تکنیک تبلیغ در بهینه سازی نرخ تبدیل

 

 

( تکنیک تبلیغ در بهینه سازی نرخ تبدیل ) در این بخش می‌بینیم که ارتباطات Offline جز کلیدی ترکیب ارتباطات Offline است. شرکت‌ها باید درباره این که آیا تبلیغات تصادفی یا خاص انجام شود، تصمیم‌گیری کنند یعنی آیا پیام‌های تخصصی باید ارسال شده و از ترکیبی از تکنیک‌ ها استفاده شود یا خیر. هر ده ابزار ارتباطاتی Offline آقایان Smith و  (۲۰۰۴) Taylor می‌توانند و باید در ایجاد ترافیک Online استفاده شوند. این ابزارها عبارتند از: آگهی تبلیغاتی، فروش، تبلیغات فروش، روابط عمومی، حمایت مالی، نامه مستقیم، نمایشگاه‌ها، بازرگانی، بسته‌بندی و دهان به دهان (هر یک از این ده ابزار برای برقراری ارتباط با تبلیغات در جهان Offline یا Online می‌توانند استفاده شوند).
تبلیغ offline تا چه حد مهم است؟ پس از ارزیابی طیفی از تکنیک های تبلیغ Online موجود، ممکن است از خود بپرسید اگر تمام این تکنیک‌ ها مؤثر هستند، چرا شرکت‌ها هزینه و زمان زیادی روی تبلیغات Online صرف می‌کنند؟ در حقیقت، صرف هزینه و زمان روی تبلیغات Online، تحت‌الشعاع صرف هزینه و زمان روی تبلیغات در رسانه های سنتی مانند روزنامه، تلویزیون و رادیو است. در سال ۲۰۰۷، تحقیقات Internet Advertising Burau  در بریتانیا نشان داد که صرف هزینه و زمان بر روی تبلیغات Online از مرز ۱۵% تجاوز کرده، اما ۸۵% هزینه و زمان صرف شده روی تبلیغات Online هنوز مهم است. در شروع هزاره جدید، صرف هزینه و زمان روی تبلیغات Online جهانی، حدود ۱% کل تبلیغات بود. به‌طور متوسط، این اهمیت حتی دو برابر هم نشده است، اما بعضی تبلیغ‌کنندگان پیشرو اکنون بیش از ۱۰% بودجه خود را صرف تبلیغات Online می‌کنند. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع بهینه سازی نرخ تبدیل، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید.

نکته عملی بازاریابی الکترونیکی

ارزیابی تأثیر ارتباطات Offline به عنوان محرک ترافیک

تحلیل‌گران وب مجددا باور شما در ارزیابی تأثیر صرف روی تبلیغات Offline هستند. شما باید چگونگی پیگیری اثربخشی کارزار را قبل از شروع آن در نظر بگیرید. بعضی گزینه‌ها عبارتند از:

 • * به افراد وارد شده به صفحه فرود که مستقیما به URL تبلیغ شده درکارزار هدایت می‌شوند.
 • * تعداد بازدیدکنندگان سایت که پس از جست‌وجوی نام نشان تجاری یا محصولات شما، اسامی کارزارها که در تبلیغ اشاره شده وارد سایت شما می‌شوند (یعنی از این جست‌و جوها تحت تأثیر صرف هزینه و زمان Offline نیز قرار می‌گیرند).
 • * افزایش تعداد بازدیدکنندگان مستقیم از سایت یا بخشی از سایت که در مقایسه با کسب و کار در کارزار تبلیغ شده‌اند (یعنی مدت مشابه با ماه با سال پیش).
 • * تعداد بازدیدکنندگانی که از طریق لینک های جدید که به کارزار ارجاع دارند، وارد سایت می‌شوند.

به‌طور خلاصه، تصمیم کلیدی برای بازاریاب های الکترونیکی، متعادل کردن صرف هزینه و زمان بین تبلیغات Online و Offline است.

با چه مواردی ارتباطات Offline برقرار می‌کنیم؟

جنبه‌های مهم نشان تجاری Online جهت برقراری ارتباط عبارتند از:

 • * URL- استفاده از زیرپوشه در URL که می‌تواند به هدایت مستقیم کاربران به بخش مورد نظر کمک کند.
 • * پیشنهاد ارزش Online ، خلاقیت در تبلیغ باید منفعت خاصی برای بازدید بلافاصله سایت به همراه داشته باشد.
 • * ارزش‌های نشان تجاری سنتی
 • * پیشنهادها و تبلیغات فروش

اکنون اجازه دهید چهار ابزار اصلی یعنی آگهی تبلیغاتی، دهان به دهان، روابط عمومی و نامه مستقیم را به طور مختصر بررسی کنیم.

آگهی تبلیغاتی

تلاش‌های اولیه بسیاری از سازمان های سنتی که هم فروش فیزیکی و هم فروش اینترنتی دارند در جهت تبلیغ پیشنهادهای Online آن‌ها صورت گرفت که به آگهی تبلیغاتی تصادفی محدود می‌شد( تکنیک )، جایی که فقط آدرس وب سایت شرکت در پایین تبلیغ اضافه شده و هیچ تلاشی برای توضیح پیشنهاد Online یا ایجاد انگیزه پاسخ به وب انجام نمی‌شد. برای سایت های بازرگانی، استفاده از آگهی تبلیغاتی Offline برای ارتباط با پیشنهاد ارزش Online در تبلیغات خاص حیاتی است و شرکت‌های سنتی بیش از پیش و با افزایش فروش Online از این رویکرد استفاده می‌کنند، آژانس استخدام Online سایت Monster، ترافیک چهار برابری خود را پس از تبلیغ در میان برنامه US Superbowl مشاهده کرد. بسیاری از سازمان ها اکنون، کارزارهای تبلیغ پاسخ وب را شروع کرده‌اند که یکی از مقاصد اصلی برای دستیابی به بازدید‌های وب سایت است، و ممکن است برای درخواست یک نمونه، شرکت در یک رقابت، یافتن اطلاعات بیشتر یا در جای مناسب خرید Online استفاده شود. نشان‌های تجاری FMCG آگاه، از تبلیغات Offline در الحاق با وب برای تشویق مشتریان به تعامل با نشان تجاری، پروفایل کردن و ارزش‌افزایی استفاده می‌کنند.

دهان به دهان

دهان به دهان یک تکنیک قدرتمند تبلیغات Offline است. یک عقیده وجود دارد که اگر شخصی یک کتاب را با موفقیت به صورت Online خریداری کند. برای ۱۰ نفر دیگر این نوع خرید را تعریف می‌کند( تکنیک )، اما اگر این خریداری با موفقیت انجام نشود، آن شخص برای ۲۰ نفر این قضیه را تعریف می‌کند تکنیک های ارتباطات Offline مانند روابط عمومی و تبلیغات باید در شبیه‌سازی دهان به دهان حمایت شود و تکنیک های ویروسی Online می‌توانند این شبیه‌سازی را ترویج دهند.

روابط عمومی

روابط عمومی، شکل نسبتا کم‌هزینه و قدرتمند ارتباطات Offline است. تقاضای خوبی از جانب رسانه های تخصصی و عمومی برای تمام داستان‌ها و موارد الکترونیکی وجود دارد. روابط عمومی می‌تواند از رویدادهایی نظیر شروع با شروع مجدد سایت با سرویس‌های جدید، بهره‌برداری کند. به خصوص زمانی که در یک بخش تازه‌کار هستند. گزارش‌های خبری را می‌توان از طریق کانال‌های عادی دنبال کرد، ولی استفاده از e-mail که به خبر کامل در وب سایت لینک شده، برای خبرنگاران جهت دریافت اطلاعات روش سریع‌تری است. هزینه‌های منابع خبری جدید صرفا Online باید بررسی شوند( تکنیک ). برخی روابط عمومی تدافعی و واکنشی جهت بررسی گزارش‌های خبری سایت های دیگر شرکت‌ها مورد نیاز است. گستره و ترفندهای روابط عمومی مرتبط با دیگر سایت ها نامحدود است. در ایالات متحده، نام روستایی به عنوان اولین روستای بازرگانی به Half تغییر کرد.

نامه مستقیم و تذکرات فیزیکی

تذکرات فیزیکی درباره پیشنهادهای یک وب سایت مهم هستند، زیرا بسیاری از مشتریان ما وقت بیشتری را در دنیای واقعی نسبت به دنیای مجازی صرف می‌کنیم، آنچه در دست‌های مشتریان ما و روی میز کار آن‌هاست، به عنوان یک فراخوان به بازدید از وب سایت شما و غلبه بر نقاط ضعف وب به عنوان یک رابط کششی عمل می‌کند، نمونه‌های آن شامل بروشورها، کاتالوگ‌ها، کارت‌های کسب و کار، نقطه فروش، نمایش‌های تجاری، تبلیغات فروش نامه مستقیم، کارت پستال‌ها (در مجلات)، تبلیغات میان مجلات، یادآوری‌کننده‌های رمز عبور (برای اکسترانت) است.

بینش بازاریابی الکترونیکی

درک فرصت‌های یکپارچه کردن کانال‌های رسانه دیجیتال

 رسانه دیجیتال، مانند دیگر رسانه ها زمانی بیشترین تأثیر خود را دارد که با دیگر طیف‌های رسانه ادغام شود. روش مفید شرح منافع ارتباطات یکپارچه، روش‌ ۴c های Pickton و (۲۰۰۰) Broderick است:

 • * انسجام (Coherence)- ارتباطات مختلف به صورت قانونی به یکدیگر متصل شده باشند.
 • * سازگاری (Consistency) پیام های چند تایی حمایت و تقویت کننده و در تناقض با یکدیگر نباشند.
 • * تداوم (Continuity) ارتباطات در طی زمان به یکدیگر متصل و سازگار باشند.
 • * مکمل (Complementary)- هماهنگی با مجموع بخش ها بیشتر از کل مجموعه باشد!

در زیر با چند نمونه از اصطلاح ارتباطات بازاریابی آشنا می‌شویم:

 • * واسطه (رسانه): “هر چیزی که حامل پیامی باشد”حامل پیام یا روش ارسال می‌توان به عنوان یک نقطه تماس با مشتری آن را فرض کرد. مانند پخش (تلویزیون، رادیو) مطبوعات، نامه مستقیم، سینما، پوستر، دیجیتال (وب، e-mail، تلفن همراه)
 • * دیسیپلین: مجموعه‌ای از تکنیک های مهارت با گرایش به سمت منظر ارتباط بازاریابی این تکنیک ها از قدیم به “ابزارهای تبلیغات” یا عناصر آمیخته ارتباطات معروف بوده‌اند. مانند آگهی تبلیغاتی، بازاریابی مستقیم، روابط عمومی، تحقیق بازار، فروش شخصی، تبلیغات فروش، حمایت مالی، بسته‌بندی نمایشگاه‌ها، نمایش‌های تجاری.
 • * کانال (ابزار): ترکیب دیسیپلین با واسطه. مانند نامه مستقیم، پاسخ مستقیم تلویزیون، تبلیغات تلویزیونی، نشان تجاری کانال‌های دیجیتال، شکل‌های مختلف بازاریابی جست‌وجو بازاریابی وابسته، تبلیغات نمایشی، بازاریابی از طریق e-mail، رسانه‌های جمعی، وبلاگ ها و feedها
 • * وسیله: یک کانال خاص که برای دستیابی به مخاطب هدف استفاده می‌شود. مانند تلویزیون (شبکه ITV شبکه۴)، روزنامه (Times، Metro،  Sun)، مجله (Economist  ، RadioTimes) رادیو (Virgin Radio و۵BBC radio) و مشابه‌های آنان. موتورهای جست‌وجوی مختلف مانند Google مناسب هستند یا تجمیع‌کنندگان نظیر Money Supermarket در اینجا مناسب هستند.

وقتی که درباره ارتباطات بازاریابی صحبت می‌کنیم، روش‌های بسیاری برای رجوع به وجوه مختلف کارزارهایی که بازاریاب ها می‌توانند آن‌ها را کنترل کننده وجود دارد.
در کارگروهی در یک کارزار، شفافیت فرصت‌های یکپارچه‌سازی رسانه و آژانس‌های مختلف در ابتدای کار مفید است( تکنیک ). در اصطلاح، رویکرد توصیه شده Jenkinson و (۲۰۰۰) Sain مرکز ارتباطات بازاریابی یکپارچه (CFIM) مناسب است.
 آن‌ها معتقدند:
“مفاهیم و اصطلاحات متنوعی در میان افراد دانشگاهی و کاروران استفاده می‌شود. برای مثال، در تحقیقات ما درباره برنامه‌ریزی بی‌طرفانه رسانه، برخی افراد به رسانه و برخی دیگر به نقاط تماس با کانال‌ها به عنوان روش‌های توزیع ارتباطات رجوع می‌کنند. به‌طور مشابه، برخی به ابزارها و برخی دیگر به کانال‌ها، زمینه‌ها با روش‌ها به عنوان تکنیک هایی که در رسانه می‌تواند استفاده شود، رجوع می‌کنند”.
در اصطلاح کاربردی، فرآیند مناسب برای یکپارچه کردن و اصلاح رسانه های مختلف در سرتاسر کارزار لازم است. چک لیست توسعه یافته توسط (۲۰۰۷) ISBA / IPA مفید است.

 1. دادن اطلاعات لازم و استراتژی – اطلاعات به تمام آژانس‌ها داده شده و با استراتژی از پیش موافقت شده است.
 2. بودجه‌ها- در مورد بودجه و امکان وقوع پیشامدهای غیر مترقبه دقیقا بحث کنید.
 3. نقش‌ها و مسئولیت‌ها – یک دیدگاه مشترک بسیار مفید است.
 4. زمان‌بندی و برنامه‌ریزی پروژه – برنامه‌ریزی را در ابتدای کار انجام دهید.
 5. طراحی و توسعه – اقدامات خود را گسترش دهید.
 6. پیگیری و اندازه‌گیری – تنها رویدادهایی را اندازه‌گیری کنید که اتفاق می‌افتند.
 7. ایجاد ترافیک و شروع کارزار برای تست تضمین کیفیت برنامه ریزی کنید.
 8. تهیه موجودی پشتیبان – ذخیره پول و موارد مورد احتیاج را برای جلوگیری از کمبود ذخیره کنید.
 9. بهینه‌سازی، گزارش‌گیری، بهنگام‌رسانی – بر کارزار خود نظارت و از آن حفاظت کنید.
 10. یادگیری از طریق تحلیل نتایج- آزمایش و اصلاح کنید.

بینش بازاریابی الکترونیکی

Jay Walker از Priceline و گفته‌های او درباره تبلیغات Offline

Jay Walker یکی از بنیان‌گذاران سایت Priceline واسطه اینترنتی محصولات مصرف کنندگان می‌گوید: فعالیت Priceline در ارتباط با ایجاد یک نشان تجاری در مقابل ایجاد ترافیک است. در تبلیغات، شما زمینه‌ای وسیع‌تر از آنچه به عنوان یک شرکت هستید، ایجاد می‌کنید. برای این کار، تبلیغات Online آن را قطع نمی‌کند، در ۱۲ ماه اول آن، در زمان ترقی سایت های  dotcom، princeline  ۴۰ تا ۵۰ میلیون دلار در تبلیغات رسانه قدیمی هزینه کرد و یکی از ناجیان سایت های dotcom بود.
ارتباطات Offline خاص برای ایجاد ترافیک برای شرکت‌های dorcom و شرکت‌هایی که هم فروش فیزیکی و هم فروش Online دارند، حیاتی است. تبلیغات سنتی، روابط عمومی و نامه مستقیم جهت ارتباط با URL و IVP ضروری هستند. به یاد داشته باشید اگرچه تکنیک های ایجاد ترافیک Online و Offline را به صورت مجزا بررسی کردیم، آن‌ها باید قسمتی از ارتباطات بازاریابی الکترونیکی یکپارچه باشند.
این قسمت، به طور خلاصه شرح می‌دهد که چگونه تکنیک های Offline توصیف شده می‌توانند با یکدیگر استفاده شده و تأثیرگذاری آن‌ها ارزیابی شود. ما اندازه‌گیری منشأ، محتوای و کیفیت ترافیک را بررسی می‌کنیم. پرسش‌ؤهای کلیدی کنترل که مدیران باید به آن‌ها پاسخ دهند، عبارتند از:

 1. چگونه بودجه تخصیص داده شود؟ این پرسش به صورت دقیق‌تر در قسمت منبع‌یابی پوشش داده می‌شود، جایی که می‌بینیم اغلب مقدار صرف شده متداول در تبلیغات Online و Offline مشابه است.
 2. مشارکت ابزار‌های تبلیغاتی مختلف چگونه محاسبه می‌شود؟ مشارکت تنها در صورتی قابل محاسبه است که از فرآیندهای کنترل صحیح استفاده شود. استفاده از داده‌های فایل ثبت وقایع سرور یعنی ارجاع‌های بعدی می‌تواند به طور مستقیم اندازه‌گیری شود؛ سایت های وابسته، تبلیغات بنری، شرکا و لینک ها، تحقیقات بازار، جهت برآورد میزان جذب مشتری از دیگر منابع مانند تبلیغات سنتی، دهان به دهان و روابط عمومی می‌تواند استفاده شود.
 3. هزینه جذب چقدر است؟ هزینه جذب مشتری در زمان ارزیابی هر تکنیک تبلیغاتی مهم است. همان طور که در بالا ذکر شد، هزینه جذب می‌تواند به عنوان هزینه جذب یک بازدیدکننده سایت با هزینه جذب یک مشتری یا مشتری احتمالی اندازه‌گیری شود. تناسب هر اندازه به نوع سایت بستگی دارد، اما برای سایت های رسانه، فروش فضای تبلیغاتی و هزینه جذب بازدیدکننده بسیار به هم مربوط و برای خرده‌فروشان الکترونیکی، هزینه جذب مشتری حایز اهمیت است.
 4. کیفیت ترافیک چیست؟ کیفیت ترافیک به این بستگی دارد که آیا بازدیدکنندگان در گروه هدف مشتریان و تمایل آن‌ها به خرید قرار دارند یا خیر. نحوه اندازه گیری کلیدی کیفیت ترافیک نرخ تبدیل است که از تقسیم تعداد مشتریان جدید به تعداد بازدیدکنندگان جدید محاسبه می‌شود. بازدیدهای تکراری نیز در کیفیت ترافیک مهم هستند. برای این که ببینیم تا چه حد به مقاصد خود دست یافته‌ایم، مشتریان باید در طی زمان، تگ گذاری شوند، اما دستورهای قضایی حریم خصوصی را از یاد نبرید. تحلیل های وب، یک روش دستیابی به این مهم است.

بینش بازاریابی الکترونیکی

شناسایی مشکلات مراجعه کنندگان مختلف

با یک آینده‌نگری ساده، جمع‌آوری اطلاعات مفید درباره توزیع ترافیک از مراجعه‌کنندگان مختلف میسر است. در اینجا چند پیشنهاد را مشاهده می‌کنید:

 • * هیچ‌گاه به داخل صفحه اصلی خود لینک ندهید، اما از یک میکروسایت خاص هر کارزار یا مراجعه‌کننده استفاده کنید (بعضی اوقات به آن CURL یا URL خاص کارزار می‌گویند).
 • * از یک صفحه وب یا دایرکتوری متفاوت برای تبلیغ‌کنندگان مختلف می‌توان استفاده کرد که هر یک را به داخل صفحه مشترکی هدایت می‌کند.
 • * گزینه مراجعه‌کنندگان در فایل ثبت وقایع سرور را جهت جمع‌آوری اطلاعات درباره اهمیت مراجعه‌کنندگان مختلف فعال کنید.
 • * از مشتریان درباره چگونگی مراجعه از طریق پرسش‌نامه‌های Online یا متداول سؤال کنید.

WEB ANALATICS

اطلاعات ارزشمند درباره تأثیر تبلیغ با استفاده از ابزارهای Web Analytics در دسترس است. این ابزارهای نرم‌افزاری، اعداد و ارقام سایت مانند حجم ترافیک، منشأ آن (سایت های مراجعه‌کننده) و این که کدام محتوا در سایت محبوب است شامل ClickStream های هر بازدید را ثبت می‌کنند.
دو رویکرد فنی جایگزین به‌طور معمول جهت به دست آوردن این اطلاعات استفاده می‌شوند. در گذشته، ابزار‌های مبتنی بر سرور مانند WebTrends، به خصوص برای سایت های سازمانی بزرگ محبوب بودند. این ابزارها در طی بازه‌های زمانی مختلف، با خلاصه کردن تمام رویدادهای ثبت شده در فایل ثبت وقایع تراکنش، در هر بار که صفحه وب با تصویری برای بازدید توسط بازدید‌کننده سایت دریافت می‌شود، کار می‌کنند. اخیرا، ابزارهای اندازه‌گیری مبتنی بر مرورگر از قبیل
Visual Sciences ، Omniture ، Google Analytics یا Indextools به دلیل دقت بالا از محبوبیت بالایی برخوردار شده‌اند. ابزارهای مبتنی بر مرورگر با دربرگرفتن قطعه کدهای JavaScript در هر صفحه کار می‌کنند که میزان بازدید از صفحه را در یک سرور مجزا (از راه دور) ثبت می‌کنند. ابزارهای مبتنی بر مرورگر دارای این مزیت هستند که به اطلاعات می‌توان به صورت بلادرنگ دسترسی پیدا کرد و بازدیدهای هر صفحه در هر بار که صفحه بازدید می‌شود، ثبت می‌شوند، این رویکرد با رویکرد مبتنی بر سرور در تنافض است، جایی که بازدیدهای تکراری اگر صفحه قبلا بارگذاری شده باشد و در حافظه Cache سرور با مرورگر ذخیره شده باشد، شناسایی نمی‌شوند. ترکیبی از ابزارها اغلب به دلیل این که ابزار‌‌های مبتنی بر سرور برای مدیریت بارگذاری سروره خطاهای صفحه و شناسایی خزش‌ها توسط ربات‌های جست‌وجو بهترین هستند، استفاده می‌شوند ارزشمندترین انواع اطلاعات موجود از سیستم های Web Analytics جهت بهبود ایجاد ترافیک عبارتند از:

 1. سایت های مراجعه‌کننده – نسیت بازدیدکنندگان از سایت های مختلف، اهمیت نسبی مراجعه‌کنندگان را نشان می‌دهد. این اطلاعات، برای شناسایی شرکای لینک بالقوه مفید هستند. شما می‌توانید بازدیدکنندگان سایت را با توجه به انواع مختلف آن‌ها تقسیم‌بندی کنید تا متوجه شوید کدام نوع، ارزشمندترین ترافیک را برای شما به همراه دارد.
 2. زمان مراجعه – محبوب‌ترین روزها و زمان‌های مراجعه بازدیدکنندگان می‌توانند برای برنامه‌ریزی زمان‌بندی کارزارهای آتی مانند کارزارهای ایمیلی استفاده شوند.
 3. کلمات کلیدی موتور جست‌وجو – عمارات کلیدی موتور جست‌وجو،‌ رفتار مشتریان را، که برای یافتن سایت شما در تلاش هستند، مشخص کرده و به ارزیابی میزان موفقیت تلاش‌های SEM شما کمک می‌کند.
 4. نرخ‌های تبدیل – تبدیل به صفحات پیامد کلیدی مانند صفحات ثبت نام یا صفحات خرید، جهت درک اثربخشی طراحی سایت، پیام و انگیزه می‌تواند محاسبه شود. در Google Analytics به این صفحات صفحات تغییر هدف می‌گویند. پس از شناسایی و ارزش‌گذاری پولی آن‌ها، می‌توانید ارزش مراجعه‌کنندگان و صفحات مختلف را در مورد تأثیر بر این ارزش ارزیابی کنید.
 5. جذابیت – میزان زمانی که بازدیدکنندگان در صفحات مختلف سایت شما سپری می‌کنند، برای ارزیابی این که آیا آن‌ها به آنچه می‌خواهند در سایت شما رسیده‌اند یا خیر، می‌تواند استفاده شود. ارزیابی نرخ‌های جهش صفحات فرود و مراجعه‌کنندگان مختلف نیز اطلاعات مفیدی است که جهت اصلاح کارزارها و کپی سایت و خلاقیت می‌تواند استفاده شود.
 6. بازدیدهای تکراری در طی کارزار باید نسبت بازدیدکنندگان جدید سایت به مشتریان قدیمی را ببینیم. کوکی ها با ثبت نام در یک وب سایت باید جهت برآورد بازدیدهای تکراری استفاده شوند. در اینجا نسبتا کاربران جدید کمی وجود دارند، بنابراین کارزار متری احتمالا فعال نیست و بیشتر بازدیدکنندگان به دنبال پشتیبانی فنی هستند.

بینش بازاریابی الکترونیکی

Web Analytics، Eric Peterson   تشریح می‌کند

 Eric، تحلیلگر متخصص در Web Analytics، آن را این‌گونه شرح می‌دهد:
“Web Analytics، ارزیابی تنوع داده ها، از جمله ترافیک وب، تراکنش‌های مبتنی بر وب، عملکرد سرور وب، مطالعات موارد استفاده، اطلاعات واگذار شده توسط کاربر یعنی آمارها و منابع مرتبط برای کمک به ایجاد درک کلی از تجربه بازدیدکننده Online است”.
توجه داشته باشید علاوه بر آنچه به طور معمول به “آمار سایت” مربوط می‌شود، تراکنش‌های فروش، موارد استفاده و تحقیقات درباره دیدگاه‌های مشتریان از طریق آمارگیری نیز در این زمره قرار می‌گیرند. این تعریف همچنین می‌تواند به مقایسه حجم‌های بازدیدکننده سایت و جمعیت شناسی مربوط به رقبا از طریق استفاده از پانل‌ها و داده جمع‌آوری شده ISP رجوع کند.
ما البته اعتقاد داریم که این تعریف می‌تواند بهبود بیشتری یابد و به خاطر آن، تحلیل را پیشنهاد می‌دهد، در حالی که هدف Analytics باید تأکید شود. تعریف ما این است:
“Web analytics یک ارزیابی مشتری محور از اثربخشی بازاریابی مبتنی بر اینترنت جهت بهبود توزیع کسب وکار کانال‌های Online به سازمان است”.

ممیزی و داده پانل

علاوه بر اندازه‌گیری ترافیک به صورت مستقیم از یک سایت، استفاده از داده ‌های پانل برای تخمین ترافیک و تجزیه آن به خصوصیت اجتماعی – جمعیت‌شناسی و مقایسه آن با رقبا نیز امکان پذیر است. عضو پانل، بر حسب خصوصیت اجتماعی – جمعیت‌شناسی و نرم افزار نصب شده روی کامپیوتر آن‌ها جهت نظارت بر سایت هایی که آن‌ها بازدید می‌کنند، پروفایل می‌شود. نمونه‌هایی از فراهم کنندگان داده پانل Online شامل Nielsen Netratings و Com Score می‌شود. داده‌های مشابه از سایت Hit wise که داده‌ها را از ISPهایی تجمیع می‌کنند که برای نشان دادن محبوبیت نسبی سایت ها (به اشتراک گذاشتن مخاطب Online) قرارداد امضا کرده‌اند، نیز در دسترس است. در یک قسمت توافق‌نامه امضا کرده است، جمع‌آوری می‌کند، Hit wise  زمانی به ویژه ارزشمند است که اطلاعات رقبا مانند عبارات کلیدی که آن‌ها رتبه خوبی در آن‌ها کسب می‌کنند، منابع ترافیکی که بازدیدکنندگان را هدایت می کنند و ClickStream هایی که سایت های بازدید مخاطبان قبل و بعد موردنظر را نشان می‌دهند.
فعالیت‌های کنترل باید ارزیابی اثربخشی کارزارهای تبلیغاتی مقاصد شامل حجم ترافیک، کیفیت ترافیک (پیامدهای بازاریابی)، هزینه جذب بازدیدکننده و مشتری برای تکنیک های تبلیغاتی مختلف را هدف بگیرند. داده‌های پانل و تحلیل‌گران فایل ثبت وقایع در این ارزیابی مهم هستند.

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 4 =