بازار آنلاین و اکوسیستم کلیک

 

 

( بازار آنلاین و اکوسیستم کلیک ) این مسأله بسیار حیاتی است که بازاریابان موقعیت خود را در بازار Online درک کنند. این “اکوسیستم کلیک” شماست که جریان بازدیدکنندگان Online بین موتور های جستجو، سایت های رسانه ای، سایر واسطه‌ها، رقبای شما و خودتان را توصیف می‌کند. مشتریان و مشتریان احتمالی در بازار Online شما به طور طبیعی برای پیدا کردن محصولات، خدمات، نشان‌های تجاری و سرگرمی به موتور های جستجو روی می‌آورند. موتور های جستجو به عنوان یک سیستم توزیعی عمل می‌کنند و جستجوگران را به سایت هایی با عبارات متفاوت متصل می‌کنند. شرکت‌ها نیاز به تجزیه و تحلیل نحوه به کارگیری عبارات کلیدی دارند که مصرف کننده به شکل جستجوهای عمومی برای محصولات یا خدمات وارد کرده، یا جملات مشخص‌تر و عباراتی شامل نشان‌های تجاری که نام نشان تجاری و نام رقیب را نیز دخیل کرده باشند. آن‌ها همچنین با به کارگیری خدمات ذکر شده در مراحل بعدی این بخش، نیاز به ارزیابی این مسأله دارند که کدام یک از رقبا یا واسطه‌های Online بیشترین سهم را در این عبارت دارند، یا کدام یک مانند نشان‌های تجاری شناخته شده که به طور مستقیم بازدیدکنندگان را جذب می‌کنند به نوبه خود مردم پسندتر هستند.
تحلیل بازار Online روشی اساسی در توسعه استراتژی بازاریابی الکترونیکی برای یک سازمان است. همچنین در مراحل اولیه برنامه ریزی مبارزه‌ای برای بازاریابی Online خوب است نشان دهیم که با کدام نوع از سایت ها برای تبلیغ و نوع اصطلاحات جستجو که ممکن است برای تبلیغات پرداخت پول در ازای هر کلیک نیاز به خریداری آن‌ها داشته باشیم، به همکاری بپردازیم.در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع بازاریابی تبلیغات اینترنتی، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید.
برای کمک به خلاصه کردن ارتباطات و جریان ترافیک در بازار الکترونیکی خود، مصرانه از شما می‌خواهیم یک نقشه از بازار الکترونیکی خود تولید کنید. این کار اهمیت نسبی واسطه‌های متفاوت داخل بازار و جریان‌های کلیک بین بخش‌های مختلف مربوط به مشتری و سایت شرکت شما و رقبای مختلف از طریق واسطه‌ها را نشان می‌دهد. شما باید بدانید کدام یک از سایت ها در مهار کردن ترافیک جستجو مؤثر هستند که یا با آن‌ها همکاری کنید یا بکوشید یک قطعه از ترافیک جستجو را خودتان همان‌طور که توضیح داده شد، به دست آورید.
این مدل الکترونیکی مفاهیمی را به ما معرفی می‌کند که در بخش‌های بعدی بیشتر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد. اعضای اصلی مدل الکترونیکی بازار عبارتند از:

١- بخش‌های مشتریان: بخش‌های مختلف را برای درک میزان مصرف رسانه های Online آن‌ها، رفتار خریدار و نوع مطالب و تجاربی که از طریق واسطه‌ها و وب سایت شما به دنبال آن‌ها می‌گردند، شناسایی کنید. Personaها برای درک ترجیحات، خصوصیات و رفتارهای Online گروه‌های مختلف به شکلی که شرح داده خواهد شد، به کار برده می‌شوند.

٢- واسطه‌های جستجو: موتور های جستجوی اصلی معمولاYahoo ! ، Google و Microsoft Live Search هستند، اما موتور های دیگری نیز در برخی از بازارها مانند چین (Baidu) و روسیه (Yandex) استفاده می‌شوند. داده های مربوط به مخاطبان را از Comscore , Nielsen Netratings , Hitwise  برای درک اهمیت نسبی آن‌ها در کشور خود به کار ببندید. شما به دانستن مهم‌ترین عبارت‌ها و این که بازدیدکنندگان به کدام سایت ها هدایت شده‌اند نیاز دارید. ابزارهایی مانند Google Keyword و Google Trafic Estimator برای تعیین محبوبیت عبارت‌ها به کار می‌روند. برای مثال، در بخش مالی، اگر شما این خدمات را ارائه دهید و HSBC در تحقق جذب بازدیدکننده مستقیم از موتور های جستجو برای این عبارت کلیدی موفق باشد، Money supermarket شریک بالقوه بسیار مهمی قلمداد می‌شود.

٣- واسطه‌ها و سایت های رسانه ای: سایت های رسانه ای و سایر واسطه‌ها، از جمله وابسته‌ها، اغلب در جذب بازدیدکننده از طریق جستجو یا به طور مستقیم نشان‌های تجاری موفق به شمار می‌روند. شما باید شرکای بالقوه را بررسی کنید، مقوله‌هایی مانند:

الف- سایت های رسانه ای خبری متداول یا پورتال ها: برای مثالPure Play, Times, ، FT . com و یا Google News که اخبار را از منابع دیگر گردآوری می‌کند.

ب- سایت های رسانه ای ویژه / عمودی: برای مثال E-consultancy و ClickZ . com در B2B.

پ – سایت های مقایسه قیمت: (به آن‌ها تجمیع کنندگان نیز گفته می‌شود): برای مثال ، Money supermarket Kelkoo, uSwitch, Shopping . com و غیره.

ت – ابر – وابسته‌ها. وابسته‌ها از طریق بازرگانانی که موجب ترافیک در وب سایت آن‌ها می‌شوند، با بهره‌گیری از توافقی مبتنی بر پورسانت نسبت به بخشی از فروش یا مقداری ثابت، کسب درآمد می‌کنند. حضور آن‌ها در بازارهای خرده فروشی الکترونیکی با توجه به درصدهای فروش بسیار مهم است.

ث- وابسته‌های ویژه یا وبلاگ نویسان: این‌ها اغلب اشخاص هستند و ممکن است گاهی مهم نیز باشند، برای مثال در انگلستان، مارتین لوئیس از Money savingexpert.com ماهانه میلیون‌ها بازدید کننده دارد. وابسته‌های کوچک‌تر و وبلاگ نویسان به طور جمعی اهمیت پیدا می‌کنند.

۴- سایت های مقصد: این‌ها همان سایت هایی هستند که بازاریاب تلاش می‌کند برای آن‌ها بازدید کننده جذب کند، چه این سایت‌ها تبادلی باشند؛ مانند خرده فروشان، خدمات مالی یا شرکت‌های مسافرتی و چه تولیدکنندگان یا نشان‌های تجاری ( بازار ). OVP جنبه‌ای کلیدی است که در برنامه ریزی باید مد نظر داشت. بازاریابان باید OVPهای خود را در مقابل رقبا ارزش گذاری کنند و درباره این بیندیشند که چگونه می‌توانند آن‌ها را به منظور تولید یک تجربه Online منحصر به فرد اصلاح کنند.

نشان‌های تجاری مورد اعتماد و شناخته شده که وفاداری مشتری را به دست آورده‌اند برای موفقیت Online در جایگاه خوبی هستند چرا که یکی از رفتارهای شایع مصرف کنندگان این است که از طریق وارد کردن یک URL یا به وسیله یک Bookmark یا پست الکترونیکی مستقیما به سایت وارد شوند. روش دیگر این که ممکن است نام تجاری یا URL را جستجو کنند.

قدرت نشان تجاری

از Web Analytics برای ردیابی محبوبیت نشان تجاری خود و این‌که چگونه این محبوبیت با گذشت زمان در طول فصول و در کشاکش مبارزات Online و Offline تغییر می‌کند، استفاده کنید. همچنین می‌توانید تعداد بازدید کنندگانی را که مستقیما وارد سایت شده‌اند، مشاهده کنید. هم چنین به گزارش‌هایی دسترسی دارید که جستجوی بازدید کنندگان را درباره نشان تجاری شما، URL، غلط‌های املایی و در ترکیب با محصولات مختلف نشان می‌دهند. شما به محافظت از نشان تجاری خود در قبال نشان ربایی در موتور های جستجو، به شکلی که توضیح داده شده، نیاز دارید.

مدل بازار دم بلند (قانون ZIPF)

اهمیت مدل دم بلند از طریق کتاب و وبلاگ کریس اندرسون مشخص شد. این مدل که سابقا آن را قانون ZIPF می‌نامیدند، به هر مجموعه بزرگی از اقلام که از لحاظ حجم یا محبوبیت مرتب شده‌اند، اشاره دارد. این قانون توضیح می‌دهد که چگونه فراوانی یا محبوبیت اقلام به طور منظم کاهش پیدا می‌کنند. همچنین به پدیده دم بلند نیز معروف است ( بازار )، چرا که هر چند تعداد انگشت شماری از اقلام محبوبیت زیادی دارند اما تعداد بسیار زیاد دیگری نیز وجود دارند که گرچه به صورت جداگانه مورد توجه نیستند ولی اگر بازاریاب بخواهد خدمات آن‌ها برای طیف وسیعی از مشتریان بالقوه کشش پیدا کند، به صورت دسته جمعی می‌توانند اهمیت پیدا کنند. کالاها و خدمات ویژه می‌توانند به اندازه کالاها و خدمات متداول اقتصادی باشند چرا که حجم بالقوه از بازارهای کوچک می‌تواند، بزرگ شود. علاوه بر این، سودآوری دم بلند ممکن است بیشتر باشد.

درباره قانون ZIPF

قانون ZIPF می‌گوید در مجموعه‌ای بزرگ (که به نسبت محبوبیت منظم یا رتبه‌بندی شده است) قلم دوم نیمی از محبوبیت قلم اول و قلم سوم یک سوم محبوبیت قلم اول را دارد. به طور کلی:
قلم kام، یک kام محبوبیت قلم اول را دارد.
قانون ZIPF را میتوان برای توصیف کاهش تصاعدی تنظیمات برای به کارگیری، انتخاب یا خریداری از روی حق انتخاب اقلام به کار بست. تا وقتی که دم بلند است، تمرکز تلاش‌های بازاریابی تنها روی محبوب‌ترین اقلام کار اشتباهی است چرا که بسیاری از مشتریان، رفتاری متفاوت خواهند داشت و ترجیحات کیفی یا محصولی آن‌ها نیز دچار تحول خواهد شد ( بازار ). روی دیگر سکه این استدلال نیز آن است که اگر منابع محدودی داشته باشید، باید تلاش خود را روی سر متمرکز کنید.
بازاریابان Online با دم بلند زیاد مواجه می‌شوند، در این‌جا به برخی از شرایط و معانی ضمنی آن اشاره می‌کنیم:

۱- محبوبیت عبارات جستجو در یک دسته یا برای یک سایت مجزا. معنای ضمنی: تجزیه و تحلیل عبارت کلیدی به کار رفته برای تعیین بهینه سازی موتور های جستجو و بازاریابی پرداخت در ازای کلیک ( بازار )، زمانی بیشترین تأثیر را دارند که به جای تنها پنج یا ده عبارت کلیدی مهم صدها عبارت بالقوه برای نیاز هر مشتری تجزیه و تحلیل شوند. ما برای هدف قرار دادن دم بلند از طریق جستجو به این نکات رسیده‌ایم که عبارتند از:  

  • * عبارات کلیدی را از طریق SEO و Pay Per Click با چهار واژه کلیدی یا بیشتر هدف قرار دهید. داخل SEO، به این عبارات بلندتر درون (عنوان) صفحه وب یا ارسال وبلاگ خود اشاره کنید.
  • * ابزار واژه کلیدیGoogle را برای شناسایی صفت بخش‌های مختلفی از جمله geography به کار ببرید که برای جستجوی اصطلاحی رایج‌تر به کار می‌روند، برای مثال Marketing Recruitment Manchester یک صفت بخش جغرافیایی است.
  • * مترادف به کار ببرید. برای مثال، یک مقاله درباره “بازاریابی الکترونیکی” باید به اصطلاحات مشابهی از قبیل بازاریابی Online، بازاریابی دیجیتال و بازاریابی اینترنتی نیز اشاره کند.
  • * نسخه‌های جمع و مفرد را هدف قرار دهید. کاربران ممکن است هر کدام را جستجو کنند.

۲- محبوبیت محتوای داخل یک وب سایت.

معنای ضمنی: هر چه صفحات بیشتری با مطالب گوناگون مرتبط با مخاطبان خود داشته باشید، احتمال این‌که بتوانید نیازهای مخاطبان متنوع خود را برآورده سازید و آن‌ها نیز با محتوا تعامل داشته باشند، بیشتر خواهد بود. اما شما باید از بسته تجزیه و تحلیل وب سایت خود برای شناسایی ۲۰ صفحه برتر استفاده کنید که بیشترین بازدید از آن‌ها به عمل آمده است و پس از آن مطمئن شوید که آن‌ها در رساندن پیام های اصلی شما و دست‌یابی به فعالیت‌هایی که به دنبال آن‌ها هستید، مؤثرند.

۳- محبوبیت اقلام خریداری شده از یک سایت خرده فروشی الکترونیکی ( بازار ).

معنای ضمنی: صورت موجودی بزرگ‌تر به فروش بیشتر منجر خواهد شد. حاشیه‌های سود بالاتر برای اقلامی امکان پذیر هستند که از محبوبیت کمتری برخوردارند چرا که ممکن است مصرف کنندگان برای اقلامی که به دست آوردن آن‌ها مشکل است آمادگی پرداخت بیشتری داشته باشند. کریس اندرسون این مسأله را به تفصیل در کتاب خود مورد بحث قرار داده است.

۴- محبوبیت وب سایت ها در دسته‌ای که از طریق بازدید کنندگان منحصر به فرد اندازه‌گیری شده است:  

معنای ضمنی: کانال‌های ارتباطات الکترونیکی مانند تبلیغات تعاملی، بازاریابی وابسته و ایجاد لینک می‌توان برای بهره جویی از دم بلند به کار برد. به کارگیری چنین تکنیک هایی برای برقراری ارتباط با بازدیدکنندگان بالقوه‌ای که از سایت های ویژه مانند وبلاگ‌ها و کتاب‌های راهنمای متخصصین بازدید می‌کنند می‌تواند راه نسبتا کم هزینه‌ای برای رسیدن به دست‌یابی در مقایسه با مصرف در ده پورتال برتر وب یا یک دسته باشد.
تحلیل بازار Online می‌تواند به شما در درک رفتار مشتری برای شناسایی عبارات جستجوی بالقوه‌ای که باید شرکت خود را برای آن‌ها تبلیغ کنید و همچنین سایت های همکار بالقوه یا خریدهای رسانه ای، کمک کند.

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =