برنامه های کاربردی کامپیوتر

 

 

( برنامه های کاربردی کامپیوتر ) یک برنامه کاربردی نرم افزار ای است که وظیفه خاصی را انجام می‌دهد. این برنامه ها با سیستم عامل برای ایجاد ابزارهای بهره‌وری کامپیوتر ای ترکیب می‌شوند. نرم افزار های اولیه برای میکرو کامپیوتر ها شامل برنامه های واژه پردازی و صفحه گسترده بوده‌اند. ابزارهای بهره‌وری کسب و کار امروزی نیز شامل پایگاه داده ، نمایش، مدیریت پروژه، نشر کامپیوتر ای و برنامه های کاربردی مدیریت زمان هستند. این برنامه ها معمولا با یک رابط رایج و مجموعه یکپارچه‌ای از فرامین در کنار هم قرار دارند.Microsoft Office Suite ,iWork و OpenOffice.org نمونه‌هایی از این مجموعه برنامه ها هستند.
دو نوع عمده نرم افزار برای توسعه چند رسانه ای وجود دارد. برنامه های کاربردی خاص رسانه برای ایجاد و ویرایش عناصر رسانه منحصر به فرد (متن، گرافیک، صدا، ویدئو و انیمیشن) مورد استفاده قرار می‌گیرند که یک محصول چند رسانه ای را تشکیل می‌دهند. برنامه های کاربردی تألیف شامل ابزارهای نرم افزار ای برای یکپارچه سازی اجزای رسانه هستند و یک رابط کاربر را فراهم می‌آورند.

متن

توسعه دهندگان چند رسانه ای از نرم افزار های کاربردی متعددی برای ایجاد و ویرایش متن استفاده می‌کنند. از عمده‌ترین این نرم افزار ها، واژه پردازی مانند Corel Word Perfect یا Microsoft Word است. این برنامه ها ایجاد متن در فونت‌ها و سبک‌های متفاوت، کنترل غلط املایی، جستجو و جایگزین ساختن کلمات و عبارات و وارد و خارج کردن متن به فرمت‌های متنوع فایل را امکان‌پذیر می‌سازند. این عملکردها به همان اندازه در توسعه چند رسانه ای اهمیت دارند که در سایر فرم‌های ارتباطی حائز اهمیت هستند.
نرم افزار ویرایش متن مانند Notepad فایل‌های متنی ASCII را تولید می‌کند. یک فایل ASCII برخلاف یک فایل واژه پرداز با هر نوع پلتفرم یا برنامه کاربردی سازگاری دارد. از معایب فایل ASCII می‌توان به نبود قالب ‌بندی پیشرفته و انتخاب شیوه‌های موجود در واژه پردازها اشاره کرد. ویرایشگرهای متنی حتی برای وظایفی که تنها به قالب بندی ساده نیاز دارند مانند نوشتن کد منبع برای برنامه های کامپیوتر ای، بسیار مفید هستند. به عنوان مثال از Notepad برای نوشتن کد XHTML صفحات وب استفاده می‌شود.
توسعه وب جهان گستر نیز برنامه هایی را معرفی کرد که برای نگه داشتن قالب بندی اسناد متنی و پشتیبانی از ویژگی‌های تعاملی مانند هایپرلینک کردن، جستجوی متنی و ساخت متن طراحی شده‌اند. توسعه دهندگان چند رسانه ای از Adobe Acrobat برای تولید فایل های PDF استفاده می‌کنند که این خصوصیات را یکپارچه می‌سازند. فایل های متنی Acrobat دارای سازگاری چند محیطی بوده و این خصوصیت آن‌ها را به فایل هایی ایده‌ ئال جهت توزیع متن های با فرمت بالا در اینترنت مبدل ساخته است. PDF ها را می‌توان با استفاده از یک Acrobat Reader رایگان مشاهده کرد. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع بازاریابی عناصر چند رسانه ای، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید.

گرافیک

برنامه های کاربردی گرافیکی به تولید تصاویر رسمی و نقاشی سه بعدی یا دو بعدی می‌پردازند. توسعه دهندگان از برنامه های کاربردی گرافیکی متعدد که هر یک برای ایجاد نوعی از تصویر اختصاص یافته‌اند، استفاده می‌کنند. برنامه های نقاشی شامل مجموعه‌ای از ابزارها برای ایجاد اشیای گرافیکی و ابزار ویرایش برای عکس‌های دیجیتال یا تصاویر اسکن شده هستند. این برنامه ها آرایه وسیعی از ویژگی‌ها نظیر فیلترها (emboss، blur و pixelate)، (تنظیمات تنظیم تصویر تغییر مقیاس، روشنایی و چرخاندن) و جلوه‌های ویژه (drop shadow و gradient overly) ارائه می‌دهند. کنترل ویژه بر تک‌تک عناصر تصویر با استفاده از گزینه‌های mask و layers امکان‌پذیر می‌شود. از ابزار‌های متنی در تولید متن‌های گرافیکی با الگوهای متمایز، اشکال و جلوه‌های سه بعدی استفاده می‌شود.
برنامه های رسم شامل مجموعه‌ای متمایز از ابزارها برای ایجاد شکل‌های اصلی مانند بیضی، مستطیل، منحنی‌ها و چندضلعی‌ها و فرمول‌های ریاضی است. این شکل‌ها گروه‌بندی و پر می‌شوند و برای تولید تصاویر رسمی پیچیده مقیاس‌گذاری می‌شوند. این برنامه ها لوگوها، طرح‌ها و اشیای گرافیکی منحصر به فردی را تولید می‌کنند و می‌توان آن‌ها را برای پروژه های چند رسانه ای خاص تغییر اندازه داد.
بسیاری از پروژه ها، بالاخص توالی انیمیشن و برنامه های کاربردی بازی به تصاویر سه بعدی نیاز دارند. از برنامه های تصویرسازی سه بعدی برای مدل سازی اشیای سه بعدی، تعریف سطوح، تولید صحنه‌ها و تولید یک تصویر کامل استفاده می‌شود. در مدل‌سازی، گرافیست شکل یک شئ را تولید می‌کند؛ در تعریف سطح، رنگ و بافت را به کار می‌برد؛ در تولید صحنه، اشیا را تنظیم کرده و روشنایی را مشخص می‌کند و پس زمینه‌ها و جلوه‌های ویژه‌ای را اضافه می‌کند. از آن‌جا که تولید اشیا و صحنه‌های گرافیکی سه بعدی بسیار زمان بر است، بسیاری از برنامه های کاربردی سه بعدی کتابخانه‌ای از اشیای کلیپ را فراهم می‌آورند که می‌توان آن‌ها را با هر یک از پروژه ها تطبیق داد. مرحله نهایی گرافیک سه بعدی Rendering است. Rendering یک تصویر سه بعدی از صحنه‌ای خاص را ایجاد می‌کند. Rendering هم زمان زیادی مصرف کرده و هم پردازنده را به خود مشغول می‌کند، زیرا نرم افزار باید چگونگی ظاهر شدن تصویر را بر حسب مکان شیء مواد سطح، نورپردازی و گزینه‌های ویژه رندر خاص محاسبه کند.
ایجاد و ویرایش تصویر بخش مهمی از توسعه چند رسانه ای است. گرافیست‌ها برنامه ای را انتخاب می‌کنند که (نقاشی، رسم یا برنامه گرافیکی سه بعدی) برطبق نیازهای خاص پروژه، از آن استفاده خواهند کرد.
مجموعه‌های گرافیکی تلفیقی از برنامه های کاربردی متعددی هستند که رابط و مجموعه‌ای از فرامین عمده را به اشتراک می‌گذارند. Adobe و Corel یک مجموعه گرافیکی به همراه برنامه های کاربردی نقاشی و رسم ارائه می‌دهند.

صدا

دو نوع عمده از برنامه های کاربردی صدا برای توسعه چند رسانه ای وجود دارد: صدای نمونه برداری شده و صدای مرکب. صداهای نمونه برداری شده از یک میکروفن، DVD CD یا هر منبع صدای آنالوگ گرفته می‌شوند. تنظیمات نرم افزار ای فرمت صدای ضبط شده را کنترل می‌کند. صداهای نمونه برداری شده را می‌توان به طرق گوناگونی از جمله حذف فضای مرده، به هم چسباندن دو بخش صدا، تنظیم کم‌کم بلند شدن و بلند و کوتاه شدن تدریجی (مستور کردن)، تنظیم صدا و افزودن جلوه‌های ویژه مانند اکو یا بازگشت صدا ویرایش کرد برنامه های کاربردی صدای مرکب از فرامین دیجیتال برای تولید صداها استفاده می‌کنند. می‌توان فرامین را از ابزار MIDI مانند یک کیبورد الکترونیکی گرفته و یا به وسیله یک برنامه توالی‌گر ایجاد کرد. توسعه دهندگان با استفاده از برنامه های توالیگر مانند Cake Walk یا GarageBand قادر به وارد کردن علائم موسیقی، تعیین ابزارهای پخش، تراک‌های ابزار لایه برای دست یافتن به جلوه ارکستر کامل و تنظیم تراک‌های صدا جهت پخش یک پارتیتور موسیقیایی غنی هستند. فایل موسیقی سپس ذخیره سازی شده و در سینتی سایزر کامپیوتر (یک وسیله الکترونیکی تولید صدا)، پخش می‌شود. برنامه های کاربردی MIDI منبع خوبی از موسیقی اصلی برای برنامه های کاربردی چند رسانه ای هستند. البته یک توسعه دهنده الزاما نباید با علائم موسیقی آشنایی داشته و از استعداد موسیقی جهت تولید فایل های صدا با کیفیت بالا برخوردار باشد. خدمات تخصصی اینستاگرام اعتبار و تداوم کسب و کارتان را تضمین می‌کند.

ویدئو

برنامه های کاربردی ویدئو محیطی را جهت ترکیب مواد منبع به نام کلیپ‌ها، ترکیب کلیپ‌ها برای یک تراک صدا، افزودن جلوه‌های ویژه و ذخیره سازی کار به عنوان یک ویدئوی دیجیتال فراهم می‌آورند. تولید ویدئوی دیجیتال با کیفیت بالا زمانی به سخت افزار ها و نرم افزار های گران قیمت و تخصصی نیاز داشت که تنها در اختیار مؤسسات تجاری بزرگ توسعه چند رسانه ای بود. استفاده گسترده از دوربین‌های ویدئوی دیجیتال، توسعه کامپیوتر های کوچک با قدرت پردازش بیشتر و پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه وب، امکان تولید ویدئوی دیجیتال را برای اثر توسعه دهندگان فراهم آورده است.
یک پروژه ویدئویی به وسیله اسمبل کردن کلیپ‌های فیلم در یک پنجره پروژه آغاز می‌شود. کلیپ‌ها می‌توانند تصاویر ثابت، انیمیشن، صدا یا فایل های ویدئوی دیجیتال باشند. برنامه های کاربردی ویدئو ابزارهایی جهت انتقال و وارد کردن کلیپ‌ها در یک timeline تنظیم نقاط آغازین و پایانی نمایش، ویرایش کلیپ و تعریف ترانزیشن میان تراک‌ها فراهم می‌آورند. تراک‌های صدا، فیلدهای عنوان و جلوه‌های ویژه مانند روی هم قرار دادن، شفافیت، نور ناخواسته به ترکیبات ویدئویی افزوده می‌شوند. برنامه های کاربردی ویرایش ویدئو نیز اندازه پخش و نسبت فریم را تعریف می‌کنند. زمانی که پروژه کامپیوتر ای تکمیل شده برنامه کاربردی تنظیمات را برای ذخیره سازی آن به فرمت های فایل خاص و طرح‌های فشرده سازی فراهم می‌آورد. فرمت‌های ویدئویی شامل MOV برای AVI QuickTime برای RM Microsoft Windows برای ویدئوهای پیوسته Real Networks و MPEG برای DVD هاست.
برنامه های کاربردی نرم افزار اصلی مانند iMovie شرکت Apple ویرایش و ذخیره سازی فیلم‌های سینمایی خانگی دیجیتال را راحت‌تر و مقرون به صرفه‌تر کرده است. توسعه دهندگان بر برنامه های کاربردی پیشرفته‌تر مانند Final Cut Pro یا Adobe Premiere برای خلق ویدئوی دیجیتال با کیفیت حرفه‌ای تکیه دارند.

انیمیشن

از نرم افزار انیمیشن برای ایجاد و ویرایش سکانس‌های متحرک‌سازی شده استفاده می‌شود. انیمیشن تکنیک استفاده از مجموعه‌ای از تصاویر ثابت با سرعت پخش بالا برای ایجاد نمای حرکت است. نرم افزار انیمیشن، کار سنتی انیمیشن‌سازان را بسیار آسان کرده است. اشیا رسم شده و یا وارد یک نرم افزار می‌شوند که در آن‌جا در مجموعه‌ای از فریم‌های ثابت دست‌کاری می‌شوند. فریم ها در یک سکانس جهت ایجاد تصوری از حرکت پخش می‌شوند. هر فریم نمونه‌ای از یک سکانس متحرک سازی شده را نشان می‌دهد. ابزارهای مطلوب انیمیشن مسیر یک شئ شکل شئ و تغییر رنگ در طول سکانس فریم را کنترل می‌کند. اشیا در یک timeline قرار می‌گیرند که در آن جلوه‌ها را می‌توان جهت کم‌کم ظاهر شدن، شکل یافتن، چرخیدن، چرخاندن، برگرداندن یا تغییر ظاهر به کار برد. چندین اشیا را می‌توان برای تعامل با هم دیگر و ایجاد انیمیشن‌های پیچیده‌تر لایه‌بندی کرد.
پروژه های چند رسانه ای شامل دامنه وسیعی از انیمیشن‌ها، لوگو‌های متحرک سازی شده ساده تا فیلم های طولانی مدت مانند Toy Story و Madagascar هستند. با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ شرکت نوکارتو می‌توانید به کسب و کار خود رونق بخشید.

برنامه های سودمند رسانه

توسعه دهندگان از آرایه‌ای وسیع از برنامه‌ های سودمند رسانه در کنار برنامه های کاربردی خاص رسانه استفاده می‌کنند. برنامه های سودمند رسانه بر قابلیت عملکرد برنامه های کاربردی خاص رسانه می‌افزایند. بعضی از برنامه های سودمند خصوصیات بهره‌وری چون کاتالوگ کردن فونت یا تصویر فراهم می‌آورند، سایر برنامه های سودمند به اجرای وظایف خاصی چون تطبیق رنگ یا فشرده سازی می‌پردازند. این برنامه های پیشرفته شامل موارد زیر هستند:

  • * کتابخانه‌های کلیپ تصاویر، صدا و انیمیشن
  • * برنامه های سودمند رنگ برای تطبیق فرمول‌های جوهر رنگی Pantone برای چاپگرها
  • * برنامه های کاتالوگ تصویر برای مدیریت فایل های تصویری
  • * برنامه های سودمند فونت برای مدیریت، ایجاد و تبدیل فرمت‌های تایپ
  • * برنامه های سودمند تولید ویدئو برای رمزگذاری و انتشار ویدئو و صدای پیوسته به آرایه‌ای از فرمت‌های پیوسته و کدک‌ها
  • * برنامه های کاربردی فشرده‌سازی برای کاهش اندازه فایل های رسانه خاص و پروژه های کاربردی

 نرم افزار تألیف

برنامه های کاربردی تألیف برنامه هایی هستند که برای تسهیل ایجاد محصولات چند رسانه ای طراحی شده‌اند. از این برنامه ها برای هم‌بندی عناصر رسانه، ترکیب محتوا، طراحی رابط کاربر و فراهم آوردن تعامل کاربر استفاده می‌شود. برنامه های تألیف بسته به استعاره‌ای که جهت سازمان دهی عناصر رسانه استفاده می‌کنند به سه دسته‌بندی اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند. برنامه هایی چون PowerPoint، Toolbook و SuperCard از یک استعاره مبتنی بر کارت استفاده می‌کنند که در آن، عناصر در کارت‌های ایندکس یا در صفحات یک کتاب منظم می‌شوند. استفاده از این برنامه های کاربردی آسان بوده و برای محصولاتی چون کیوسک‌های اطلاعات، سخنرانی‌ها و برنامه های آموزشی که به ترکیبی دقیق از عناصر رسانه منحصر به فرد نیاز ندارند، ایده ئال است. سایر برنامه ها مانند Director یا Flash از یک timeline با فریم‌های مجزا درست مانند یک فیلم متحرک استفاده می‌کنند. این برنامه های کاربردی کنترل دقیق مورد نیاز انیمیشن های پیشرفته را فراهم می‌آورند. سایر برنامه های تألیف مانند IconAuthor یا AuthorWare از آیکون‌های منظم در خطوط روند کار برای ایجاد سریع دامنه وسیعی از محصولات چند رسانه ای از قبیل برنامه های آموزشی پیشرفته، نمایش محصول و شبیه‌سازی‌ها استفاده می‌کنند. آیکون ها قادر به نمایش محتوا (تصاویر، متن، انیمیشن ها، ویدئو) و دامنه وسیعی از تعاملات (نمایش، توقف، go to، محاسبه و الی آخر) هستند. شما می‌توانید با استفاده از پکیج جامع بازاریابی و تبلیغات تخصصی اینستاگرام باعث پیشرفت کسب و کار خود شوید.

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *