بی سیم ، سیار پذیری سازمانی و تلفن IP

 

 

( بی سیم ، سیار پذیری سازمانی و تلفن IP ) سیار پذیری سازمانی، بخشی از یک سازمان بزرگ است. سازمان‌ها تغییر رویه داده‌اند و از قابلیت‌های سیار استقبال می‌کنند. هر چند فناوری های جدید زیرساختی سیار را تشکیل می‌دهند ولی شناسایی فناوری های راهبردی و جلوگیری از به هدر رفتن سرمایه‌گذاری کار دشواری است. ولی فشار هزینه‌ها و رقابتی که وجود دارد به شدت مشهود است.

عوامل مهم در این زمینه به قرار زیر است:  

 • * استانداردها و فناوری های بی سیم جدید، اساسا استاندارد ۸۰۲/۱۱n تازه وارد.
 • * شبکه های بی سیم با سرعت بالا.
 • * دستگاه های سیار Ultra.
 • * سیستم عامل ها و برنامه های کاربردی قوی‌تر.
 • * افزایش رقابت با دیگران در انتخاب فناوری سیار.
 • * افزایش سرعت کسب و کار.
 • * بزدهی کم کاربردهای بیهوده اپراتورهای انسانی.

به Online Brief 4.1 مراجعه کنید تا ببینید که چگونه ابزارهای مشارکتی مبتنی بر اینترنت مدیریت زنجیره تأمین را در Fila بهبود بخشیده‌اند.

زیرساخت سیار و بی سیم – فناوری های چند رسانه ای سیار این امکان را فراهم می‌کنند تا در ادارات با یک اقدام فضای کاری سنتی را به صورت فضای مجازی احیا کنند. کارمندان می‌توانند بلادرنگ با کارمندان دیگر، مشتریان یا شرکا بدون توجه به مکان آن‌ها از نزدیک مشارکت داشته باشند. زیرساخت سیار یا بی سیم از یکپارچگی فناوری، نرم افزار، پشتیبانی، معیارهای امنیتی و دستگاه ها برای مدیریت و تحویل ارتباطات بی سیم تشکیل می‌شود. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید.

استانداردهای شبکه سازی Wi – Fi  

Wi – Fi فناوری است که باعث می‌شود کامپیوترها یک شبکه یا اتصال اینترنتی را به صورت بی سیم به اشتراک بگذارند، بدون این که نیازی به اتصال به شبکه تجاری باشد. شبکه های Wi – Fi بخش‌های زیادی از داده ها را که مسافت کوتاهی دارند با استفاده از بخشی از طیف رادیویی پخش می‌کنند یا می‌توانند نواحی بزرگ‌تری نظیر شبکه های Wi – Fi شهری گسترش یابند. شبکه های شهری به علت هزینه‌های گزاف چندان متداول نیستند. شهر فیلادلفیا به این نتیجه رسیده است که اگر بخواهد طبق برنامه های خود پیش برود و یک شبکه بی سیم را نصب کند، برای شهری به مسافت ۱۳۵ مایل باید ۱۰ میلیون دلار یا حدود ۷۵۰۰۰ دلار برای هر مایل هزینه کند. هزینه اجرای شبکه برای دو سال اول، ۵ میلیون دلار است. معمولا شبکه های Wi – Fi از یک مسیریاب که سیگنال را ارسال می‌کند و یک یا چند آداپتور تشکیل می‌شوند که سیگنال را دریافت کرده و به کامپیوترها وصل می‌شوند. بیشتر انتقال دهنده‌های قدرتمند که ناحیه وسیعی را پوشش می‌دهند، به عنوان ایستگاه‌های اصلی یاد می‌شوند.  استانداردهای شبکه سازی Wi – Fi عبارتنداز:  

 • * ۸۰۲/۱۱b – این استاندارد طیفی با تلفن‌های بدون سیم ۴/۲ گیگاهرتزی، مایکروویوها و بسیاری از محصولات بلوتوث را به اشتراک می‌گذارد. داده ها حداکثر تا ۱۱ مگابیت در هر ثانیه (Mbps) در هر کانال با مسافتی حداکثر۳۰۰ فوت ارسال می‌شوند.
 • * ۸۰۲/۱۱a – این استاندارد رد ۱۲ کانال با طیف ۵ گیگاهرتز در آمریکای شمالی اجرا می‌شود، که مشکلات تداخل را کاهش می‌دهد. داده ها حدود ۵ بار سریع‌تر از ۸۰۲/۱۱b ارسال می‌شوند، در نتیجه کیفیت رسانه های جریان‌دار افزایش می‌یابد. این دارای پهنای باند فوق العاده‌ای برای فایل‌های بزرگ است. از آن‌جایی که استانداردهای ۸۰۲/۱۱a و ۸۰۲/۱۱b قابلیت عملکرد چند محیطی را ندارند، داده های ارسال شده از شبکه ۸۰۲/۱۱b در دسترس شبکه های ۸۰۲/۱۱a قرار نمی‌گیرند.
 • * ۸۰۲/۱۱g – این استاندارد در سه کانال در طیف ۴/۲ گیگاهرتز اجرا می‌شود، ولی با سرعت ۸۰۲/۱۱a این با استاندارد ۸۰۲/۱۱b قابل مقایسه است.   
 • * ۸۰۲/۱۱n – این استاندارد در استانداردهای ۸۰۲/۱۱ قبلی با افزودن ورودی چندگانه – خروجی چندگانه (MIMO) و چند ویژگی جدیدتر بهبود یافته است. فرکانس ۴/۲ گیگاهرتز یا ۵ گیگاهرتز با نرخ داده حدود Mbps 22 می‌باشد ولی شاید تا ۱۰۰ Mbpc هم برشد. کاربران باید به دو نکته درباره این فناوری بی سیم جدید توجه داشته باشند: محدوده و سرعت بیشتر آن.

شبکه های ناحیه گسترده بی سیم WWANها

سه نوع شبکه سیار وجود دارد: شبکه های ناحیه گسترده (WANها)، WiMax  WorldWide Interoperability for Microwave Access و شبکه های ناحیه محلی (LANها). WANها برای پردازش سیار به عنوان WWANها (شبکه های ناحیه گسترده بی سیم) یاد می‌شوند. دامنه پوشش یک WWAN به رسانه های ارسالی و نسل بی سیم بستگی دارد که مستقیما روی قابلیت دسترسی خدمات تأثیر می‌گذارند. اجزای مهم زیرساخت‌های سیار و بی سیم، شبکه های ناحیه محلی، WiMax و VoIP هستند.
WLAN (شبکه ناحیه محلی بی سیم) – WLAN یک نوع شبکه ناحیه محلی است که به جای سیم ها برای برقراری ارتباط بین کامپیوترها یا دستگاه هایی نظیر چاپ‌گرها، از امواج رادیویی با فرکانس بالا استفاده می‌کند که از این امواج به عنوان گره‌های روی شبکه یاد می‌شود. معمولا یک WLAN، یک LAN با سیم موجود را توسعه می‌دهد. WLANها با وصل کردن نقطه دست‌یابی بی سیم (AP) به گوشه‌ای از شبکه با سیم ساخته میشوند.
WiMax Forun – WiMax چنین شرح می‌دهد که WiMax یک فناوری مبتنی بر استانداردها است که تحویل دورترین مایل دست‌یابی باند پهن بی سیم را به کابل و DSL امکان‌پذیر می‌سازد. WiMax اساسا یک استاندارد دست‌یابی شبکه ناحیه پایتختی بی سیم باند پهن مبتنی بر ۸۰۲/۱۶ است که می‌تواند خدمات صوت و داده ها را با مسافت‌هایی حداکثر تا ۳۰ مایل را تحویل دهد، بدون این که از کابل یا محدودیت های مسافتی DSL استفاده کند. WiMax به خط دید واضحی نیاز ندارد تا بتواند کار کند.
WiMax سیار، دست‌یابی شبکه ۳Mbps برای کاربران سیار را امکان‌پذیر می‌سازد زیرا برنامه های کاربردی بلادرنگ نظیر VoIP را آسان می‌کند. طبق گزارش WiMax 802/16e Juniper Research سیار ۸۰ میلیون مشترک سیار از سراسر دنیا تا سال ۲۰۱۳ جمع‌آوری می‌کند.
فناوری WiMax در پایان سال ۲۰۰۷ به اوج خود رسید، زمانی که International Telecommunications Union، سیستم انتقال داده بی سیم را به عنوان استاندارد نسل سوم پذیرفت. این استاندارد به اپراتورها امکان می‌دهد تا WiMax را در طیف‌های مختص شبکه های تلفنی نسل سوم فراهم کنند. در دسترس قرار دادن WiMax در دستگاه های قابل حمل هدف اصلی شرکت‌هایی نظیر Intel است. در حال حاضر این فناوری در کشورهای در حال توسعه در خاورمیانه، آسیا و افریقا که دارای شبکه های نامطمئن یا فاقد شبکه های باند پهن با خط ثابت هستند، به کار گرفته می‌شود.
VoIP – VoIP یا تلفن اینترنتی به سرعت جایگزین تلفن‌های معمولی شد. از سال ۲۰۰۵، شرکت‌های ایالات متحده برای اولین بار اتصالات تلفن IP را بیشتر از خطوط تلفن معمولی خریداری کردند. تقاضا برای اتصالات VoIP بسیار زیاد است زیرا بنگاه ها می‌توانند ارتباطات صوتی اختصاصی خاص خود را ایجاد کنند. مزیت اصلی VoIP از کاربرد آن به عنوان یک محیط یک دست برای برنامه های کاربردی کسب و کار ناشی می‌شود که مستلزم ارتباطات صوتی هوشمند یا انعطاف‌پذیر است. مؤسسات تجاری خلاق ثابت کرده‌اند که انعطاف‌پذیری به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا کسب و کار خود را به روش‌هایی که قبلا به لحاظ فنی یا اقتصادی غیرممکن بوده است، انجام دهند. در کل، سرویس تلفن از طریق VoIP نسبت به سرویس معادل خود از شرکت‌های مخابراتی قدیمی کم هزینه‌تر است.
با تلفن‌های غیر IP، مکالمات تلفنی از یک دستگاه سخت افزاری (مثلا، تلفن روی میز شما) صورت می‌گیرد، آن‌گاه به صورت سیگنال‌های آنالوگ در شبکه تلفنی سوییچ شده مداری اختصاصی انتقال داده می‌شود و سپس به دستگاه های سخت افزاری مقصد در مکان‌های خاص (تلفن‌های روی میز دریافت کنندگان) می‌رسند.
مکالمات تلفنی VoIP ساده است. تلفن کننده‌ها می‌توانند از یک تلفن معمولی متصل به یک جعبه تبدیل (مبدل) VoIP استفاده کنند که به اینترنت وصل می‌شود. با این که تلفن کننده‌ها می‌توانند از یک تلفن IP استفاده کنند که درست همانند یک تلفن قدیمی است ولی به جای فیش گوشی تلفن مستقیما به اینترنت وصل می‌شود. انتخاب سوم استفاده از نرم افزار تلفن های نرم افزاری در PC یا PDA با یک گوشی است. با سرویس VoIP، بازرگانان می‌توانند یک آداپتور VoIP برای اروپا یا آسیا بگیرند آن را به یک اتصال باند پهن در هتلی وصل کنند و سپس مکالمات تلفنی را از طریق شماره تلفن دریافت کنند. با تلفن نرم افزاری VoIP، به آداپتور نیازی نیست.
با استفاده از یک شبکه جهت انتقال صوت و داده ها، به میزان قابل توجهی در هزینه صرفه‌جویی می‌شود، خصوصا وقتی که شرکت‌ها شبکه هایی دارند که کم مورد استفاده قرار گرفته‌اند. VoIP توسط شرکت‌ها برای حذف هزینه‌های مکالمات تلفنی بین ادارات به کار می‌رود و آن‌ها از شبکه داده های خود برای انتقال مکالمات تلفنی داخل داره استفاده می‌کنند. VoIP برای مکالمات تلفنی بین المللی جذاب است زیرا هزینه‌های مسافت‌های طولانی بین‌المللی را حذف می‌کند. VoIP فقط یک فناوری جدید برای مکالمات تلفنی ارزان‌تر نیست. آن اساسأ نحوه استفاده شرکت‌ها را از ارتباطات صوتی تغییر می‌دهد.

نمای نزدیک ۱-۳

VoIP و مزایای آن

با زیرساخت VoIP، سیستم تلفن محیطی برای توسعه و مدیریت ارتباطات است. VoIP می‌تواند عملکردهای ارتباطات جدید را که هنوز وجود ندارند پشتیبانی کند. درست همانند اولین نسل وب سایت های مشارکتی ایستا، VoIP همانند محیطی برای ارتباطات صوتی و داده ای متقارب راهبردی‌تر عمل می‌کند. اساسا VoIP همانند یک ابزار راهبردی است که از سه نوع قابلیت نشأت می‌گیرد: مجازی سازی، اختصاصی سازی و هوشمندی.
مجازی سازی – مجازی سازی باعث می‌شود تا کاربران به راحتی در محیط شبکه مختلف (از لحاظ جغرافیایی) کار کنند. نسخه مجازی تلفن یک شخص می‌تواند در هر جایی در هر زمانی وجود داشته باشد، بدون این که وقت و هزینه صرف راه‌اندازی یک سیستم تلفن قدیمی شود. این امر باعث می‌شود تا کارمندان کامپیوتری راه دور، نماینده‌های خدمات مشتری و کارگران بسیار برای انجام کارهای خود از هر جایی به سیستم های ارتباطاتی و اطلاعاتی دسترسی داشته باشند. دولت Marin County، کالیفرنیا، از VoIP استفاده می‌کند تا کارکنان و مأموران خود به منابع دسترسی داشته باشند. با استفاده از یک سیستم IP که تشخیص صوت، ترکیب صوت و پست الکترونیکی را یکپارچه می‌کند، آن‌ها می‌توانند با تلفن به پست‌های الکترونیکی گوش فرا دهند، ملاقات‌های زمان‌بندی شده را بررسی کنند، فهرست وظایف را ایجاد کنند و مکالمات تلفنی را از لیست تماس به اجرا درآورند.
هوشمندی – فرآیندهای کسب و کار به ارتباطات جهت هماهنگی بستگی دارند. مورد Super Bowl در ابتدای همین بخش را که به خاطر دارید. با VoIP، ارتباطات طبق قوانین کسب و کار به طور دقیق مورد توجه قرار می‌گیرند تا افرادی که باید تماس برقرار کنند، زمان و نحوه آن مشخص شود. Avaya Labs، نیروی تحقیقاتی یک فروشنده VoIP نشان داد که VoIP می‌تواند مدیریت زنجیره تأمین (SCM) را بهبود ببخشد. با ایجاد یک اختلال ساختگی در زنجیره تأمین، به طور خودکار یک فراخوانی کنفرانس VoIP چند شرکتی به اجرا در می‌آید. سیستم VoIP به دست شرکت کنندگان می‌رسد (از طریق هر دستگاهی که به آن‌ها نزدیک‌تر است) و سپس به طور خودکار کامپیوترهای آن‌ها به IM، ویدئوی جریان‌دار و یک وب سایت مطمئن با استاد کلیدی و مهم لینک می‌شوند. محیط‌های VoIP از چنان هوشی برخوردارند که می‌توانند تشخیص دهند چه کسی و چگونه تماس گرفته است، زیرا آن‌ها به دایرکتوری‌ها، پایگاه‌های داده و برنامه های کاربردی SCM مشارکتی لینک شده‌اند. در یک برنامه کاربردی واقعی، در بیمارستان Rhole Island، پرستاران یک پلاک گیره ای بی سیم کوچک روی لباس خود نصب می‌کنند که توسط شرکت Vocera ساخته شده است. به جای این که پرستار کنار تخت بیمار برای کمک خواستن مجبور به ترک بیمار باشد، فقط کافیست دکمه روی پلاک را فشار دهد. این سیستم از تشخیص گفتار استفاده می‌کند، به سیستم دایرکتوری بیمارستان وصل می‌شود تا درخواست به شخص مورد نظر یا اعضای تیم برسد.

IT در عمل ۱-۳

Thrifty Car Rental از تلفن IP برای افزایش عملکرد و خدمات مشتری استفاده می‌کند

Thrifty Car Rental در بیش از ۱۲۰۰ مکان در ۶۴ کشور فعالیت دارد، از جمله خدمات اجاره‌ای ترمینال داخلی در ۸۶ فرودگاه ایالات متحده، خدمات اجاره‌ای ترمینال خارجی در ۵۷ فرودگاه دیگر و تمام فرودگاه‌های اصلی کانادا. بیش از ۳۰ درصد تلفن کننده‌ها به Thrifty خریدارهای قیمت بالا بودند. آژانس‌ها بیشتر درگیر ارائه اطلاعات قیمت‌گذاری بودند که بتوانند به راحتی از یک وب سایت یا سیستم خود راهنمای خودکار به دست آورند. این شرکت از آژانس‌های خود منفعت بیشتری می‌خواست. درخواست‌های رزرو Online در سایت thrifty  به سرعت افزایش یافت. در حالی که وب سایت شرکت قابلیت‌های فوق العاده‌ای داشت، ولی در فقدان خدمات مشتری با کیفیت بالایی که در دنیای مبتنی بر تلفن ارائه شده به سر می‌برد. این شرکت می‌خواست عملکرد خدمات مشتری مبتنی بر وب خود را بهبود ببخشد و از سایر اجاره دهندگان اتومبیل موجود متمایز شود.
برای این که Thrifty همزمان با صنعت گام بردارد و پیش برود، راه حل تماس مشتری جدید آن یا نیروی انسانی و خدمات خود راهنمای خودکار در تمام کانال‌های ارتباطی از جمله تلفن، وب، گپ‌زنی یا پست الکترونیکی درهم آمیخت. برای یکپارچگی این کانال‌های ارتباطی و فراهم شدن مدیریت تماس هوشمند، Thrifty در Cisco IP Communications سرمایه‌گذاری کرد که یک راه حل سازمانی تلفن IP، ارتباطات و پیام رسانی یک‌دست و تماس مشتری است. راه حل‌های تماس مشتری مبتنی بر IP آن‌ها باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شوند. پیام رسانی یکدست (UM) به مفهوم ارائه تمام رسانه های پیام رسانی نظیر پست الکترونیکی، صوت، متن سیار، SMS و نمابر با هم در یک رسانه ارتباطاتی ترکیبی است. UM می‌تواند مستلزم یک صندوق پستی یک‌دست با سرویس هشدار باشد یا می‌تواند قابلیت بازیابی و ارسال پیام های صوتی، نمابر و پیام های پست الکترونیکی را از یک رابط نظیر تلفن‌های دستی یا PCها برای کاربران فراهم کند.
برای مشارکت در وب، ‌Thrifty از مدیریت تماس هوشمند Cisco استفاده کرد، یک سیستم مسیریابی چند کانالی هوشمند که برای برقراری ارتباط با مشتریان از طریق تلفن، وب و پست الکترونیکی به کار می‌رود و با یک توزیع‌کننده تماس خودکار ACD مرکز تلفن خصوصی (PBX)، پاسخ صوتی تعاملی (IVR)، پایگاه داده و برنامه های کاربردی دسک‌تاپ یکپارچه شده است. Thrifty نیز Web Collaboration Option را نصب کرده است که یک ابزار مشارکت بصری متمرکز بر وب می‌باشد. این ابزار به مشتریان امکان می‌دهد تا با آژانس‌ها در وب ارتباط برقرار کنند، در حین انجام مکالمه صوتی یا گپ متنی، E – Mail Manager Option برای مدیریت حجم بالای پرس‌وجوی مشتری به صندوق‌های پستی یا وب سایت شرکت ارائه شده است و Computer Telephony Integration ( CTI ) Option برای کنترل مکالمات دسک‌تاپ و یکپارچگی CRM .
Thrifty چهار میلیون مکالمه تلفنی در هر سال دارد که این امر مستلزم ۱۵۰ آژانس در دو مکان تماس با مشتری در طی فصول و ۱۸۰ آژانس در طی فصل تابستان می‌باشد. با راه حل تماس مشتری تلفن IP، بین ۳۵ و ۴۰ آژانس لازم است. نقل و انتقال کارکنان به علت نصب راه حل Cisco، از ۴۰ درصد به ۲۰ درصد کاهش یافته است.
جهت بررسی بیشتر-  چرا Thrifty Car Rental به تلفن IP نیاز دارد؟ از پیاده سازی ارتباطات یکدست Cisco و مشارکت وب، چه فوایدی عاید Thrifty می‌شود؟
تلفن IP فراتر از تلفن‌های معمولی عمل می‌کند، زیرا انعطاف‌پذیری و راه حل‌های سیار برای کارگران و فرآیندهای کسب و کار افزایش یافته است. شبکه های صوتی و داده ای با پشتیبانی از فعالیت‌های کسب و کار کلیدی همانند ورودی سفارش، ارسال، لیست حقوق و امور مالی، نقش مهمی را در شرکت‌ها ایفا می‌کنند. همان‌طور که شرکت‌ها فعالیت‌های خود را بسط و توسعه می‌دهند، به همان نسبت اجرا و مدیریت در شبکه مجزا هم پر هزینه‌تر می‌شود. یک شبکه متقارب که ترافیک صوت و داده را در یک زیرساخت IP ترکیب می‌کند هزینه‌های مدیریتی را کاهش دهد، در حالی که راه برای رشد و توسعه برنامه های کاربردی جدید هموارتر می‌شود. IT در عمل ۱-۳ مقدار تقارب و تلفن IP را در Thrifty Car Rental شرح می‌دهد.

سازمان سیار چیست؟

سازمان سیار ، سازمانی است که توانایی اتصال و کنترل تأمین کنندگان، شرکا، کارکنان، محصولات و مشتریان را از هر مکانی دارد. شرکت‌ها شیوه کار سیار را به تعداد بی‌سابقه‌ای از کارمندان گسترش داده‌اند. فناوری های سیار نظیر WLANها، سنسور یا شبکه های RFID و تلفن‌های دستی، کنترل شرکت‌ها را گسترش می‌دهند. طبق تحقیقات شرکت Gartner، حتی وقتی استفاده از IT به شدت کنترل می‌شود، درآمد از WLANها از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷، ۲۱ درصد افزایش یافته و استفاده از بی سیم به طور کلی از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ از ۱۰ درصد به ۱۴ درصد افزایش یافته است.

IT در عمل ۲-۳

 پیشرفت‌های فناوری های سیار

در Mobile Congress World 2008 در بارسلونا، پیشگامان صنعت بسیار در سراسر دنیا درباره آینده فناوری و خدمات بی سیم و این که چگونه ۵/۲ میلیون کاربر تلفن سیار در دنیا می‌توانند به بهترین نحو عمل کنند، تحقیق کرده‌اند. World Congress یک Mobile Planet Press Preview را فراهم می‌کند، این فیلم مستندی است که نحوه دسترسی جهانی و تأثیر تلفن‌های بسیار را نمایش می‌دهد. برندگان Global Mobile Awards 2008 به قرار زیر است:

 • * سرویس شبکه سازی اجتماعی سیار – myGamma توسط BuzzCity یک جامعه اینترنتی سیار است، جایی که مردم سراسر دنیا تبادل نظر می‌کنند. با استفاده از تلفن‌های سیار، اعضا از طریق پروفایل‌های شخصی خود، وبلاگ‌ها، گروه‌های بحث و سایر ویژگی‌های جامعه اینترنتی با یکدیگر ارتباط برقرار می ‌کنند.
 • * تلفن دستی سیار – تلفن سیار ۳ Skypephoneیک تلفن دستی کوچک با عملکرد Skype تعبیه شده است و در نوع خود در دنیا اول است. مکالمات تلفنی و تماس‌های Skype در دفترچه تلفن کاملا یکپارچه شده‌اند، در نتیجه توجه افراد بیشتر به دفترچه راهنمای تلفن مصرف کننده جلب می‌شود. مرورگر اینترنت  ۳ Skypephone با استفاده از ترکیب IP و فناوری صوتی نسل سوم، برنامه های کاربردی قدرتمندی را به دنیای سیار ارائه کرده است.  
 • * کاربرد Mobile for Economic Development – Grameenphone CellBazaar یک مرکز داد و ستد مجازی است که از طریق تلفن سیار یا PC حدود ۱۷ میلیون نفر در بنگلادش به آن دسترسی دارند. در کشورهای در حال توسعه، ارتباطات محدود مانع تجارت می‌شود. با استفاده از CellBazaar خریداران و فروشندگان کالاهای اصلی را از طریق تلفن‌های سیار خود داد و ستد می کنند، در نتیجه اطلاعات مبادله می‌شود و تجارت یک به چند حتی در جامعه روستایی نیز صورت می‌گیرد. در حالی که تلفن‌های معمولی ارتباطات یک به یک را به وجود می‌آورند. CellBazaar با استفاده از همان زیرساخت های سیار، ارتباطات چند به چند را امکان‌پذیر می‌سازد.
 • * Mobile Enterprise_product or Service Microsoft Windows Mobile 6 – با افزودن یکپارچگی با فناوری مایکروسافت موجود، ویژگی‌های امنیتی سیار جدید و افزودن عملکرد جدید جهت کمک به مشارکت کارکنان، کسب و کار را به صورت سیار آسان‌تر می‌کند.
 • * mChek on Airtel – Billing and Customer Care Solution امکان دریافت فوری مبالغ صورت حساب‌های سیار ار از هر مکان در هر لحظه از هر تلفن سیار یا صفحه وبی فراهم می‌کند. مشتریان کارت‌های اعتباری، کارت‌های خرید اعتباری یا حساب‌های بانکی را رجیستر می‌کنند و آن‌ها را با یک PIN ۶ رقمی ایجاد شده توسط کاربر به تلفن سیار خود لینک می‌کنند. کاربران می‌توانند با ارسال یک SMS ساده و وارد کردن PIN خود، صورت حساب‌ها را بپردازند. این اولین سرویس از نوع خودش است.

جهت بررسی بیشتر: چه اقداماتی ممکن است در زمینه مشارکت با این پیشرفت‌های شبکه سازی سیار صورت بگیرد؟ چگونه ممکن است فرآیندهای کسب و کار در نتیجه افزایش قابلیت‌های سیار تغییر یابند؟
دو سوم درصد سازمان پاسخگوی Forrester ‘ s Enterprise Network and Telecommunications Survey آمریکای شمالی و اروپا در سال ۲۰۰۷ بود که موضوع تدابیر و راهبرد بی سیم و سیار به عنوان یک اولویت مطرح شد. ۱۵ درصد دیگر بیانگر این است که سیار پذیری سازمان یک اولویت مهم برای کسب و کار آن‌ها است.

چرا سیار پذیری سازمان اهمیت دارد

تمام سازمان‌ها با سرمایه‌گذاری‌های فناوری و تصمیم‌گیری‌های برنامه کاربردی مواجه می‌شوند. در دنیای امروزی بسیاری از کارمندان بیشتر وقت خود را پشت میز صرف نمی‌کنند. کارمندان برای این که فعال و پر کار باشند، باید سیار باشند تا مشتریان را جلب کنند، مشکلات را برطرف کرده و با شرکا و کارکنان دیگر مشارکت داشته باشند. IT در عمل ۲-۳ آخرین پیشرفت های خدمات و فناوری های سیار را شرح می‌دهد.
حداقل در هر ماه، یک شرکت فناوری های تعاملی جدیدی را معرفی می‌کند. مثلا، در اواسط سال ۲۰۰۸، ۳ Com Corporation یک تلفن IP مبتنی بر SIP بی سیم جدید را معرفی کرد که با تحویل ارتباطات VoIP در یک زیرساخت سیار پذیری ۸۰۲/۱۱b/g WLAN بیشری را برای کاربران سازمان فراهم می‌کند. تلفن بی سیم آن‌ها به کارگران امکان می‌دهد تا در یک پارک ساختمانی یا اداری گشت و گذار کنند و با مشتریان، شرکا و کارگران سابق وصل باقی بمانند، در حالی که از VoIP، پست الکترونیکی بی سیم و برنامه های کاربردی داده استفاده می‌شود. برای مشاهده پیشرفت‌های جاری و اطلاعیه‌های جدید در مورد راه حل‌های شبکه سیار پذیری سازمانی، به وب سایت های Cisco مراجعه کنید.

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 11 =