متن های کامپیوتری

 

 

( متن های کامپیوتری ) شیوه‌ای که کامپیوتر با متن برخورد می‌کند در جزئیات بسیاری با متن سنتی مشترک است. برنامه های واژه پرداز به کاربران خود اجازه می‌دهند که به راحتی ظاهر متن و اندازه آن را از طریق تغییر برای مثال طرح حروف، شیوه و نقطه دگرگون سازند. گرچه تقریبا در همه برنامه ها، طرح حروف، تا حدی از روی بی مبالاتی، در فهرست به عنوان “فونت” ثبت شده‌اند. اگر بخواهیم دقیق بگوییم، فونت مجموعه کامل کاراکترهایی با طراحی واحد نیست. این تعریف طرح حروف است. در عوض، یک فونت مجموعه‌ای از کاراکترهای درون یک طرح حروف با شیوه و اندازه‌ای معین است. Palatino، سیاه و ۱۸ نقطه‌ای یک فونت است؛ خود Palatino طرح حروف است. به کارگیری “فونت” به جای “طرح حروف” هم اکنون در صنعت کامپیوتر به کلی رایج شده است؛ یعنی تقریبا تمام ارجاع‌ها به فونت کامپیوتر ای در واقع اشاره به طرح حروف دارند. در بخش‌های زیر، سنت کنونی استفاده “فونت” به جای “طرح حروف” پی گرفته خواهد شد. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع بازاریابی عناصر چند رسانه ای، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید.
برنامه های واژه پرداز همچنین اجازه دستکاری بسیاری دیگر از عنصرهای عملیات چاپ سنتی را به کاربران خود می‌دهند. کاربران در مجموع می‌توانند Kerning (فاصله بین یک جفت حرف) و نیز ردیابی (فاصله بین همه حرف‌ها) و Leading (فضای بین سطرها) را تنظیم کنند. فونت‌های فشرده (باریک شده) و بسط یافته (پهن شده) نیز اغلب در دسترس هستند. خدمات تخصصی اینستاگرام اعتبار و تداوم کسب و کارتان را تضمین می‌کند.

کد برای متن کامپیوتری

تمام اطلاعات در کامپیوتر باید با یک کد دودویی (ترکیبی از ۰ و ۱ ها) نمایش داده شوند. توسعه چنین کدی برای متن نسبتا ساده است. به هر کاراکتر (حرف، عدد، نماد، نشان نقطه گذاری و غیره) ترکیب منحصر به فردی از بیت‌ها اختصاص داده می‌شود. چندین برنامه کدگذاری مختلف برای متن کامپیوتر ای تهیه شده‌اند. ASCII و Unicode از مهم‌ترین برنامه ها هستند.
کدهای دودویی با دقت انتخاب شده‌اند تا وظایف معینی را به انجام رسانند. برای مثال، کد ASCII به گونه‌ای طراحی شده که نسخه کوچک و بزرگ یک حرف تنها یک بیت با هم تفاوت داشته باشند. با تغییر دادن تنها همان یک بیت حروف کوچک به بزرگ تغییر می‌کنند و برعکس.
ASCII مخفف کد استاندارد آمریکایی برای تبادل اطلاعات است. کم و بیش تمام کامپیوتر ها به آسانی می‌توانند فایل های ASCII را پردازش کنند. نسخه اصلی ASCII یک کد هفت بیتی بود. نسخه بسط یافته این کد، معروف به “ASCII بسط یافته،” از یک کد هشت بیتی بهره می‌جوید و از این راه تعداد کاراکترهایی را که می‌توانند به نمایش گذارده شوند، دو برابر می‌کند.
کد ASCII یک فایل متنی بسیار ابتدایی تولید می‌کند که در آن تنها حروف، اعداد، نمادهای رایج (برای مثال + یا ©)، علامت‌های نقطه‌گذاری و مجموعه‌ای محدود از توابع کنترل (برای مثال حذف یا بازگشت به ابتدای خط) ارائه می‌شوند. دفترچه یادداشت Notepad در کامپیوتر شخصی نمونه یک برنامه متنی ASCII ابتدایی است
برنامه های واژه پرداز پیشرفته‌تر، مانند Microsoft Word، از زبان های برنامه نویسی انحصاری استفاده می‌کنند که خصوصیات بسیار بیشتری از متن را در بر می‌گیرند، خصوصیاتی مانند شیوه‌ها (زیر خط، ایتالیک) برگه‌ها و غیره. کامپیوتر هایی که این واژه پردازها یا برنامه های سازگار نصب شده را نداشته باشند، قادر به خواندن کدهای پیچیده‌تر نخواهند بود. با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ شرکت نوکارتو می‌توانید به کسب و کار خود رونق بخشید.
اکثر برنامه های واژه پرداز می‌توانند نسخه‌های ASCII فایل ها را نیز تولید کنند. کاربران به سادگی می‌توانند فایل را تحت عنوان ASCII یا Text Only، با استفاده از گزینه‌های Save As یا Export ذخیره کنند. فایل های ASCII را تقریبا می‌توان در هر کامپیوتر ای باز کرد، اما فرایند تبدیل، بسیاری از اطلاعات قالب بندی (مانند، برگه‌ها، تراز و شیوه‌های متن) در فایل واژه پرداز اصلی را از بین می‌برد و تنها آن عناصری را که توسط کد ASCII پشتیبانی می‌شوند، باقی می‌گذارد. البته خود متن حفظ خواهد شد. اگر هدف ایجاد پیام‌های پایه‌ای باشد، یک ویرایشگر متن ASCII بسیار اثربخش و کارآمد است.
RTF گونه‌ای از ASCII است که در بسیاری از واژه پردازها نیز یافت می‌شود. مایکروسافت، RTF را توسعه داد تا استفاده میان نرم افزار ای و چند پلتفرمی از فایل های متنی تولید شده توسط واژه پردازهای متفاوت آسان شود. RTF بر اساس کد ASCII است، اما فرامین ویژه‌ای برای تولید مجدد قالب بندی فایل اصلی نیز دارد به این ترتیب، فایل های متنی را که یک واژه پرداز و یک سیستم عامل تولید کرده‌اند، می‌توان در واژه پرداز و یک سیستم عامل دیگر، بدون از دست دادن قالب بندی اصلی، باز و ویرایش کرد. RTF، مانند ASCII ساده، اغلب در منوی File به عنوان Save As در دسترس است.
یونی کد ASCII بسط یافته، در بین کاراکترهای دیگر، مجموعه‌ای از حروف یونانی را نیز به حروف لاتین و اعداد عربی موجود در ASCII اصلی افزوده است. ولی، بسیاری از زبان‌ها مانند ژاپنی و چینی، از هیچ یک از خط‌های لاتین یا یونانی استفاده نمی‌کنند. در تلاش برای ارائه هر چه اثربخش‌تر این زبان ها، یک الگوی کدگذاری در سال ۱۹۸۸ ابداع شده استاندارد جدید، معروف به یونی کد، مبتنی بر کد ۱۶ بیتی است که به حدود ۶۵۰۰۰ کاراکتر اجازه خودنمایی می‌دهد. استاندارد یونی کد زیر مجموعه‌های کد را نیز به نام “Surrogates” (در استاندارد پونی کد) مشخص می‌سازد که در جمع مجموعه‌ای شامل یک میلیون کاراکتر اضافی را در بر می‌گیرد. یونی کند همواره در حال تکامل است. یونی کد ۰/۳ شامل ۴۹۱۹۴ کاراکتر است، که تقریبا همه زبان های زنده مدرن و همچنین بسیاری زبان های تاریخی را پوشش می‌دهد. یونی کد ۰/۵  بیش از ۱۰۰۰۰۰ کاراکتر را مشخص کرده است. یونی کد، رمزگذاری ASCII را همانند بسیاری از استانداردهای ملی و بین‌المللی دیگر به طور مشخص کامل به خدمت می‌گیرد.
هدف پروژه یونی کد این است که یک راه با ثبات برای رمزگذاری متن‌های چند برگه تعریف کند، که تبادل اطلاعات متنی در سطح بین‌المللی را امکان‌پذیر سازد و شالوده‌ای برای نرم افزار جهانی بی‌آفریند (یونی کد، ۲۰۰۱، ۱). یونی کد به طور بسط یافته‌ای برای نمایش متن اختیار شده است و در تمام سیستم های عملیاتی کامپیوتر ای مدرن و XML HTML و Java لحاظ شده است. شما می‌توانید با استفاده از پکیج جامع بازاریابی و تبلیغات تخصصی اینستاگرام باعث پیشرفت کسب و کار خود شوید.

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *