حروف است. تک تک حروف، اعداد و کاراکترهای دیگری که بر ماشین‌های چاپ سوار شده بودند به وسیله نقطه اندازه‌گیری می‌شدند. یک نقطه در حدود ۷۲/۱ اینچ است. یکی دیگر از مقیاس‌های سنتی مبتنی بر نقطه پیکا است. هر پیکا دوازده نقطه است؛ شش پیکا هم تقریبا به طول یک اینچ است.
یک طرح حروف می‌تواند در اندازه‌های مختلف چاپ شود. اندازه نقطه یک طرح حروف، فاصله بین کاراکترهایی را می‌سنجد که هر یک از آن‌ها در آن طراحی شده‌اند. این فضا تقریبا فاصله‌ای از پایین Descender بخشی از حرف که معمولا زیر خط مبنا قرار می‌گیرد؛ مانند خط عمودی روبه پایین “p” تا بالای Ascender بخشی از یک حرف کوچک که در بالای بدنه اصلی ( x-height) حرف قرار می‌گیرد، مانند خط عمودی رو به بالای “d” را در بر می‌گیرد.
صنعت چاپ همچنین با شماری از مقیاس‌های دیگر کار می‌کند، از جمله ارتفاع حروف بزرگ و ارتفاع حروف کوچک (x height)

فونت

مجموعه‌ای کامل از کاراکترهای یک طرح حروف، شیوه و اندازه خاص را فونت می‌گویند. ,New York،italic , 12 point نمونه یک فونت است. یک طرح حروف فونت های متفاوتی دارد.
برخی فونت ها حروف هم عرضی دارند در حالی که فونت های دیگر نسبی‌اند. فونت های هم عرض عرض یکسانی به هر کاراکتر، بدون در نظر گرفتن شکل آن، اختصاص می‌دهند. در فونت های هم عرض، حروف باریک‌تر مانند “i” همان فضای حروف پهن‌تر مانند “m” را اشغال می‌کنند. فونت های هم عرض تا اندازه‌ای ظاهر متلاطم متن ماشین تحریر را دارند. فونت های نسبی عرض یک حرف یا هر کاراکتر دیگری را بر اساس شکل آن تنظیم می‌کنند. به حروف باریک فضای کمتری نسبت به حروف پهن‌تر اختصاص داده شده است. فونت های نسبی معمولا زیباترند و خواندن آن‌ها ساده‌تر، چرا که کاراکترها را یکسان‌تر توزیع می‌کنند.

حساسیت به حروف کوچک و بزرگ

حروف کوچک معمولا lowercase و حروف بزرگ uppercase نامیده می‌شوند. این نام‌گذاری به محفظه یا گنجانه‌های مورد استفاده برای نگهداری دو نوع متفاوت قالب فلزی اشاره دارد که در ماشین‌های چاپ به کار گرفته می‌شد. حروف بزرگ در گنجانه‌هایی نگهداری می‌شدند که خود در بالای گنجانه‌های حاوی حروف کوچک قرار داشتند.

وزن

طرح برخی از حروف در نسخه‌های متفاوت با خط‌هایی به ضخامت‌های مختلف طراحی شده‌اند. وزن ضخامت خط یک طرح حروف است. خط‌های نازک سبک وزن‌تر و خط‌های با ضخامت بیشتر سنگین وزن‌تر هستند. گاهی از یک نسخه طرح حروف با وزن سنگینی خاص به “سیاه” یاد می‌شود. برای مثال Arial، شیوه است و Arial سیاه سنگین. خدمات تخصصی اینستاگرام اعتبار و تداوم کسب و کارتان را تضمین می‌کند.

فاصله بین حروف

گاهی شکل‌های گوناگون حروف سبب آشفتگی در فاصله حروف می‌شوند. در فاصله گذاری استاندارد، “A” و “w” بزرگ، نسبت به “H” و “N” بزرگ، دورتر از هم به نظر می‌رسند (AW و HN را مقایسه کنید). این اثر سو می‌تواند با حرکت هر دو حرف، خواه نزدیک‌تر به هم یا دورتر از هم، تصحیح شود. این فرایند تنظیم فاصله بین حروف جفت Kerning نام دارد.

ردیابی

تغییر فاصله بین همه حروف را ردیابی می‌گویند. فضای بیشتر بین حروف به سطری بازتر و فضای کمتر سطری فشرده‌تر پدید می‌آورد. سطر فشرده‌تر معمولا می‌تواند در خط‌های کوتاه‌تر متن به کار گرفته شود؛ خط‌های بلندتر متن اغلب به سطری بازتر نیاز دارند. همچنین تنظیمات ردیابی اغلب برای تنظیم طول یک خط به کار برده می‌شوند تا از گذاشتن خط فاصله در انتهای خط پرهیز شود.

متن فشرده / بسط یافته

تغییر ابعاد خود کاراکتر نیز می‌تواند طول یک خط متن را دگرگون سازد. به جای قرار دادن فضای بیشتر بین کاراکترها (مانند آن‌چه در ردیابی انجام می‌شود) عرض یک کاراکتر می‌تواند باریک‌تر یا پهن‌تر شود باریک شدن عرض کاراکترها سبب ایجاد متن فشرده می‌شود، نتیجه پهن شدن نیز متن بسط یافته است.
متن های بسط یافته و فشرده معمولا برای تنظیم فضای یک خط واحد متن یا برای جلوه هنری به کار می‌روند. از آن‌جایی که فونت ها به دقت برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند، معمولا باید از بسط دادن با فشردن فونت در قطعه‌های بزرگ متن پرهیز شود. با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ شرکت نوکارتو می‌توانید به کسب و کار خود رونق بخشید.

فاصله دو خط کرسی

فاصله بین سطر‌های متن نیز می‌تواند تنظیم شود. به این عمل Leading (فاصله دو خط کرسی) گفته می‌شود. این اصطلاح از به کارگیری نوارهای باریک سرب برای جداسازی سطرهای متن در ماشین‌های چاپ گرفته شده است. به طور کلی، هرچه تعداد واژه‌ها در یک خط متن افزایش یابد، Leading نیز نیاز به افزایش پیدا می‌کند. Leading و ردیابی به هم وابسته هستند. یک سطر بازتر معمولا به Leading بیشتر و یک سطر تنگ‌تر به Leading کمتر نیاز دارد. علت آن است که فاصله بین سطرهای متن باید بزرگ‌تر از فاصله بین واژه‌ها باشد. اگر سطرها نسبت به واژه‌ها به هم نزدیک‌تر باشند چشم تمایل خواهد داشت تا به جای رفتن به واژه بعدی در همان سطر، به خط بعد پرش کند.

تراز و تراز از دو طرف

تراز و تراز از دو طرف هم از خصوصیات متن چاپی هستند که همچنان به توسعه چند رسانه ای مرتبط هستند. تراز موقعیت متن نسبت به حاشیه‌های یک سند است. متن چپ چین لب‌های بریده بریده (ناهموار) در سمت راست دارد. متن وسط چین شده لبه‌هایی بریده بریده نسبت به هر دو طرف دارد. متن سمت راست چین لب‌های بریده بریده در سمت چپ دارد. تراز از دو طرف فرایند تنظیم طول‌های خط برای پدید آوردن لبه‌های صاف در هر دو حاشیه سمت راست و چپ است. انجام این امر به تنظیم فضای کاراکترها نیاز دارد تا بتوان طول همه سطرهای متن را یکسان کرد. معمولا، متن تراز شده از دو طرف برای ارائه‌های رسمی‌تر و ستون‌های متنی در مجلات و روزنامه‌ها به کار گرفته می‌شد. متن چپ چین شده احساس نامرتب‌تری به وجود می‌آورد. متن وسط چین و راست چین شده معمولا برای جلوه زیبایی شناسانه به کار برده می‌شوند. شما می‌توانید با استفاده از پکیج جامع بازاریابی و تبلیغات تخصصی اینستاگرام باعث پیشرفت کسب و کار خود شوید.

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *