دستگاه های ورودی برای کامپیوتر های چند رسانه ای

 

 

( دستگاه های ورودی برای کامپیوتر های چند رسانه ای ) چند رسانه ای برای پردازش و ذخیره سازی به دستگاه های ورودی متعدد جهت انتقال داده ها و دستورالعمل‌ها به یک واحد سیستم نیاز دارد. صفحه کلیدها و وسایل اشاره‌ای مانند گوی کنترل ای، لوح‌های لمسی و صفحات نمایش لمسی در مرکز تعامل با برنامه های GUI و نرم افزار سیستم عامل قرار دارند. البته به سایر دستگاه ها جهت ورودی صدا، تصویر و آرایه‌ای وسیع از تصاویر برای برنامه های چند رسانه ای نیز نیاز است. برخی از این‌ها مانند میکروفن‌ها در درون سیستم قرار دارند. برخی دیگر نظیر اسکنر ها، دوربین‌ها، ضبط کننده های صدا و لوح‌های گرافیکی به پورت‌های رابط USB یا FireWire متصل می‌شوند.
اسکنر ها با استفاده از دستگاه حساس به نور به گرفتن تصاویر یا متن می‌پردازند. از انواع رایج اسکنر ها می‌توان به اسکنر های تخت، تغذیه‌ای و دستی اشاره کرد که تمامی آن‌ها به سبکی مشابه عمل می‌کنند بدین صورت که نوری از کل یک تصویر یا متن عبور کرده و به یک CCD منعکس می‌شود. CCD یک دستگاه الکترونیکی است که تصاویر را به عنوان مجموعه‌ای از ولتاژهای آنالوگ می‌گیرد. خواندن آنالوگ به وسیله دستگاه ای دیگر به نام ADC (مبدل آنالوگ به دیجیتال) به کدهای دیجیتال تبدیل می‌شود و از طریق اتصال رابط (معمولا یک USB) به RAM انتقال می‌یابد.
کیفیت یک اسکن به دو عامل عملکردی اصلی وابسته است. اولین عامل درجه وضوح فضایی است. این فرایند تعداد نقطه‌ها در هر اینچ (dpi) گرفته شده توسط CCD را محاسبه می‌کند. اسکنر های مصرف کننده دارای درجه وضوح فضایی ۱۲۰۰ dpi تا ۴۸۰۰ dpi هستند. اسکنر های تولید با کیفیت بالا قادر به گرفتن بیش از ۱۲۵۰۰ dpi هستند. زمانی که نقطه‌های تصویر اصلی تبدیل شده و در یک شکل دیجیتال ذخیره سازی شدند، به عنوان پیکسل شناخته می‌شوند. یک پیکسل یک عنصر تصویر دیجیتال است.
دومین عامل عملکردی درجه وضوح رنگ یا میزان اطلاعات رنگ در مورد هر پیکسل گرفته شده است. درجه وضوح رنگ به وسیله میزان بیت تعیین می‌شود که تعداد بیت‌های استفاده شده در ثبت رنگ یک پیکسل است. یک اسکنر یک بیتی تنها مقادیر صفر یا یک هر نقطه گرفته شده را ثبت می‌کند. این امر پویش را تنها به دو رنگ سیاه و سفید محدود می‌سازد. اسکنر های امروزی ۳۰ تا ۴۸ بیت برای هر پیکسل می‌گیرند. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع بازاریابی عناصر چند رسانه ای، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید.
این امر طیف وسیعی از رنگ را برای هر پیکسل توزیع کرده و امکان تولید نسخه دیجیتال با کیفیت بالای تصاویر نقاشی‌ها و سایر تصاویر رنگی را فراهم می‌آورد.
به تصویری بزرگ نیاز دارید؟ در زمان اسکن تغییر مقیاس می‌دهید تغییر مقیاس در طول اسکن کردن قادر است اطلاعات بیشتری را از تصویر اصلی بگیرد اما تغییر مقیاس پس از اسکن با استفاده از یک برنامه ویرایش تصویر کامپیوتر را وادار به افزودن به اطلاعات تصویر و تولید بزرگ‌نمایی با کیفیتی پایین می‌سازد.
اسکنر ها با درایوها و نرم افزار های مشخص کار می‌کنند که به مدیریت تنظیمات آن‌ها می‌پردازند می‌توان درجه وضوح فضایی و میزان بیت را برای هر اسکن تغییر داد. این تنظیمات باید هدف یک تصویر را در بر داشته باشند. به عنوان مثال، در صورتی که یک تصویر، عکس سیاه و سفید برای یک وب سایت باشد، نرم افزار پویش را می‌توان به گونه‌ای تنظیم کرد که طیف رنگ خاکستری (۸ بیتی) را در ۷۲ dpi بگیرد. این امر تصویری مناسب با اکثر مانیتورهای کامپیوتر ای تولید می‌کند که ۷۲ یا ۹۶ پیکسل در هراینچ را نمایش می‌دهند. نرم افزار اسکنر نیز دارای تنظیماتی برای تغییر مقیاس یک تصویر و اعمال تنظیمات اصلی برای کیفیت رنگی (میزان کنتراست و روشنایی) است.
تشخیص نوری کاراکتر (OCR) فرایند تبدیل متن چاپی به یک فایل دیجیتال است که می‌توان آن را در واژه پرداز ویرایش کرد. از اسکنر های مشابهی که در گرفتن تصاویر استفاده می‌شوند، در اعمال OCR نیز استفاده می‌شود. البته به برنامه نرم افزار ای خاص جهت تبدیل یک تصویر کاراکتری به یک حرف مبتنی بر ASCII نیاز است. به عنوان مثال، نرم افزار OCR تصویر حرف C را تشخیص داده و آن را در کامپیوتر با استفاده از کد ASCII (01000011) ذخیره سازی می‌کند. این کاراکترها سپس ویرایش شده و در برنامه واژه پرداز دوباره فرمت بندی می‌شوند. اکثر اسکنر های تصویری امروزی با نرم افزار OCR که قادر به تشخیص شکل‌های متن اصلی هستند، همراه می‌باشند. برنامه های کاربردی تخصصی نظیر OmniPage یا Readiris Pro برای توزیع سریع نتایج دقیق OCR ارتقا یافته‌اند. آخرین موفقیت هرتبدیل OCR به کیفیت منبع و فونت‌های خاص استفاده شده در صفحه بستگی دارد. از چاپ‌های کوچک بر صفحات چروک و باریک نتیجه OCR خوبی به دست نخواهد آمد.
ASCII: یک کد استاندارد آمریکایی برای تبادل اطلاعات است، کد دیجیتال اصلی برای نمادهای الفبایی – عددی اسکن OCR یکی از روش‌های گرفتن اسناد متنی است. از اسکنر ها همچنین برای تولید فایل PDF (فرمت سند قابل حمل) استفاده می‌شود. اسکنر تصویر مشخصی از یک صفحه را گرفته و آن را به عنوان یک فایل pdf. ذخیره سازی می‌کند. به Adobe Acrobat Reader جهت مشاهده محتوای یک فایل pdf نیاز است.
فرمت فایل از سازگاری چند محیطی برخوردار است، از این رو برای توزیع اسناد فرمت شده بالا در شبکه استفاده می‌شود. اسکن کردن OCR فایلی را تولید می‌کند که قادر به ویرایش در هر برنامه واژه پرداز است. از طرف دیگر، اسکن کردن PDF فرمت فایل ویژه‌ای را به وجود می‌آورد که قادر به مدیریت در نرم افزار Adobe Acrobat است.

اسکنر های تخت به گونه‌ای پیکربندی شده‌اند که بتوان از آن‌ها در شرایط متفاوت استفاده کرد. بستر اسکنر برای کنترل اندازه نامه استاندارد تا منابع تصویر با اندازه قانونی متفاوت است. نگهدارنده‌های چند قالبه برای اسلایدها و نوارهای فیلم ۳۵ میلی‌متری در دسترس است. بعضی از اسکنر ها دارای دستگاه تغذیه صفحه نوری هستند. جهت تولیدات کوچک، این آداپتورها برای اسکنر تخت کفایت می‌کنند. اما برای پروژه‌ های بزرگ‌تر به اسکنر های تخصصی‌تری نیاز است. اسکنر های اسلاید و فیلم به طور دقیقی برای گرفتن درجه وضوح فضای بالا و گاهی نیز تا حد ۴۰۰۰ dpi تنظیم شده‌اند. اسکنر های تغذیه‌ای به طور خودکار وظایف چایی بزرگ را گرفته و به پردازش بیش از ۱۵ صفحه در هر دقیقه می‌پردازند. برای انتخاب یک اسکنر برای توسعه چند رسانه ای باید نکات متعددی را درنظر گرفت. عواملی چون منبع متن یا تصویر، کیفیت گرفتن اسکن، سهولت در استفاده و قیمت باید در انتخاب یک اسکنر مدنظر گرفته شوند.
دوربین‌های دیجیتال یک منبع ورودی محبوب برای اکثر کاربران رایانه هستند. این دوربین‌ها، نیاز به ایجاد یا اسکن تصویر و یا اسلاید را برطرف می‌کنند. تصاویر دوربین سریعا برای مشاهده و در صورت لزوم re – shoot در دسترس قرار می‌گیرند و کیفیت تصویر دیجیتال بهتر از تصویر اسکن شده است. تصویرگیری دیجیتال مشابه فرایند اسکن کردن است. زمانی که شاتر دوربین برای گرفتن یک تصویر باز است، نور از لنزهای دوربین عبور می‌کند. تصویر بر CCD متمرکز است که یک سیگنال آنالوگ تولید می‌کند. این سیگنال آنالوگ از طریق مبدل آنالوگ به دیجیتال (ADC) به شکل دیجیتال تبدیل شده و سپس به تراشه پردازنده سیگنال دیجیتال (DSP) ارسال می‌گردد که کیفیت تصویر را مطابقت داده و آن را در حافظه داخلی دوربین یا کارت حافظه ذخیره می‌کند. کارت‌های حافظه یا Stick دارای ظرفیت حافظه محدودی هستند. تصاویر را می‌توان در کارت مشاهده کرد و در صورت مناسب نبودن آن‌ها را حذف نمود تا فضا برای تصاویر دیگر فراهم شود.
کیفیت تصویر دوربین دیجیتال همانند اسکن به درجه وضوح فضایی و درجه وضوح رنگ بستگی دارد. اکثر دوربین‌های دیجیتال مصرفی از درجه وضوح رنگ ۲۴ بیتی استفاده می‌کنند. این درجه وضوح برای بسیاری از کاربردها از قبیل توسعه چند رسانه ای کافی است. دوربین‌های دیجیتال حرفه‌ای غالبا از درجه وضوح رنگ ۴۲ تا ۴۸ بیتی استفاده کرده و با استفاده از برنامه های ویرایش تصویر امکان گرفتن دامنه وسیع‌تری از داده ها را میسر می‌سازند.
درجه وضوح فضایی دوربین‌های دیجیتال از طریق تعداد پیکسل‌های گرفته شده توسط CCD محاسبه می‌شود. دوربین‌های دیجیتال قدیمی یک مگاپیکسلی بوده‌اند. این بدین معناست که بیشترین درجه وضوح تصویر ۱۲۰۰ افقی در ۸۰۰ عمودی ppi است (۱۲۰۰*۸۰۰=۹۶۰۰۰۰ یا نزدیک به یک میلیون پیکسل) اندازه فیزیکی تصویر به محلی که مشاهده می‌شود بستگی دارد. اگر یک تصویر به وسیله مانیتور ۷۲ ppi مورد مشاهده قرار گیرد، تصویر ۱۶ اینچ در ۱۱ اینچ بوده و در ابعاد بزرگ نمایان می‌شود. در صورتی که در ۳۰۰ dpi چاپ شود، اندازه آن ۴ اینچ (عرض) در ۲/۶ اینچ (ارتفاع) خواهد بود. تصاویر این دوربین‌ها برای صفحات وب یا ارسال ضمیمه ایمیل مناسب است، اما داده کافی را جهت تولید نسخه‌های چایی “عکس گونه” با کیفیت بالا ضبط نمی‌کنند. خدمات تخصصی اینستاگرام اعتبار و تداوم کسب و کارتان را تضمین می‌کند.
دوربین‌های دیجیتال جدید‌تر از درجه وضوح ۱۰  تا ۱۵ مگاپیکسلی برخوردار هستند. نسبت‌های بالاتر پیکسل به این معنی است که عکس‌های چاپ شده به واقعیت نزدیک‌تر هستند. بالا بودن این نسبت‌ها همچنین به مفهوم بزرگ بودن اندازه فایل است. در صورتی که دوربین برای تصویرگیری با بیشترین کیفیت تنظیم شده باشد، مجموع کل تصاویر ذخیره شده، کاهش می‌یابد. اکثر دوربین‌ها از تنظیماتی جهت پایین آوردن درجه وضوح و تصویرگیری بیشتر در کارت حافظه یا Memory Stick برخوردار هستند.
Dot ها در برابر پیکسل‌ها درجه وضوح فضایی برای موارد چاپی که به وسیله dpi محاسبه شده و ppi برای نمایش الکترونیکی است.
تصاویر از کارت حافظه را می‌توان به وسیله آداپتور USB یا “کارت خوان حافظه” که شبیه یک درایو فلاپی کوچک است به کامپیوتر منتقل کرد. برنامه های کاتالوگ تصویر نظیر iPhoto به مدیریت تصاویر دیجیتال در حافظه ثانویه کمک می‌کنند. این تصاویر را با استفاده از برنامه های Photoshop یا Paint Shop Pro می‌توان ویرایش کرد؛ همچنین به این تصاویر جلوه‌هایی افزود، کیفیت آن‌ها را ارتقا بخشید و اندازه آن‌ها را تنظیم کرد. دوربین دیجیتال دارای کارآمدی بالا در تولید چند رسانه ای است. هزینه های فیلم، تولید و زمان آن با تصویرگیری منبع دیجیتال کاهش یافته است. همان گونه که توسعه دهندگان از نرم افزار ویرایشی برای بهبود و ترکیب عکس‌های دیجیتال بهره می‌جویند؛ تصویرگیری دیجیتال دریچه‌ای جدید از خلاقیت را به روی فرایند ویرایش تصویر گشوده است.
دوربین‌های ویدئویی دیجیتال (Dv) از دیگر دستگاه های ورودی مهم برای توسعه دهندگان به حساب می‌آیند. پیش از آن که دوربین‌های DV مؤثر و مقرون به صرفه باشند، توسعه دهندگان ویدئوها را به فرمت آنالوگ ضبط می‌کردند. ویدئوی آنالوگ از طریق VCR در یک برد فیلم‌برداری نمایش داده می‌شد که در آن سیگنال آنالوگ به فرمت دیجیتال تبدیل شده و در هارد درایو ذخیره سازی می‌شد. تصویربرداری کاملا متحرک در یک هارد درایو درونی، یک نوار دیجیتال مینی یا DVD ذخیره سازی می‌شود. دوربین‌های DV از یک رابط FireWire برای انتقال فیلم دیجیتال به سایر دستگاه ها برخوردار هستند. یک توسعه دهنده با استفاده از برنامه های کاربردی چون Final Cut Pro شرکت Apple یا Adobe Premiere قادر به ویرایش و بهبود ویدئو به طرق مختلف است.
عملکرد دوربین DV به وسیله عوامل متعددی شناسایی می‌شود. اولین عامل روشی است که در گرفتن داده های ویدئویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ویدئو با کیفیت حرفه‌ای به دوربین سه تراشه‌ای نیاز دارد. این دوربین‌ها دارای یک CCD مجزا برای هر کانال رنگ RGB هستند. یک تراشه طیف کامل رنگ قرمز را گرفته و دو تراشه دیگر به گرفتن کامل رنگ‌های سبز و آبی می‌پردازند. این سه کانال مجزا، رنگی با کیفیت بالا تولید می‌کنند. دوربین‌های DV مصرفی استاندارد از یک CCD استفاده کرده و در تولید سه کانال رنگ به الگوریتم‌های تشدید کننده تکیه دارند. این ویژگی موجب وضوح بیشتر تصویر شده و دست ساخته‌ای به تصاویر در حال حرکت می‌افزاید. هر چند دوربین‌های مصرفی DV وسیله‌ای اقتصادی در گرفتن Footage ویدئو است و برای بعضی از برنامه های چند رسانه ای مناسب می‌باشد، اما یک پروژه حرفه‌ای به دوربین‌های سه تراشه ای گران قیمت‌تر نیاز دارد. با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ شرکت نوکارتو می‌توانید به کسب و کار خود رونق بخشید.
کیفیت زوم و لنزها برای تصویربرداری با کیفیت بالا حائز اهمیت است. یک لنز زیرین، بر قابلیت دوربین در تولید رنگ و تصویربرداری با وضوح بالا تأثیرگذار است. DV و دوربین‌های تصاویر ثابت دارای ویژگی زوم دیجیتال هستند. این امر به جلوه لنزهای قوی‌تر تله فوتو از طریق بزرگ‌سازی دیجیتالی و بریدن یک تصویر کمک می‌کند. زوم دیجیتال براساس تحلیل تصویر اصل، پیکسل‌های اضافه را به تصویر افزوده و بهترین بزرگ‌نمایی را به وجود می‌آورد. زوم دیجیتال جایگزین مناسبی برای لنزهای زوم نوری با کیفیت بالا که با دقت به گرفتن جزئیات تصویر اصلی می‌پردازند، نیست اکثر دوربین‌های استاندارد DV نیز دارای ویژگی‌های نوردهی تمام خودکار درونی، تثبیت تصویر (جبران لرزش دست) و حالت‌های از پیش برنامه نویسی شده هستند که ویدئو را با صحنه های backlit، عکاسی ورزشی، برف یا صحنه‌هایی که در مرکز توجه قرار دارند، تطبیق می‌دهد. صفحه نمایش‌های قابل جمع شدن LCD از قابلیت نمایش ویدئو برخوردار بوده و می‌توانند جایگزین مناسبی برای استفاده از چشم در فیلم‌برداری باشند. بسیاری از دوربین‌های مصرفی DV دارای رسانه تصویرگیری ثابت بوده و می‌توان از آن‌ها برای عکس‌برداری استفاده کرد. البته درجه وضوح این دوربین‌ها نسبت به دوربین Digital Still پایین‌تر است. بسیاری از کامپیوتر ها دستگاه های صدابرداری، امواج آنالوگ را به فایل های دیجیتال تبدیل می‌کنند. بسیاری از کامپیوتر ها مجهز به میکروفن بوده و می‌توان از آن‌ها جهت ضبط فرامین صوتی و ضبط مستقیم صدا در برنامه های کاربردی مانند PowerPoint استفاده کرد. البته میکروفن‌های درونی موجب ایجاد تداخل شده و برای ضبط با کیفیت بالا چندان مناسب نیستند. توسعه دهندگان جهت دست یافتن به نتایجی بهتر میکروفن‌های کیفیت بالا را به طور مستقیم به پورت صدای کامپیوتر متصل می‌سازند. دستگاه پخش CD و نوار ضبط را نیز می‌توان از طریق یک پورت صوتی به برد گرفتن صدا متصل کرد. یک ADC مبدل (آنالوگ به دیجیتال) موج صدای آنالوگ را به فایل دیجیتال تبدیل می‌کند. سپس می‌توان از نرم افزار های ویرایش صدا مانند Sound Forge یا Audacity برای حذف قسمت‌های غیر ضروری و ارتقای کیفیت صدا با افزودن جلوه‌های ویژه استفاده کرد.
لوح‌های گرافیکی دارای سطح ترسیمی صاف برای تولید تصاویر آزاد هستند. یک هنرمند از قلم طراحی برای نقاشی بر یک سطح حساس به فشار استفاده می‌کند. نرم افزار ، فشار وارد آمده را برای کنترل حجم و رنگ تفسیر کرده و نقاشی هنرمند را به شکل یک تصویر دیجیتال ( دستگاه ) بازآفرینی می‌کند. لوح‌ها همچنین برای کپی کردن تصویر موجود مفید هستند. بسیاری از توسعه دهندگان به دلیل کنترل ترسیم شهودی با لوح‌های گرافیکی کار می‌کنند. آثار هنری دیجیتال ای را که این لوح‌ها تولید می‌کنند، می‌توان بعدها با با لوح‌های برنامه های ویرایش تصویر مانند Photoshop یا Corel Draw به طور مستقیم تولید کرد. شما می‌توانید با استفاده از پکیج جامع بازاریابی و تبلیغات تخصصی اینستاگرام باعث پیشرفت کسب و کار خود شوید.

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *