تجارت الکترونیک و به کارگیری اینترنت

 

 

( تجارت الکترونیک و به کارگیری اینترنت ) اینترنت نقطه آغازین توسعه تجارت الکترونیک می‌باشد. شبکه جهانی اینترنت، مجموعه‌ای جهانی از شبکه های رایانه ای است که با هدف تبادل داده ها و اطلاعات و با استفاده از یک استاندارد نرم افزاری مشخص با یکدیگر همکاری دارند، با این‌که بسیاری از افراد اینترنت را به عنوان یک فناوری جدید به حساب می‌آورند، از شکل‌گیری این شبکه جهانی چندین دهه می‌گذرد. اینترنت در سال ۱۹۶۹، با نام اولیه «آرپانت»، به وسیله وزارت دفاع آمریکا به عنوان شبکه ای ملی ایجاد شد با این ویژگی که در صورت منهدم شدن بخش عمده‌ای از آن در جریان یک جنگ هسته‌ای یا یک بلای طبیعی، باز هم بتواند به فعالیت خود ادامه دهد. در سال ۱۹۹۲، سازمان های تجاری شروع به ارائه دسترسی اینترنت به عموم مردم نمودند و از آن زمان به بعد، دنیای تجارت و کسب و کار تغییرات بسیاری را تجربه کرده است. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید.

تأثیر اینترنت بر کسب و کار

در طی دهه گذشته، دسترسی به اینترنت و ایمیل به طور قابل توجهی گسترش یافته و تغییراتی اساسی را در نحوه انجام کسب و کار شرکت‌ها و ارتباط آن‌ها با کارکنان، فروشندگان و مشتریان شان ایجاد نموده است. مصرف کنندگان و نهادهای تجاری محصولات و خدماتی مانند یک لپ تاپ ۲۰۰۰ دلاری یا بلیت‌های هواپیما را از طریق اینترنت و با پرداخت به وسیله کارت‌های اعتباری، بدون حتی رویارویی با فروشنده در شرکت مورد نظر خریداری می‌کنند. بسیاری از شرکت‌ها به مشتریان خود این امکان را می‌دهند که وضعیت سفارش خود را به صورت آنلاین بررسی و دنبال نموده و از تاریخ حمل محصولات و زمانی که محصول به دست‌شان می‌رسد اطلاع حاصل نمایند که در این صورت حتی نیازی به صحبت با نماینده فروش شرکت نیست.
هنگامی که شرکت‌هایی مانند آمازون و پرایس لاین ظهور کردند، مدل های کسب وکار آن‌ها بر مبنای فعالیت‌های تجاری صد در صد آنلاین و حذف نیاز به فروشگاه‌های فیزیکی هزینه را بنا نهاده شد. روز به روز به تعداد مصرف کنندگانی که صورت‌حساب‌های خود را به صورت آنلاین پرداخت می‌کنند اضافه می‌شود زیرا افراد نسبت به امنیت آنلاین احساس بهتری پیدا نموده و بنابراین نیاز به پرداخت هزینه‌های پستی و پشت نویسی برای هر صورت‌حساب (روش سنتی پست) از بین می‌رود. امروزه بسیاری از دانشجویان مدرک‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را به صورت آنلاین، حتی بدون شرکت در یک کلاس واقعی یا ملاقات همکلاسی‌ها یا استادانی که کلاس‌های آنان را به صورت آنلاین ارائه می‌دهند، دریافت می‌کنند، سازمان ها و فعالیت‌های تجاری اندکی هستند که از این موج تغییردهنده فناوری و نوآوری به دور مانده باشند.

حقایق و آمار مرتبط با اینترنت

براساس اطلاعات سایتinternetworldstats ، مجموع کاربران اینترنت در جهان در فوریه سال ۲۰۰۴، به ۷۱۹٫۳ میلیون نفر می‌رسید. این عدد در حدود ۱۱٫۱ درصد کل جمعیت ۶٫۴۵ میلیاردی جهان است. تحقیقات IDC پیش‌بینی می‌کند که این عدد در انتهای سال ۲۰۰۵، از یک میلیارد کاربر خواهد گذشت. آمریکا همچنان با دارا بودن ۱۸۶٫۵ میلیون کاربر اینترنت که ۶۳٫۳ درصد از جمعیت در ۲۹۵ میلیون نفری این کشور را تشکیل می‌دهند، در رتبه اول تعداد کاربران اینترنت در جهان قرار دارد. آسیا در بین دیگر قاره‌های جهان با داشتن ۸۲/۲۲۹ میلیون کاربر اینترنت در رتبه نخست ایستاده است. آمریکای شمالی با ۳۸/۲۰۳ میلیون کاربر بالاتر از اروپا با ۲۸/۲۰۳ میلیون کاربر در رتبه دوم قاره‌های جهانی از نظر تعداد کاربران اینترنت قرار دارد. همچنین، کشورهایی که بیشترین درصد جمعیت‌شان از اینترنت استفاده می‌کنند عبارت‌اند از سوئد (۷۶٫۹ درصد)، هلند (۶۶ درصد) و استرالیا (۶۴٫۲ درصد).

توصیف عمومی کاربران اینترنت

بنا بر یافته‌های پروژه جهانی اینترنت در دانشگاه UCLA، بر مبنای اطلاعاتی که طی سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۳ جمع‌آوری شد، به طور کلی مردها گرایش بیشتری به استفاده از اینترنت نسبت به زن‌ها دارند. (در کشورهایی مثل ایتالیا و اسپانیا این گرایش بسیار بیشتر است.) با این حال در کشورهایی مثل ایالات متحده، سوئد و تایوان، نسبت استفاده مردان و زنان از اینترنت تقریبا ۱:۱ است.
جالب توجه است که بنا بر یافته‌های این تحقیق، کاربران معمول اینترنت در مقایسه با افرادی که از اینترنت استفاده نمی‌کنند، زمان کمتری را به دیدن تلویزیون اختصاص می‌دهند. برای مثال در آمریکا، کاربران اینترنت نسبت به افرادی که از اینترنت استفاده نمی‌کنند، در هفته به طور متوسط ۲/۵ ساعت کمتر تلویزیون می‌بینند. همچنین کاربران اینترنت تمایل بیشتری به خواندن کتاب و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی دارند. به علاوه این افراد تحصیلات بالاتری داشته و از درآمد ماهیانه بالاتری برخوردار می‌باشند.

