تحلیل موقعیت در بازاریابی الکترونیکی

 

 

( تحلیل موقعیت در بازاریابی الکترونیکی ) تحلیل موقعیت اولین بخش از برنامه بازاریابی الکترونیکی می‌باشد که توضیح می‌دهد. ما در حال حاضر کجا هستیم؟ بعد از این می‌توانید تعریف کنید که به کجا می‌خواهید بروید. ما هم به تحلیل داخلی (درون سازمان) و هم خارجی (محیط‌های کسب و کار مؤثر بر موقعیت کسب و کار Online خود) نیازمندیم.
نواحی تحلیل سنتی آزمون شده عبارتند از :

 • * kpls: شاخص‌ های کلیدی عملکرد که معیارهای موفقیت کسب‌ وکار، نتایج، داده ها و سنجش‌ها را مطابق با یک مبنای استاندارد مشخص می‌کنند.
 • * تحلیل SWOT: که نقاط قوت و ضعف داخل سازمان و فرصت‌ها و تهدیدهای خارجی را تعیین می‌کند.
 • * pest: تغیرهای سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و تکنولوژیکی که بازار مورد نظر را شکل می‌دهند.
 • * مشتریان: چند نفر از مشتریان Online هستند؟ چند نفر از آن‌ها تلویزیون‌های دیجیتالی تعاملی کانال‌های جدید در حال ظهور را ترجیح می‌دهند.
 • * رقبا: رقبا چه کسانی هستند؟ رقبای جدید کاملا Online با رقبای قدیمی همیشگی؟
 • * توزیع‌کنندگان: آیا واسطه‌های Online جدیدی (مانند شبکه های وابسته) در حال ظهور هستند در زمانی که توزیع‌کنندگان Offline قدیمی در حال تبدیل خدمات خود به صورت Online هستند.

تحلیل داخلی

تحلیل داخلی، شاخص ‌های کلیدی عملکرد (KPIها) را در نظر می‌گیرد. شاخص ‌های رایج مورد استفاده برای ارزیابی فعالیت‌های Online شامل موارد زیراست.

 • *‌ تحقیقات با روش‌های جذب مشتریان احتمالی
 • * فروش
 • * سهم بازار
 • * ROI (برگشت سرمایه)
 • * درآمد Online یا مشارکت در خدمات

شاخص ‌های کلیدی عملکرد دیگر عبارتند از :

 • * بازدیدکنندگان منحصر به فرد – تعداد بازدیدکنندگان مجزای سایت (معمولا بیش از یک بار در ماه از سایت دیدن می‌کنند)
 • * نرخ های تبدیل – درصد بازدیدکنندگانی که تبدیل به مشترک (مشتری) می‌شوند. این یک شاخص حیاتی برای بازاریابی الکترونیکی است. به عنوان مثال اگر نرخ تبدیل دو درصد باشد و سایت مورد نظر۵۰۰۰ بازدیدکننده در ماه داشته باشید، ۱۰۰ نفر از آن‌ها به مشتریانی که در سایت سفارش می‌دهند تبدیل می‌شوند و اگر هزینه کلی  ۱۰۰۰۰ £ باشد با تقسیم بر ۱۰۰، هزینه برای هر سفارش ۱۰۰ £ خواهد شد. حالا تصور کنید که می‌توانید نرخ تبدیل خود را دو برابر کنید و یا بهتر به چهار برابر و به هشت درصد برسانید در این صورت هزینه هر سفارش تنها ۲۵ £  خواهد شد. تأثیر ناشی از نرخ تبدیل بهینه شده بسیار قابل توجه است – درآمد بالا رفته و درصد هزینه‌های بازاریابی کاهش می‌یاید.
 • * تعداد کل جلسات و یا بازدیدها از وب سایت – تعداد کل جلسات و بازدیدها را از وب سایت ملاک قرار دهید نه hitها را؛ زیرا به ازای دانلود هر صفحه وب به کامپیوتر، برای بخش‌های داده‌ جدا یک hit رخ می‌دهد. بنابراین hitها یک ملاک واقعی برای بازاریابی نیست. در واقع تکنسین‌ها جهت برنامه‌ریزی منابع مورد نیاز برای اجرای کار آمد سایت به اندازه‌گیری hit نیازمندند. شما به عنوان یک بازاریاب الکترونیکی به منظور سنجش ترافیک مشتری در سایت باید بازدیدهای صفحه و برای سنجش کار آمدی یک تبلیغ، فرصت‌ها برای دیدن را اندازه‌گیری کنید.
 • *‌ بازدیدهای تکراری – میانگین تعداد بازدیدهای هر فرد می‌باشد و برابر است با تعداد کل جلسات، تقسیم بر تعداد بازدیدکنندگان منحصربه‌فرد، با بهنگام‌رسانی سایت، مشتریان بیشتر به سایت مراجعه خواهند کرد. از طریق کوکی ها، بازدیدهای تکراری مشخص می‌شوند. البته باید توجه داشت که قبل از قراردادن کوکی ها در کامپیوتر شخص دیگری باید از او اجازه گرفت.
 • * مدت زمان – متوسط زمان بازدید که برای سایت صرف می‌شود (البته در نظر داشته باشید که در برخی از سایت ها، مانند فروش Online یا خدمات‌رسانی به مشتریان، هدفی به حداقل رساندن این زمان است). یک معیار مشابه دیگر، تعداد صفحات بازدید شده توسط هر بازدیدکننده است.
 • * محبوب‌ترین صفحات یا محبوب‌ترین محصولات – که از طریق صفحاتی که بیشترین ترافیک را برای مدت زمان طولانی داشته‌اند، قابل شناسایی است. امروزه بعضی از سایت های رسانه‌ای و تجارت الکترونیکی بزرگ هر روز و هر ساعت بازدید می‌شوند. زمانی که مسئولین سایت به محبوبیت چیزی پی می‌برند، برای افزایش ترافیک سایت خود- حتی برای بیش از یک دوره – آن را روی صفحه اصلی خود قرار می‌دهند.
 • * نرخ‌های اشتراک – تعداد بازدیدکنندگان مشترک برای خدماتی مانند ایمیل‌های پذیرفته شده توسط کاربر و خبرنامه‌ها
 • * نرخ برگشت- درصد مشترکان انصرافی یا از آبونه خارج شده (بعد از این‌ که شما به آن‌ها ایمیل زدید)
 • *‌ نرخ CTR  Click through- از یک بنر با لینک وب، در سایت دیگری که متعلق به شما نیست.

تمامی این شاخص ‌های ذکر شده قابل اندازه‌گیری بوده و به عنوان اهداف لحاظ می‌شوند. بخش کنترل نحوه اندازه‌گیری متناوب شاخص ‌ها و این که توسط چه ابزار یا کسانی صورت گیرد، مشخص می‌کند.
هزینه‌ها نیز نیاز به تحلیل دارند. این معیارها نیز به عنوان بخشی از کنترل لحاظ می‌شوند. تحلیل داخلی موفقیت منابع، فرآیندها و ساختار یک سازمان را در ارائه ارزش به مشتریان، رضایت و وفاداری آن‌ها مورد بررسی قرار خواهد داد. تحقیق بازار مشتریان و شرکا برای تعیین دیدگاه‌ها و نظرات آن‌ها مورد نیاز خواهد بوده.
به خاطر داشته باشید که صرف بیان اعداد و ارقام خارج از متن و محتوا بی‌معنی است. به عنوان مثال آیا فروش ۱m£ خبر خوبی است یا بد؟ اگر فروش سال گذشته ۵۰۰۰۰۰£  بوده، خبر خوبی است. ولی اگر ۲m £ بوده، خبر بدی است. فرض کنید فروش سال پیش شما ۵۰۰۰۰۰£   باشد، فروش امسال شما در برابر و سهم بازارتان یک چهارم شده، اگرچه فروش شما دو برابر شده اما سهم بازار شما نصف شده و این در طولانی مدت نشانه بدی خواهد بود. بنابراین به خاطر داشته باشید که تمام شاخص ‌ها (پیش‌رو، پس‌رو و تقابلی) نسبی هستند. شاخص ‌های پیش‌رو نتایج آینده را پیش‌بینی می‌کنند. شاخص‌ های پس‌رو موقعیت شما را در قیاس با مدت زمان مشابه در گذشته نشان می‌دهند و شاخص ‌های تقابلی موقعیت شما را در قیاس با رقبا ترسیم می‌کنند. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع بازاریابی تبلیغات اینترنتی، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید

 

تعالی بازاریابی الکترونیکی

استفاده از ممیزی مستقل توسط handbag جهت اندازه‌گیری شاخص های کلیدی عملکرد

 handbag  از سرویس ممیزی الکترونیکی ABC برای نشان دادن میزان دسترسی و جذب بازدیدکنندگان از سایت از طریق تبلیغات استفاده می‌کند.
نسبت‌های KPI اضافی در مورد جذب در طی زمان می‌تواند از این داده ها و برای هر سایتی که از سیستم تحلیل وب استفاده می‌کند، به دست آید، به عنوان مثال میانگین صفحات بازدید شده به ازای هر بازدید و میانگین تعداد بازدیدها به ازای هر بازدیدکننده این شاخص ها می‌توانند در جهت بهبود وب سایت و کارزارهای بازاریابی که در زمان‌های مختلف روی می‌دهند، استفاده شوند.

بینش بازاریابی الکترونیکی

بینش‌های کاربردی Neil Mason مربوط به چارچوب‌های اندازه‌گیری

 Neil به عنوان یک مشاور که به مشتریان کمک می‌کند تا عملکرد تجاری Online خود را بهبود بخشند ( تحلیل )، استفاده از یک چارچوب مدیریت عملکرد Online را توصیه می‌کند تا به کمک آن یک سازمان روی مهم‌ترین شاخص های کلیدی عملکرد بازاریابی دیجیتال با مهم‌ترین معیارها تمرکز کند. سطرها نشان دهنده شکل‌های مختلف معیارهای پیگیری و محرک‌های عملکردی است که این‌ها خود معیارهای سطح بالاتر از قبیل شاخص های کلیدی عملکرد مشتری محور و نیز شاخص های ارزش کسب و کار را تحت تأثیر قرار خواهند داد. دو سطر پایانی نیز استراتژی و تاکتیک های مطلوب مورد استفاده برای رسیدن به اهداف را نشان می‌دهند. این نکته را در نظر داشته باشید که این چارچوب اساسا بر کارایی تبدیل تمرکز دارد، اگر چه معیارهای اثربخش دیگری مانند دسترسی، سود و هواداری وجود دارد. استراتژی ها و تاکتیک ها را برای نشان دادن این مسأله اضافه کرده‌ایم که چگونه این‌ها باید بر طبق دستیابی به مجموعه اهداف در اندازه‌گیری باشند. از این چهارچوب به عنوان یک چک لیست برای ارزیابی این مسأله استفاده کنید که کدام اهداف در مرحله تعیین اهداف عینی در SOSTAC برای شما مطلوب هستند و کدام شاخص های کلیدی عملکرد در مرحله کنترل با استفاده از تحلیل‌های وب را داشبوردهای مدیریتی که شامل خلاصه‌های بصری از KPIها هستند، برای ارزیابی عملکرد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نقاط قوت و ضعف

تحلیل موقعیت معمولا شامل تحلیل نقاط ضعف و قوت است. برای یک کسب و کار چند کاناله ( تحلیل )، برنامه بازاریابی الکترونیکی باید بر مقایسه نقاط قوت و ضعف کانال دیجیتانی مربوطه با کانال‌های دیگر تمرکز کند. به عبارت دیگر این یک SWOT خاص اینترنتی یا SWOT الکترونیکی است. شما درباره نقاط ضعف و قوت Online خود چه فکر می‌کنید؟ در کدام ابزارهای تاکتیکی مهارت ویژه‌ای دارید؟ این موارد را مرور کنید:

 • * پایگاه داده مشتریان آیا کامل، به‌روز، شفاف و یکپارچه است؟ آیا امکان برقراری ارتباطات شخصی‌سازی شده (یک به یک) از طریق ابزارهای ارتباطی Online و Offline وجود دارد؟
 • * مشتری مداری Online – آیا در این مورد بد یا ناقص عمل شده است. آیا سرعت پاسخ‌گویی و یا سرعت تفکیک‌پذیری شما افزایش یافته است یا کاهش ؟ آیا آن‌ها را اندازه‌گیری کرده‌اید؟
 • * وب سایت – آیا وب سایت شما به گونه‌ای مؤثر کاربر محور است تا باعث تبدیل بازدیدکنندگان شما به مشتری شود؟ آیا شما تست قابلیت استفاده و نیز لحاظ کردن حالات مشتری را برای سایت خود در نظر گرفته‌اید؟
 • * پایگاه داده یکپارچه – آیا ابزارهای Online و Offline شما به هم متصل شده‌اند؟
 • * کارزار ایمیل‌های پذیرفته شده توسط کاربر – آیا این‌ها مولد نتایج هستند؟
 • * تبلیغات نمایشی یا حمایت مالی – آیا نرخ کلیک و هزینه اکتساب مشتری مناسب است؟
 • *‌ بازاریابی سیار – آیا هیچ تجربه‌ای در رابطه با کارزار های سیار (در صورت مرتبط بودن) داشته‌اید؟
 • * تلویزیون‌های تعاملی- چنانچه با بازار شما مرتبط است. آیا تجربه‌ای در این زمینه داشته‌اید؟

تحلیل خارجی

تحلیل خارجی شامل تحلیل مشتریان (ایجاد شخصیت‌ها)، محک زنی رقبا و فرصت‌ها و تهدیدهای غیر قابل کنترل می‌باشد. بازاریابی الکترونیکی با ایجاد فرصت‌ها و تهدیدهای جدید ناشی از تغییرات، اهمیت فوق‌العاده‌ای پیدا می‌کند. شما باید یک نقشه بازار الکترونیکی برای درک پویایی و تعاملات انواع مختلف مشتریان با موتورهای جست‌وجو، واسطه ها و رقبای مختلف را تدوین کنید. همچنین می‌توانید از ۵ سایت بزرگ رسانه اجتماعی برای بررسی انواع مشتریان، برندها و رقبا از دیدگاه‌های مختلف استفاده کنید. این سایت ها عبارتند از: Wikipedia دانشنامه Online تولید شده توسط کاربران،  Flickr تصاویری از محصولات و تبلیغات که کاربران آن‌ها را تولید کرده‌اند،  YouTube که مرورها و نقدهای مشتریان، تبلیغات، تبلیغات جعلی (شامل محتوای تولید شده کاربر یا تبلیغات منفی) و نکات بارز کنفرانس‌های مطبوعاتی را دربردارد، Digg جامعه‌ای از فناوری و اخبار که در آن کاربران به داستان‌هایی که فکر می‌کنند جالب است رأی می‌دهند و که در آن پوشه‌های Online مورد علاقه اعضا با دیگر اعضا به اشتراک گذاشته می‌شود ( تحلیل ). به علاوه، Google Alert و Google News که شرکت‌ها، برندها، افراد و یا تمایلات را ردیابی می‌کنند و سر تیترهای روزانه یا هفتگی را به صندوق پستی شما ارسال می‌کنند. و در نهایت Archive که به شما اجازه می‌دهد، صفحات وب قدیمی از سال ۱۹۹۶ را ببینید که اگر علاقه‌مند به دانستن روند تغییر یک سازمان یا برند در طول زمان باشید، از این طریق قابل دسترس است.
مشتریان را در نظر بگیرید؛ آن‌ها چگونه تغییر می‌کنند؟ چه تعداد از آن‌ها Online هستند؟ در چه دسته‌ای قرار می‌گیرند؟ آیا شما در بین خریداران Online خود وجه تشابه پیدا کرده‌اید؟ اگر نه، دلیل آن چیست؟ هم چنین باید بدانیم که چه تعداد فقط به صورت Online خرید می‌کنند؟ چه تعداد به صورت Online انتخاب و به صورت Offline خرید می‌کنند؟ چه تعداد از سایت های مقایسه قیمت استفاده می‌کنند؟ چند نفر از اینکه اجازه ایمیل زدن به آن‌ها، پیام‌های متنی و حتی ایمیل‌های Snail را داده‌اید، خشنود هستند؟ آیا اعداد تغییر می‌کنند؟ شما باید این فعالیت را برای اقشار مختلف که نیازمند محصولات مختلفی هستند تکرار کنید. همچنین برای کسب وکار های چند کاناله مقایسه مشخصات دموگرافیک مخاطبان B2B Online یا B2C آن‌ها با مخاطبان Offline سنتی‌شان مناسب است، چرا که این کار باید به عنوان استراتژی برای تشویق مخاطبان (چه کسانی که قبول کرده و چه کسانی که قبول نکرده‌اند) کانال‌های دیجیتالی برای خرید بیشتر شکل گیرد.
رقبای شما چه چیزی را در وب سایت های خود پیشنهاد داده‌اند که شما نداده‌اید؟ آن‌ها چه کسانی هستند؟ آیا بازیگران Online جدیدی در حال ورود به بازار شما هستند؟ تفاوت‌های آن‌ها در چیست؟
موضوع بعدی توزیع‌کنندگان، از جمله واسطه ‌های online هستند؟ آیا واسطه ‌های جدیدی که شما با آن‌ها می‌توانید همکاری کنید وجود دارند؟ آیا رقبای شما در حال حاضر با آن‌ها کار می‌کنند؟ بنابراین، به طور مؤثر، این تحلیل سالیانه نمی‌باشد. و در اصل رصد مستمر بازار خود است که به عنوان پیمایش محیطی شناخته می‌شود و شامل بررسی آماری منظم وب سایت ها، نظر سنجی مشتریان و گزارش‌های خواندنی است.

فرصت‌ ها و تهدید ها

OT در SWOT، فرصت ها و تهدید های خارجی، به شدت وابسته به تغییرات هستند که این تغییرات می‌توانند بر اثر عوامل PEST ایجاد شوند:

 • * قوانین و مقررات سیاسی که بازار Online شما را تحت تأثیر قرار می‌دهنده (مانند قوانین ارتباطات الکترونیکی و خصوصی PECR بریتانیا)
 • * اقتصادی – متغیرهایی که همه بازار را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
 • * اجتماعی – گرایشاتی که رفتار Online آینده را شکل می‌دهند.
 • * فناوری – آیا شما با توسعه همگام هستید – آیا شما دید کلی از ظهور فناوری دارید؟

فرصت ها و تهدید های خارجی همچنین با تغییرات در جنبه‌های بازار از قبیل رفتار مشتری یا استراتژی های جدید اتخاذ شده توسط واسطه ‌ها یا رقبا، مطرح و ایجاد می‌شود. ما از خلاصه نتایج تحلیل موقعیت شما با استفاده از تحلیل SWOT خاص اینترنتی حمایت می‌کنیم.

 نکته عملی بازاریابی الکترونیکی

 انجام SWOT الکترونیکی برای شناسایی و انتخاب استراتژی های اختیاری

 شکل SWOT پیشنهادی است زیرا تنها موقعیت فعلی را بیان نمی‌کند اما می‌تواند برای کمک به توسعه استراتژی با قراردادن استراتژی های انتخابی، مورد استفاده قرار گیرد. این‌که استراتژی ها در کدام واحدها قرار بگیرند مهم نیست، بعضی از آن‌ها ممکن است هم‌پوشانی داشته باشند. اما این روشی برای تدوین و سپس انتخاب استراتژی ها است. این نکته را مدنظر داشته باشید که همیشه اولین استراتژی بهترین استراتژی نیست. بنابراین گزینه‌های استراتژیک باید قبل از انتخاب بهترین استراتژی درنظر گرفته‌ شوند.
تحلیل موقعیت شما باید شاخص های کلیدی عملکرد، مشتریان، رقبا و واسطه ها و همچنین عوامل غیر قابل کنترل PEST را لحاظ کند. حالا شما می‌دانید که در کجا قرار دارید، بخش بعدی به شما کمک می‌کند تا سرنوشت Online خود را تعیین کنید به کجا می‌خواهید بروید (اهداف شما)۔

اهداف

در حالی که تحلیل موقعیت بیان می‌کند شما در حال حاضر کجا هستید، “اهداف” جایی را که شما قصد دارید بروید (جایی را که می‌خواهید باشید) نشان می‌دهد. با پایان این بخش شما خواهید دانست که اهداف واقعی یک برنامه بازاریابی الکترونیکی چیست و هر یک از این اهداف می‌تواند چه منافعی برای شما داشته باشد.

پنج منفعت عمده، دلیل یا هدف بازاریابی الکترونیکی وجود دارد که می‌تواند به عنوان ۵S خلاصه شود. شما باید تصمیم بگیرید که آیا همه یا تعدادی از آن‌ها برای پیش بردن برنامه بازاریابی الکترونیکی شما استفاده می‌شوند.

 • * فروش: رشد فروش (از طریق توزیع گسترده به مشتریان، شما نمی‌توانید به صورت Offline به آن‌ها سرویس دهید یا ارائه محصولات بیشتر از آنچه که در فروشگاه‌های محلی ارائه می‌شود و یا با قیمت‌های مناسب‌تر امکان پذیر نیست).
 • * خدمت: ارزش افزایی (دادن منافع Online بیشتر به مشتریان؛ با توسعه محصول در پاسخ به محاوره Online).
 • * گفتگو: نزدیک‌تر شدن به مشتریان از طریق ردیابی آن‌ها، ارزیابی آن‌ها، نظر سنجی از آن‌ها، انجام مصاحبه‌های Online، ایجاد اتاق‌های گفتگو و نظارت بر آن‌ها و یادگیری درباره آن‌ها.
 • *‌ صرفه جویی: صرفه‌جویی در هزینه‌ها خدمات، تراکنش‌های فروش و مدیریت، چاپ و ارسال – آیا می‌توانید هزینه‌های تراکنش را کاهش داده و در نتیجه فروش‌های Online را سودآورتر کنید یا با استفاده از صرفه‌جویی در هزینه‌ها برای کاهش قیمت سهم بیشتری از بازار را داشته باشید؟
 • * هیجان: توسعه Online و تقویت ارزش‌های برند در یک رسانه کاملا جدید.

امروزه امتیازات وب به عنوان وسیله‌ای برای ایجاد آگاهی از برند به رسمیت شناخته شده‌اند.
اهداف ویژه برای هر کدام ایجاد شده است فروش را در نظر بگیرید – یک هدف معمول ممکن است این چنین باشد:
برای رشد کسب وکار با روش‌های Online. مثلا برای تولید حداقل ۳۰% فروش Online در ظرف ۶ ماه یا تولید اضافی به ارزش £۱۰۰۰۰۰ از فروش Online در دسامبر.
این اهداف می‌توانند به اهداف جزیی‌تر نیز شکسته شوند، به عنوان مثال رسیدن به £۱۰۰۰۰۰ فروش Online به این معنی است که شما باید هزار مشتری Online داشته باشید که هر کدام به طور میانگین £۱۰۰ هزینه کند با احتساب نرخ تبدیل بازدیدکننده به مشتری ۱۰% شما باید ۱۰۰۰۰ بازدیدکننده داشته باشید. برای رسیدن به این اهداف کلی و متعاقبا اهداف ریزتر می‌توان از شاخص های کلیدی عملکرد کمک گرفت.
به منظور دستیابی به سهم درآمد Online برای کانال‌های مختلف الکترونیکی باید اهداف ویژه آینده نیز تنظیم شوند. اهداف باید با توجه به درصد مشتریانی که به این کانال‌ها دسترسی دارند یا تحت تأثیر آن‌ها هستند (یا کسانی که با برند شما آشنا هستند) و همچنین درصدی از فروش که از طریق این کانال‌ها انجام می‌شوند، تنظیم گردند، مشارکت در آمد Online همچنین باید قطعه‌برداری را در نظر داشته باشد که عبارت است از این‌که آیا فروش Online با هزینه‌ای برابر با هزینه کانال‌های سنتی Offline قابل دستیابی است؟
هدف عمده دیگر ایجاد آگاهی از برند است، به عنوان مثال این‌که ۵۰% بازار هدف ما از طریق فعالیت‌های Online نسبت به برند ما شناخت داشته باشند، به همان نحو ممکن است از فرصت‌های Online برای ایجاد علاقه و گرایش به برند استفاده شود (هیجان). در این مورد تلویزیون تعاملی و پیام‌رسانی متنی به عنوان تکنیک های بازاریابی ویروسی واکنش‌پذیر به ذهن می‌رسند.
هدف اصلی Online دیگر ممکن است تحکیم روابط و افزایش وفاداری از ۵۰% به ۷۵% در بین آن بخش از مشتریانی باشد که در طول سال خرید زیادی دارند.
انواع زیادی از اهداف وجود دارد که ممکن است اهداف مالی (فروش، جریان نقدینگی و حاشیه سود) باشد و با اهداف ارتباطی (مانند، موقعیت‌یابی، برندسازی، آگاهی از برند، مدیریت الکترونیکی ارتباط با مشتری و …).
به هر حال، در نهایت اهداف باید قابل اندازه‌گیری باشند. بنابراین اهداف شما باید قابل شمارش بوده و یک مهلت زمانی داشته باشد.
نهایتا در مورد آنچه دست‌یافتنی است باید واقع‌بین بود – فناوری تعاملی به این معنی است که بازاریابی الکترونیکی، پتانسیل عظیمی برای جمع‌آوری داده و تحلیل آن ارائه می‌دهد، اما بیشتر تبلیغ‌گران و بازاریاب ها انتظار بیش از حدی دارند.
سؤال این است، آیا اهداف شما به خوبی تعریف شده و کاملا در مورد آن فکر شده است؟ آیا آن‌ها SMART هستند؟ مشخص، قابل اندازه‌گیری، دست‌یافتنی، واقعی و مرتبط با زمان.

تعالی بازاریابی الکترونیکی

 Sandvik Steel اهداف جزیی‌تر را بر اساس بازارها و بخش‌ها تنظیم می‌کند.

(۲۰۰ Fisher)Financial Times  محدوده‌‌ای از تغییرات در سهم درآمد Online را گزارش داد. در زمان این مقاله، تنها بخش کوچکی از تمام سفارشات روی وب انجام شده بود. کشورهای اروپای شمالی در این راه پیشرو هستند. حدود ۲۰%  از سفارشات کشور دانمارک Online هستند و ۳۱% سفارشات سوئد هم Online هستند. در صورتی که این نسبت در آمریکا فقط ۳% است، زیرا بسیاری از کسب وکارها از طریق توزیع‌کنندگان و توسط EDI (تبادل الکترونیکی داده ها) انجام می‌شود. در طی شش ماه آینده، شرکت امیدوار است که رشد نمودار آمریکا به ۴۰% برسد و در دو سال، برنامه‌ریزی شود که ۴۰% تا ۵۰% کل سفارش‌ها از طریق وب انجام گیرد.
Annika Roos، مدیر بازاریابی Sandvik Steel می‌گوید: “تا آخر دسامبر ۲۰۰۱، ما به دنبال حداقل تأیید ۸۰ درصدی از مشتریان اصلی هستیم که روش ارتباطی اصلی آن‌ها با Sandvik اکسترانت است. هدف ما داشتن ۲۰۰ مشتری اصلی تا پایان ژوئن ۲۰۰۱ است که از اکسترانت استفاده می‌کنند”
۵S (فروش، خدمت، ارتباط، صرفه‌جویی و هیجان) نقطه شروع مفیدی برای اهداف هستند. در نهایت اهداف باید SMART باشند. اهداف نهایی به شما کمک می‌کند تا روی جایی که می‌خواهید به آن برسید تمرکز داشته باشید. مطمئنا شما آماده حرکت به سمت نحوه رسیدن به آن‌جا هستید.

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 5 =