تعریف سیستم های مبتنی بر وب و تجارت الکترونیک

یک سیستم تحت وب، فرایندی تجاری است که به صورت آنلاین پشتیبانی شده و در دسترس قرار می‌گیرد. برای مثال تجارت الکترونیک به عنوان یک سیستم تحت وب که شامل خرید محصولات به صورت آنلاین است. ممکن است دارای خصوصیاتی از قبیل سیستم های بررسی و پذیرش کارت‌های اعتباری و سیستم های ردیابی سفارش مشتریان باشد که برای شرکت‌ها این امکان را فراهم می‌کند که محصولات و خدمات خود را به صورت آنلاین و به نحوی اثربخش‌تر به فروش برسانند. همچنین بسیاری از سیستم های تحت وب برای کارمندان داخلی سازمان ها، مانند پرداخت حقوق، انتخاب فروشندگان و سفارش دهی، ثبت ساعات کاری و پذیرش گزارش هزینه ها نیز به عنوان نمونه هایی از سیستم های بر پایه وب شناخته می‌شوند.
به عنوان نمونه، برای نمایش این‌که چگونه سیستم های بر پایه وب، نحوه استفاده سازمان ها را از اینترنت تغییر می‌دهند، بیایید نگاهی به عملیات پرداخت حقوق کارکنان در یک سازمان داشته باشیم. سازمان ها موظف‌اند تا در هر بار پرداخت حقوق، اطلاعات حقوقی، مالیات های پرداخت شده، تعداد روزهای باقیمانده از تعطیلات یا مرخصی استعلاجی و … را ارائه نمایند. همچنین پیمانکار و پاره وقت بودن برخی کارمندان درحالی که سایرین به عنوان کارمندان عادی مشغول به کار هستند، بحث محاسبه و پرداخت حقوق را پیچیده‌تر می‌کند. در صورتی که سیستم محاسبه و پرداخت حقوق سازمان به صورت اینترنتی باشد، این امکان وجود دارد که در صورت نیاز، اطلاعات به وسیله واحدهای مختلف، در محدوده جغرافیایی وسیع و مایل‌ها دور از بخش حسابداری و حقوق و مزایای دفتر مرکزی، وارد سیستم شوند. سیستم آنلاین قادر خواهد بود تا به نحوی بهتر و دقیق‌تر، مواردی مانند تعداد روزهای مرخصی، بیمه بازنشستگی و کسری‌های مربوط به بیمه بهداشت و درمان را در محاسبه فیش حقوقی هر یک از کارکنان در نظر گیرد.
فرایند گزارش‌گیری از ساعات کاری کارکنان نیز می‌تواند به صورت خودکار انجام گردد. تا نیاز به جمع زدن دستی ساعات کاری و کارت‌های زمانی را از بین برده و میزان خطا را کاهش دهد. همچنین این کار باعث می‌شود تا مدیران به اطلاعات به روز و لحظه‌ای دسترسی داشته باشند و بتوانند تصمیمات دقیق‌تر و اختصاصی‌تری را با توجه به شرایط هر بخش اتخاذ نمایند. سیستم پرداخت حقوق تحت وب، نه تنها برای کارکنان بخش منابع انسانی سودمند است بلکه برای تمامی کارکنان شرکت نیز تسهیلات بسیاری را به همراه دارد. دیگر لازم نیست هنگام تحوبل برگه‌های ساعت کاری از آن‌ها کپی تهیه کنند زیرا تمامی گزارش‌های کاری آن‌ها در اینترنت قابل دسترسی است و دیگر لازم نخواهدبود نگران اشتباهات محاسباتی در حقوق خود باشند زیرا محاسبات به صورت خودکار و آنلاین صورت می‌گیرد. از مزیت‌های دیگر این سیستم فراهم نمودن امکان پرکردن برگه‌های ساعت کاری در شرایطی است که کارمندان از دفتر کاری خود دور باشند. این امکان، کار کارکنانی را که زمان زیادی را در سایت پروژه های شرکت‌ها می‌گذرانند بسیار ساده می‌کند.
همچنین تأمین کنندگان کالا و خدماتی که از سیستم های تحت وب استفاده می‌کنند، عموما به وسیله مشتریان خود تحسین می‌شوند. فراهم سازی اطلاعات برای مشتریان از طریق وب سایت نه تنها باعث صرفه جویی در زمان آن‌ها می‌شود، بلکه از هدر رفتن زمان خود شما نیز جلوگیری می‌نماید. با ایجاد امکان دسترسی آنلاین مشتریان به اطلاعات و گزارش‌های قدیمی پروژه های انجام شده و جاری با استفاده از یک رمز عبور، دیگر لازم نیست که بخشی از وقت ارزشمند روزانه خود را اختصاص به چاپ کردن و فرستادن گزارش‌ها برای مشتریان نمایید. مشتری می‌تواند به صورت آنلاین وارد سیستم شده و خود وی از گزارش‌های مورد نیازش کپی تهیه کند. سود این کار برای مشتری، امکان دسترسی آنی به اطلاعات می‌باشد. دیگر لازم نیست که وی مثلا منتظر بازگشت شما از خارج از شهر برای چاپ مدارکش بماند و پس از آن نیز یکی دو روز دیگر صبر کند تا مدارک به وسیله پست برایش ارسال شود. همچنین مشتریان می‌توانند از تغییرات روزانه پروژه و بودجه ها آگاهی یافته، در کنفرانس‌ها و نشست‌های مجازی شرکت نموده و صورت‌حساب‌های خود را به صورت آنلاین دریافت کنند. فرایند آنلاین برای مشتریان شما بسیار سریع‌تر و راحت‌تر بوده و شرکت شما نیز، زمان و هزینه زیادی را به دلیل به وجود آمدن عامل «چسبندگی» صرفه جویی می‌کند. این بدین معنی است که هنگامی که یک مشتری به دسترسی به اطلاعات با استفاده از سیستم شما عادت کند، امکان بسیار کمی وجود دارد که کسب و کار خویش را از سمت شما روی گردانده و به سراغ رقیبانتان برود. مسأله هزینه‌های تغییر یکی از محرک‌های اصلی وفاداری مشتریان و یکی از مزیت‌های مهم رقابتی است. پس از آن‌که مشتریان سیستم شما را درک نموده و به آن اطمینان پبدا کنند. امکان این‌که این ریسک را بکنند که با شرکتی دیگر که این‌گونه خدمات را ارائه نمی‌دهد کار کنند یا زمانی را صرف یادگیری کار با سیستمی جدید بنماید بسیار کاهش می‌یابد. با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ شرکت نوکارتو می‌توانید به کسب و کار خود رونق بخشید.
مثالی از سازمانی که از عامل چسبندگی استفاده بسیاری می‌کند، بانک آمریکا می‌باشد. در گذشته، این سازمان از مشتریان خود برای ارائه خدمات بانکداری آنلاین هزینه دریافت می‌کرد اما اکنون این گونه خدمات را به صورت رایگان ارائه می‌دهد. بانک متوجه شد که پس از آن‌که مشتریان زمان زیادی را صرف وارد کردن تمامی اطلاعات مورد نیاز برای بانکداری آنلاین نموده و سیستم آن را یاد می‌گیرند، امکان بسیار کمی وجود دارد که حساب خود را به سازمان مالی دیگری منتقل کنند.
یک سیستم دیگر مبتنی بر اینترنت که بسیاری از سازمان ها آن را پیاده نموده‌اند، امکان ارائه پیشنهادهای مناقصه برای محصولات و خدمات به صورت آنلاین می‌باشد. بدان معنی که پروپوزال‌ها و پیشنهادهای شرکت‌ها به جای پست و سیستم های کاغذی، به صورت الکترونیکی فرستاده می‌شوند. فواید سیستم ارائه پیشنهادها به صورت آنلاین برای سازمان های به کارگیرنده آن عبارت‌اند از دریافت پیشنهادهای تجاری در قالبی مشخص، همسان، قابل فهم و به دور از خطاهای محاسباتی و همچنین کاهش میزان نفر ساعت و دیگر منابع مورد نیاز برای چاپ، انتشار و ویرایش پیشنهادها. تأمین کنندگانی که پیشنهاد ارائه می‌دهند نیز منافع بسیاری را از این فرایند می‌برند زیرا به صورت ۲۴ ساعته به اطلاعات مناقصه یا مزایده دسترسی خواهند داشت و خواهند توانست تا پیشنهادها و پروپوزال خود را حتی از خارج از دفتر کار خود برای کارفرما بفرستند. علاوه بر این، تعداد خطاهای موجود در فرم ها نیز کاهش می‌یابد زیرا سیستم آن‌ها را شناسایی نموده و زمانی اجازه پذیرش پیشنهادها را خواهد داد که به طور کامل تکمیل و عاری از خطا باشند. از دیگر فواید سیستم ارائه الکترونیکی مناقصات می‌توان به حذف هزینه‌های سفر و تأیید تحویل به موقع پیشنهادها از طرف تأمین کننده اشاره نمود.
با بیشتر شدن اطمینان مشتریان از مسائل مرتبط با امنیت خرید محصولات به صورت اینترنتی، موسسه تحقیقاتی ژوپیتر پیش بینی می‌کند که داد و ستد الکترونیکی – خرید و فروش محصولات و خدمات به صورت آنلاین – تا ۵ سال آینده به رشد خود ادامه دهد. به ویژه در میان کسب و کارهای کوچک‌تری که اعتباری در میان مشتریان خود به عنوان سازمان هایی مشروع و قابل اعتماد، دست و پا کرده‌اند. به علاوه، موسسه تحقیقاتی ژوپیتر پیش بینی می‌کند که داد و ستد الکترونیکی از رقم ۶۵ میلیون دلار در سال ۲۰۰۴، تا رقمی معادل ۱۱۶ میلیون دلار تا سال ۲۰۰۸ رشد خواهد نمود و درصد مصرف کنندگان آمریکایی که محصولات مورد نیاز خود را به صورت آنلاین می‌خرند از ۳۰ درصد در سال ۲۰۰۴ به ۵۰ درصد تا سال ۲۰۰۸ خواهد رسید.

منافع و معایب تجارت الکترونیک

با وجود این‌که پیش بینی می‌شود تجارت الکترونیک در طول سال‌های آینده رشد نموده و به عنوان روشی برای فروش محصولات و خدمات، مورد استفاده عموم قرار گیرد، اما چالش‌های بسیاری وجود دارد که قبل از پیاده‌سازی سیستم فروش آنلاین برای سازمان خود باید به آن‌ها توجه کنید.
یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های مشتریان، بحث امنیت و محرمانه ماندن اطلاعات شخصی است. مشتریان می‌خواهند اطمینان حاصل کنند اطلاعات شخصی که در سایت یک شرکت وارد می‌کنند، برای مقاصد بازاریایی به شرکت‌های دیگر فروخته نشود. برخی دیگر از افراد در باره فناوری هایی که اطلاعات شخصی مانند سایت های مشاهده شده یا اقلام خریداری شده به وسیله مشتری را ردیابی می‌کنند، بسیار محتاط و حساس‌اند. یکی از موانع اصلی برای مصرف کنندگانی که محصولات مورد نیاز خود را به صورت آنلاین خریداری نمی‌کنند ترس از این‌که وب سایت مورد نظر امنیت خوبی نداشته و شماره کارت اعتباری با دیگر اطلاعات شخصی آن‌ها در دسترس هکرها قرار گیرد.
یکی از دلایل دیگری که باعث می‌شود مصرف کنندگان از اینترنت برای خرید استفاده نکنند، ویروس‌ها می‌باشند. با این‌که در گذشته ویروس‌ها عموما با باز کردن یک ایمیل آلوده منتقل می‌شدند، امروزه صرفأ گشت و گذار در اینترنت کافی است تا امکان ویروسی شدن سیستم شما وجود داشته باشد. زمان‌های از کارافتادگی سیستم ها نیز یکی از مشکلات دیگر در ارتباط با سایت های تجارت الکترونیک است. خواه این ازکارافتادگی دلیل نگهداری نامناسب سیستم، مشکلات سرور، هکرها یا مدیریت ضعیف سیستم باشد، می‌‌تواند اثراتی منفی را بر فروش سایت داشته باشد. اگر مشتریان به دلیل مشکلات فنی سایت نتوانند از آن خرید کنند ممکن است ناراضی شده و به سایت رقیب شما سر بزنند.
با این‌که مشکلات و مسائل بسیاری در ارتباط با تجارت الکترونیک وجود دارد، اما فروش محصولات به صورت آنلاین، منافع بسیاری را نیز برای شرکت‌ها و مشتریان به همراه دارد. یکی از منافع مهم برای شرکت‌ها صرفه جویی در هزینه‌های مدیریت موجودی، خدمات مشتریان، راهبری و مدیریت ارتباطات، ردیابی سفارشات و یکپارچه سازی با سیستم حسابداری شرکت است. می‌توان سفارشات اینترنتی را به طور مستقیم به بخش انبار فرستاد. این امر به نمایندگان بخش خدمات مشتریان اجازه می‌دهد تا تمرکز خود را بر روی سفارشات با حجم بیشتر معطوف نمایند در حالی که سفارشات کوچک‌تر را می‌توان به نحوی اثربخش‌تر به صورت آنلاین اداره نمود.
گزارش‌های مفصل خریدهای مشتریان به شرکت‌ها این اجازه را می‌دهد که برای مشتریانی که چندی است از سایت شرکت خرید نکرده‌اند پیشنهادهای اختصاصی خرید طراحی کنند یا برای مشتریانی که محصولات خاصی را به طور منظم خریداری می‌کنند خرید و سفارش این محصولات را یادآوری نمایندو گزارش‌های آنلاین لحظه‌ای درباره سطح موجودی‌ها می‌تواند در پیش بینی اتمام موجودی‌ها و زمان سفارش دوباره مواد و کالاهای مورد نیاز، مورد استفاده قرار گیرد.
فروش آنلاین برای تولیدکنندگان این فایده را دارد که می‌توانند محصولات خود را به طور مستقیم به مشتریان فروخته و واسطه‌ها را کنار بزنند. در این صورت می‌توانند برخی از صرفه جویی‌های صورت گرفته را به صورت کاهش قیمت محصولات‌شان به مشتریان منتقل نمایند. یکی دیگر از فواید این روش برای شرکت‌ها ارسال پست الکترونیکی به مشتریان، به عنوان روش اثربخش و کم هزینه‌ای است که پیام‌های اختصاصی درباره محصولات جدید، پیشنهادهای اختصاصی خرید آنلاین یا تأیید سفارش و حمل کالا را ممکن می‌سازد. همچنین با ذخیره اطلاعات اختصاصی مشتریان مکرر و با سابقه، می‌توان گروه‌های مشتریان را تحلیل نمود. منافع روش فروش آنلاین برای مشتریان شامل خرید ۲۴ ساعته، راحتی، قیمت‌های پایین‌تر، فرصت‌های ویژه آنلاین امکان مقایسه اقلام و آگاهی به موقع از کمبود موجودی با تأخیرهای حمل می‌باشد.

روندهای تجارت الکترونیک

میچل لوی از شرکت «سی‌ای‌اونتورکینگ» فهرستی از مهم‌ترین روندهای مرتبط با فناوری را در سال ۲۰۰۴ تهیه نموده است. در بین ۱۰ روند اول فهرست وی، در روند مرتبط با تجارت الکترونیک می‌باشند: رشد ایمیل های ناشناس (اسپم) و ویروس‌ها، و همچنین رشد تجارت الکترونیک. بنا بر روزنامه واشنگتن پست، اسپم یا ایمیل های تبلیغاتی ناخواسته در حدود ۵۰ درصد کل ایمیل ها را تشکیل می‌دهد. با استفاده از نرم افزارهای خاص، افرادی که این گونه ایمیل ها را می‌فرستند (اسپمرها) می‌توانند با ایجاد ترکیبات مختلفی از حروف و اعداد و قرار دادن نام یکی از فراهم کنندگان معتبر سرویس پست الکترونیک و اینترنت مانند AOL پس از حرف @ فهرستی از میلیون‌ها آدرس پست الکترونیکی تهیه کنند که بسیاری از آن‌ها آدرس‌های واقعی می‌باشند.
با این‌که از سال ۲۰۰۳، ۲۶ ایالت آمریکا قوانین ضد اسپم را تصویب نموده‌اند، اما بسیاری از افراد هنوز هم به فرستادن اسپم ادامه می‌دهند زیرا راهی بسیار ارزان برای دسترسی به مشتریان بوده و احتمال شناسایی و دستگیر شدن آن‌ها بسیار پایین می‌باشد. حقیقت این است که با این‌که تعداد اندکی از بین هزاران نفری که ایمیل اسپم را دریافت می‌کنند، مبادرت به باز کردن آن و در نهایت خرید می‌کنند، اما باز هم اسپمرها حاضرند وقت خود را صرف آن کنند زیرا فروش به وجود آمده بالاتر از هزینه‌های پخش اسپم است. این مسأله مشکلاتی را برای شرکت‌های قانونی که ایمیل هایی را برای مشتریان کنونی یا قدیمی خود می‌فرستند به وجود می‌آورد زیرا مشتریان ممکن است با این فکر که این گونه ایمیل ها نیز اسپم هستند، آن‌ها را پاک کنند.
با این‌که بسیاری از افراد بر این عقیده‌اند که باید ایمیل های اسپم نیز همانند دورنگارهای ناخواسته‌ای که در سال ۱۹۹۱ باب شده بودند تحریم شوند، برخی نیز بر این عقیده‌اند که این کار حق اسپمرها را برای داشتن آزادی بیان زیر پا می‌گذارد. با افزایش روزافزون استفاده از سرویس‌های آنلاین به وسیله کسب و کارهای کوچک، تجارت الکترونیک نیز به رشد خود در سال‌های آتی ادامه خواهد داد. بنا به گفته نشریه‌ای مارکتر، در سال ۲۰۰۳ در حدود ۸۰ درصد کسب و کارهای کوچک به صورت آنلاین اداره می‌شدند.

به دلیل پذیرش عمومی گسترده‌تر، قابلیت اعتماد بالاتر و امنیت بیشتر، تجارت الکترونیک به رشد خود ادامه خواهد داد و سرعت این رشد نیز ضریبی از روند ترمیم و بهبود اقتصادی خواهد بود. این بدان معناست که تجارت الکترونیک به عنوان مسیری به سوی بازارها، به سرعت و به صورت غیرخطی، از بهبود اقتصاد سود خواهد برد. جف داست، مدیر بخش تجارت الکترونیک، شرکت اتودسک

افزایش روزافزون فروش آنلاین ادامه خواهد داشت. در این میان دو عامل راحتی و آشنایی موثر هستند. آن‌هایی که خرید نکرده‌اند این کار را انجام خواهند داد و آن‌هایی که قبلا خرید کرده‌اند، بیشتر خرید خواهند کرد. جیم استرن، مدیر عامل شرکت تارگت مارکتینگ

گام‌های ایجاد راهبرد تجارت الکترونیک

بسته به این‌که شرکت شما هم اکنون خدمات فروش آنلاین را ارائه می‌دهد یا خیر، این بخش می‌تواند به شما کمک کند تا وب سایت موجود خود را توسعه داده و موفق‌تر نمایید یا یک وبسایت جدید راه اندازی کنید. اولین کاری که قبل از راه اندازی وب سایت خود باید انجام دهید این است که مشخص کنید از راه اندازی وب سایت چه انتظاری دارید. بدون مشخص نمودن محدوده و اهداف پروژه، کسب آمادگی برای اجرای گام‌های این فرایند غیرممکن خواهد بود. حتما موارد زیر را در نظر بگیرید:  

 • * مقاصد و اهداف شما از ایجاد این وب سایت چیست‌اند؟
 • * چه محصولات و خدماتی ارائه خواهندشد؟
 • * بازار اهداف چه کسانی خواهندبود؟
 • * آیا می‌خواهید شرکتی دیگر را مأمور کنید تا کار توسعه و نگهداری وب سایت را انجام دهد یا ترجیح می‌دهید آن را به صورت داخلی در سازمان خود انجام دهید؟
 • * اگر می‌خواهید سیستم را به صورت داخلی اداره کنید، ایا استطاعت آن را دارید که یک مدیر سیستم مسئول سایت و تبلیغات، طراحان وب، مدیر پروژه یا مهندس نرم افزار استخدام کنید؟
 • * چگونه فروش آنلاین می‌تواند روابط کنونی شما را با فروشندگان، کارکنان بخش فروش و کارمندان‌تان تحت تأثیر قرار دهد؟
 • * آیا وجود یک وب سایت باعث «تداخل در کانال‌های فروش» یا افزایش نگرانی واسطه‌های فروش از دور زده شدنشان به وسیله مشتریانی نخواهد شد که مستقیما به شما دسترسی خواهند داشت؟
 • * سرمایه مورد نیاز برای وب سایت از کجا تأمین خواهد شد؟
 • * پیش بینی شما از هزینه کل پروژه چقدر است؟
 • * آیا سیستم های کنونی خرید، حسابداری و سیستم های تامین کنندگان شما را می‌توان با سیستم وب سایت ترکیب و یکپارچه نمود؟
 • * آیا زیربنای لازم برای اداره و ظرفیت پاسخگویی به مشتریان جدیدی که از طریق اینترنت اضافه خواهند شد را دارید؟

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *