اینترنت یک ابزار ارتباطی مهم

 

 

( اینترنت یک ابزار ارتباطی مهم  ) یک وب سایت می‌تواند به عنوان یک کانال ارتباطی جدید برای افزایش آگاهی، ساخت نشان تجاری، شکل دادن به دیدگاه مشتریان و ارائه های خاصی ارتباطی استفاده شود. در کادر گفت‌وگوی EasyJet – استفاده از وی به عنوان یک ابزار روابط عمومی رویکردهایی را نشان می‌دهد. علاوه بر گفت‌وگو با مشتری، اینترنت ابزاری را برای ارتباط با مشتریان و درک خواسته‌های آنان مشتریان فراهم می‌کند (نزدیک‌تر شدن به آن‌ها). در ۱۰۰ سال اخیر، بازاریاب ها به ارزش شناخت مشتریان پی برده‌اند. واسطه‌ها، توزیع کننده‌ها، نمایندگی‌ها، خرده فروشی‌ها، آژانس‌های تبلیغاتی و آژانس‌های تحقیق بازار، بین فروشندگان و مشتریان فاصله می‌انداختند. دنیای بازاریابی الکترونیکی فرصتی را برای نزدیک شدن دوباره به مشتریان فراهم کرد تا با آن‌ها گفت‌وگو کرده و صحبت‌های آن‌ها را بشنویم، البته به روش‌هایی که قبلا امکان پذیر نبود.
بازاریاب های الکترونیکی می‌توانند از دست‌یابی مستقیم به مشتریان، وضعیت، علایق و الگوهای خرید آن‌ها از طریق اتاق‌های گفت‌وگو، پرسش نامه‌ها، لاگ‌های وب و پایگاه داده ها لذت ببرند.
اتاق‌های گفت‌وگو، رویکرد جدیدی را برای تمرکز بر گروه‌ها ارائه می‌دهند. (گروه‌های کوچکی از مشتریانی که در مورد محصول شما، بسته‌بندی آن، تبلیغات و غیره بحث و تبادل نظر می‌کنند) که هر چند آن‌ها به طور رسمی به عنوان گروه‌های متمرکز دسته‌بندی نشده‌اند اما دارای شباهت‌های متعددی هستند. MTV، کانال موسیقی ادعا کرد که “گروه‌های مختلفی را در طول سال” دارند که مشتریان به طور رایگان از طریق آن بحث و تبادل نظر می‌کنند (نشان های تجاری، ویدیوها) این اطلاعات ارزشمندی است. اتاق‌های گفت‌وگو می‌توانند توسط یک تسهیل کننده (درست شبیه گروه‌های متمرکز رودررو) تعدیل شوند یا به روشی ساده هدایت نشوند (یا تعدیل نشوند).
از طرف دیگر، پرسش نامه‌ها ساخت یافته‌تر هستند و پاسخگو از طریق سؤالات خاص هدایت می‌شود. پرسش نامه‌های آنلاین ممکن است بازدید کنندگان وب را خسته کنند، زیرا وقت‌گیر هستند. بازاریابی الکترونیکی باید آن‌ها را کوتاه نگه دارد (و سؤالات را در صفحات مختلف مطرح کند) به طریقی، مثلا با جایزه دادن، آن‌ها را به جواب دادن ترغیب کند. یک تبلیغ بازشو یا پرسش نامه طولانی را در صفحه ابتدایی خود نگذارید، زیرا موجب از دست دادن ترافیک وب سایت می‌شود.
با داشتن سؤالات باز، مثلا “چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟” یا فرصتی برای پی بردن به این که شما دنبال چه چیزی هستید (در یک موتور جستجوی درون سایتی) به مشتریان و به طور همزمان به بازاریاب الکترونیکی کمک می‌کند تا ببینند چه چیزی مورد علاقه بازدیدکننده است همچنین نشان می‌دهد چگونه مشتریان ممکن است چیزها را به طور متفاوت دسته‌بندی کنند این اطلاعات پر ارزش هستند. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع بازاریابی تبلیغات اینترنتی، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید.

استفاده از کانال های رسانه ای دیجیتال برای گفت‌وگو با مخاطبین خود در سایت های دیگر

بازاریاب های آنلاین دارای ابزارهای ارتباطی جالبی هستند که می‌توانند از آن‌ها برای گفت‌وگو با مخاطبان هنگامی که به سایت مراجعه نکرده‌اند یا برای تشویق آن‌ها به دیدن سایت استفاده کنند. حال این کانال های رسانه ای دیجیتال کلیدی را معرفی می‌کنیم:

۱- بازاریابی موتور جستجو (SEM) – هنگامی که کاربر کلمه کلیدی خاصی را تایپ می‌کند، قرار دادن پیام ها در موتور جستجو، موجب تشویق کلیک کردن در سراسر وب سایت می‌شود. دو زمینه عمده، بهینه سازی موتور جستجو SEO برای بالا بردن موقعیت یک شرکت در فهرست‌های جستجوی عادی و بازاریابی جستجوی پولی است که از تبلیغات دارای حامی مالی استفاده می‌کند (معمولا بر اساس پرداخت به ازای هر کلیک (PPC). بازاریابی جستجو برای مخاطبین هدف در لحظه مورد نظر لازم است و می‌تواند به ایجاد سطحی کمک کند که در حوزه شرکت‌های کوچکی ایفای نقش می‌کند که در راستای نشان های تجاری شناخته شده برای افزایش آگاهی و پاسخ آن‌ها فهرست می‌شوند.

۲- روابط عمومی آنلاین – افزایش آگاهی نسبت به شرکت مورد نظر، نشان های تجاری، محصولات یا وب سایت های شما در محدوده‌ای از وب سایت های شخص ثالث از قبیل سایت های رسانه ای، شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها که احتمالا توسط مخاطبین مورد نظر شما دیده می‌شوند. روابط عمومی آنلاین می‌تواند مسیر کم هزینه ای را برای افزایش آگاهی از نشان تجاری شما ارائه دهد، همچنین می‌تواند به جذب بازدید کنندگان و افزایش Backlink ها به یک سایت کمک کند.

۳- شراکت آنلاین – ایجاد و مدیریت توافق‌های بلندمدت برای تبلیغ خدمات آنلاین شما در وب سایت شخص ثالث یا ارتباط از طریق پست الکترونیکی، شکل‌های مختلف شراکت شامل ساخت لینک، بازاریابی وابسته، حمایت مالی آنلاین و نشان تجاری مشترک است. بازاریاب های آنلاین هوشیار، ارزش شرکت را در توسعه دسترسی خود در بین مخاطبانشان از طریق سایت های دیگر تشخیص می‌دهند.

۴- تبلیغات تعاملی – استفاده از آگهی‌های نمایشی از قبیل بنرها skyscraper ها و آگهی‌های رسانه ای غنی برای حصول آگاهی از نشان تجاری و تشویق به کلیک کردن در سایت مقصد.

۵- پست الکترونیکی Opt – in – اجاره دادن فهرست‌های پست الکترونیکی- in  Opt و قرار دادن تبلیغات در روزنامه‌های الکترونیکی شخص ثالت، موجب ارتباط با اشخاص ثالث برای ثبت نام مشترک و نشان تجاری مشترک از پست‌های الکترونیکی یا ساخت فهرست پست الکترونیکی خاص خود و ارسال روزنامه‌های الکترونیکی یا تلاش‌های پست الکترونیکی می‌شود. رسیدن به اهداف اصلی بازاریابی پست الکترونیکی، از طریق شناخت نشان های تجاری، ارائه ها، پاسخ مستقیم برای حصول ثبت نام یا گرفتن جزییات درباره مشتریان احتمالی انجام می‌شود. 

۶- بازاریابی ویرال (Viral) – بازاریابی ویرال همان بازاریابی دهان به دهان به صورت آنلاین است (پیام ها برای کمک به حصول آگاهی، به افراد دیگر به صورت زنجیرهای ارسال می‌شوند). این پیام یا دارای محتویات است یا دارای لینکی به یک سایت که این سایت حاوی فیلم، عکس، بازی، سرگرمی و اطلاعات می‌باشد. انتخاب آمیخته کانال های رسانه ای دیجیتال که بهترین دسترسی و کارآمدترین پاسخ را از نظر هزینه به شما بدهد، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های بازاریابی الکترونیکی است. Ultralase پی برد که ترکیبی از آگهی‌های نمایشی، وابسته‌ها و پرداخت به ازای هر کلیک کارآمدترین حالت است، ولی آمیخته بهینه برای هر شرکت متفاوت خواهد بود.

البته، پایگاه داده تحت وب سایت، انبارهای کامل از اطلاعات ارزشمند درباره مشتریان و شرکای خرید آن‌ها، پاسخ به تبلیغات و … است. داده کاوی و انبار داده می‌توانند بینش‌های جالبی را در مورد رفتار خریدار آشکار کنند. آیا می‌دانید که تعداد قابل توجهی از خریداران غذای منجمد دارای موتور گازی هستند و بیشتر خریداران پوشک بچه بعد از ساعت ۶ بعدازظهر آقایان هستند؟ با این داده چه کاری می‌کنید؟ خب، یک سوپرمارکت کالایی را کنار کالایی مشابه می‌گذارد تا فروش آن کالا افزایش یابد.
پایگاه داده را با فیلترگذاری مشارکتی ترکیب کنید (یا قوانینی از قبیل اگر محصول “A” خریداری شود، آن‌گاه احتمالا محصول “c” نیز خریداری می‌شود). بازاریابی الکترونیکی دارای سلاح بسیار قدرتمندی است … گفت‌وگوی پویا. صحبت کردن با مشتریان، پایش خریدهای آن‌ها، پیشنهاد محصول مرتبط دیگر و … روشی مفید و نامشهود است. اگر اغذیه‌فروشی محل شما نام شما را به خاطر داشته باشد و بپرسد آیا دوست دارید مقداری پاته ویژه را امتحان کنید. به این دلیل است که به یاد می‌آورد نوع پنیر ویژه‌ای که دفعه قبل خریدید، چه بود، بنابراین به این گفت‌وگو وارد شوید. این امر موجب ایجاد یک گفت‌وگوی پویا با مشتری می‌شود.

EasyJet با استفاده از وب به عنوان یک ابزار روابط عمومی گفت‌وگو می‌کند

EasyJet در استفاده از وب به عنوان یک ابزار روابط عمومی فعال است، به مثال‌هایی توجه کنید:

 • * EasyJet با لوگوهای easyjet.com بسیار بزرگ تزئین شده است.
 • * EasyJet برای برآورد خسارات شرکت هواپیمایی GO، رقابتی را شکل داد و ۶۵٫۰۰۰ داوطلب را را جذب کرد و همچنین پوشش خبری را بهبود بخشید.
 • * شرکت مالک Stelios Haji – loannou یک صفحه بازدیدهای شخصی به نام “Message from Stelios” دارد.
 • * صفحات ارائه خبر استاندارد، به طور منظم بهنگام شده‌اند.

یکی از مزایای متعدد بازاریابی الکترونیکی، نزدیک شدن به مشتریان و گفت‌وگو با آن‌هاست. می‌توانید مزایای دیگر (فروش، خدمت رسانی، صرفه جویی و هیجان) را نیز بررسی کنید.

هدف صرفه‌جویی – استفاده از اینترنت برای کاهش هزینه

هدف دیگر بازاریابی الکترونیکی، صرفه‌جویی است. این چیزی است که مدیران مالی آن را همراه با فروش در نظر دارند، زیرا این دو به همراه یکدیگر موجب افزایش سودآوری می‌شوند. در پول، زمان و تلاش صرفه‌جویی کنید. صرفه‌جویی‌ها در کانال های رسانه ای دیجیتال، خدمات مشتری هزینه های تراکنشی و البته چاپ و توزیع انجام می‌شوند.
سیستم های خوب به مشتریان کمک می‌کنند تا آن‌ها به خودشان سرویس‌دهی کنند. این امر موجب صرفه‌جویی قابل توجهی در پول می‌شود و اگر انجام آن ساده و روش آن سریع و کارآمد باشد موجب افزایش رضایت مشتری نیز می‌گردد. Fedex برآرود کرد که وقتی از طریق وب سایت سرویس‌دهی داشته باشد (و نه از طریق تلفن) بین ۲ تا ۵ دلار صرفه‌جویی می‌کنند که این امر موجب صرفه‌جویی چند میلیون دلاری در هر سال می‌شود. به طور مشابه Dell نشان داد که آن‌ها بین ۵ تا دلار ۱۰ به ازای هر مشتری صرفه‌جویی کرده‌اند که موجب افزایش چند میلیون دلاری شده است. Cisco سالاد صدها میلیون دلار از طریق خدمات مشتریان تحت وب خود صرفه‌جویی کرده است.
سایر برآوردها نشان می‌دهند که هزینه تراکنش هنگامی که به صورت آنلاین تکمیل گردند صرفه‌جویی‌های بزرگی را سبب می‌شود. مثلا، هزینه یک تراکنش روی پیشخوان در یک بانک حدود ۱ دلار در مقایسه با ۱ سنت هنگام آنلاین بودن است.
Ultralase در برخی روش‌ها صرفه‌جویی کرد (ابتدا با استفاده از کانال های رسانه ای دیجیتال که کم هزینه‌تر است، از جمله وابسته‌ها و جستجوی پولی که مبلغی بابت آن پرداخت می‌شود). سپس، از سایت خود برای احراز صلاحیت بازدید کنندگان استفاده کرد، زیرا بازدید کنندگان می‌توانند به خودشان سرویس دهند که این به معنی، مدیریت کمتر، تماس‌های تلفنی ورودی و مکالمات تلفنی است که می‌توانند بر مشتربانی تمرکز داشته باشند که نیاز به این نوع سرویس دارند یا آن را ترجیح می‌دهند. همچنین از طریق ارسال ایمیل به جای پست در پول صرفه‌جویی می‌کنند (تماس درست را به خاطر آورید).
علاوه بر راندمان‌های کارایی سیستم های الکترونیکی، بیشتر بنگاه‌ها به صورت آنلاین مذاکرات بهتری دارند (از تأمین کنندگان در هر جای دنیا). این بنگاه‌ها همچنین می‌توانند از صرفه‌جویی‌های مقیاسی جدید از اتحادیه‌های خرید آنلاین جدید نظیر GM و Ford به خاطر توان خرید بالاتر لذت ببرند.
صرفه‌جویی‌های دیگر در چاپ و توزیع است. گزارش‌های سالیانه، بروشورهای فروش دفترچه‌های راهنمای کاربر و … می‌توانند به صورت الکترونیکی ذخیره و توزیع شوند (صرفه‌جویی در فضای حافظه، کاغذ، درختان، سوخت (حمل ونقل) و البته پول و زمان).
برخی شرکت‌ها صرفه‌جویی‌های دیگری را با استفاده از اینترنت برای تماس‌های تلفنی ارزان‌تر پیدا کرده‌اند. شرکت‌هایی دیگر، صرفه‌جویی‌هایی را با درخواست کردن ایده های صرفه‌جویی در هزینه از کارکنان، مشتریان یا حتی بازدید کنندگان خود برای وب سایت هایشان یافته‌اند.
شرکت‌های دیگر عملیات وب خود را پیدا کرده‌اند که نه تنها موجب صرفه‌جویی در پول می‌شود، بلکه همچنین درآمدهای اضافی را از طریق تبلیغات بنری ایجاد می‌کند. سایت های شلوغ جاذب ترافیک هستند. آگهی دهندگان نیاز به مخاطب دارند، بنابراین برخی از سایت ها به آگهی دهندگان اجازه تبلیغ در وب سایت خود را می‌دهند و بابت آن مبلغی را دریافت می‌کنند. با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ شرکت نوکارتو می‌توانید به کسب و کار خود رونق بخشید.

معرفی هزینه مجاز در هر یابش

CPA در کنترل رسانه بسیار مهم و حیاتی است و اغلب برای کنترل سطح پیشنهادها استفاده می‌شود. مثلا برای کنترل تبلیغات آنلاین با بازاریابی جستجوی پولی، حیاتی است که هدف یا هزینه مجاز در هر یابش را برای انواع مختلف محصولات محاسبه و تعریف کنید. CPA واقعی شما وابسته به ترکیبی از نرخ تبدیل و هزینه هر کلیک است.
هزینه به ازای هر کلیک * (نرخ تبدیل سایت /۱۰۰) = (CPA) هزینه هر پایش
این فرمول می‌تواند به این صورت ساده شود.
نرخ تبدیل / هزینه به ازای هر کلیک = (CPA) هزینه هر پایش
مثلا CPA که ۴۰ پوند است، دارای CPC، ۲ پوندی و نرخ تبدیل ۵% است.
تعیین اهداف مورد نظر برای CPA مجاز وابسته به ارزش تحویل داده شده به وسیله پایش مشتری در سراسر زمان حیات آن‌هاست، یعنی، ما هم چنین نیاز به عاملی در درآمد حاصله از فروش یک محصول به اندازه کلی سبد یا ارزش دوره حیات پیش‌بینی شده داریم که معمولا یک دوره ۴ ساله است.
یک نکته در مورد CPA این است که شما باید روی فروش های تلفنی نیز حساب کنید که تحت تأثیر وب سایت و مشارکت کانال رسانه ای است که موجب توسعه آگاهی و شناخت از نشان تجاری می‌شود، مثلا، تبلیغات نمایشی ممکن است برحسب CPA تنها موجه نباشد، ولی ممکن است از طریق کانال های دیجیتال دیگر از قبیل جستجوی پولی پشتیبانی شود.

EasyJet در توسعه مرکز تلفنش صرفه جویی کرد

اینترنت برای easyJet بسیار مهم است، زیرا به کاهش هزینه های اجرایی کمک می‌کند که برای شرکتی که هر مسافر آن سود کوچکی را حاصل می‌کند، مهم است. چنان‌چه اینترنت به عنوان یک کانال فروش استفاده نمی‌شد، بخشی از این تصمیم برای افزایش استفاده از اینترنت جهت فروش، صرفه‌جویی در ساخت یک مرکز تماس ۱۰ میلیون پوندی بود که برای حفظ رشد فروش ضروری بود.

هدف – هیجان – استفاده از اینترنت به عنوان یک ابزار ساخت نشان تجاری

اینترنت فرصت‌های جدیدی را برای ساخت و تقویت نشان تجاری ارائه می‌دهد: برای افزودن مقداری هیجان به نشان تجاری، افزودن ارزشی اضافی (یا “ارزش افزوده “)، توسعه تجربه و بهبود تصویر، از خود بپرسید “یک وب سایت چه تجربه‌ای را می‌تواند ارائه دهد که واقعا منحصر به فرد باشد و بیانگر نشان تجاری نباشد؟” روزنامه‌ای که به شما اجازه ساخت روزنامه خاص شما را بدهد و آن را به صورت الکترونیکی ارائه دهد یا یک تولید کننده خودرو که به شما اجازه می‌دهد خودروی خاص خود را بسازید یا یک شرکت دوربین که به شما اجازه می‌دهد نحوه استفاده از دوربین را با شبیه‌سازی تصویرگیری با تنظیمات متفاوت بیاموزید و به شما اجازه مقایسه نتایج را می‌دهد (و همچنین نکاتی درباره نحوه نگهداری دوربین شما و محافظت از فیلم‌ها و عکس‌ها داده و شما را دعوت کند بهترین عکس‌هایتان را برای یک مسابقه ارسال کنید). یک شرکت مسافرتی که از طریق یک پرسش نامه آنلاین یک دوست مجازی به شما بدهد (بعد از این‌که به آن‌ها بگویید چه چیزی مورد علاقه شماست، “این دوست” ایده هایی به شما می‌دهد که علاقه‌مندید در شهرهای انتخاب شده، بررسی کنید ( اینترنت ). شرکت‌های لوازم آرایشی بازی‌های آنلاین، محافظ‌های صفحه نمایش، ایمیل های ویرال، کلیپ‌های ویدئویی و تراک‌های صوتی را برای بهبود تجربه آنلاین نشان تجاری ارائه می‌دهند. این هیجان اضافی می‌تواند نشان تجاری را به روشی بهبود دهد که فقط می‌تواند به صورت آنلاین انجام شود.
نشان های تجاری هنگامی مهم است که مشتریان به آن‌ها اعتماد کرده، آن‌ها را تشخیص داده و باور کنند (روابط بین خریدار و تأمین کننده). گاهی اوقات تصویر نشان تجاری تنها متمایز کننده بین محصولات است.
نشان تجاری تحت تأثیر واقعیت و ادراک است. با واقعیت تجربه‌ای که هنگام استفاده از نشان تجاری از آن لذت می‌برید و ادراک یا تصویر مرتبط با محصولی خاص. علاوه بر تجربه واقعی، این ادراکات از طریق تبلیغات، تبلیغات فروش، پست مستقیم، روابط عمومی، نمایشگاه‌ها، فروش تلفنی، بسته‌بندی، نقطه فروش، وب سایت ها و بیشتر ابزارهای ارتباطی قوی و دهان به دهان به وجود می‌آیند. تمامی این ابزارهای ارتباطی هم به صورت آنلاین و هم به صورت آفلاین کار می‌کنند. مثلا تبلیغات بنری، مشوق‌ها، ارائه ها و تبلیغات، تلاش‌های صورت گرفته از طریق ایمیل نیز افزایش می‌یابد.
با توجه به این‌که برخی افراد اینترنت را به عنوان یک رسانه انتشاری جدید می‌دانند، فرصت‌های ویرایشی فراوان است. از اتاق‌های گفت‌وگو تا تابلوهای اعلانات، روزنامه‌ها و مجلات الکترونیکی، میزبانی فرصت‌های ویرایش روابط عمومی جدید وجود دارد. همچنین نمایشگاه‌های مجازی و فناوری Call – back (دکمه‌ای در یک وب سایت که به بازدید کننده وب سایت اجازه می‌دهد تماس تلفنی از شرکت را درخواست کند) وجود دارد.
بسته‌بندی و نقطه فروش هنوز در دنیای آنلاین مورد نیاز هستند. زیرا تعدادی از سایت ها تجربه مرکز خرید را دوباره به وجود آورده‌اند. هنگامی که بازدید کننده فروشگاه‌ها و راه روها را انتخاب می‌کند مهارت‌های بسته‌بندی و نقطه فروش باز هم مورد نیاز هستند. همگی این‌ها بر نشان تجاری تأثیر دارند. به خاطر آورید که وب سایت های ضعیف موجب آسیب رسیدن به نشان تجاری می‌شوند. بیشتر تحلیل گران، بازاریابی الکترونیکی را به عنوان روشی برای ساخت تصویر نشان تجاری و ارزش کلی شرکت می‌دانند. البته باز هم مزیت دیگری در بازاریابی الکترونیکی وجود دارد؛ می‌توانید هر وقت که نیاز به ساخت نمونه کسب و کار خود را داشتید، مزایا یا اهداف دیگر بازاریابی الکترونیکی را ببینید (ارزش افزایی، نزدیک‌تر شدن به مشتریان، فروش و صرفه‌جویی).
Ultralase در مورد توسعه محتوا و خدمات آنلاین خود، سخت کار کرد، به طوری که هم اکنون چیزی بیش از یک سایت بروشوری را ارائه می‌دهد (با اطلاعات اضافی، یک انجمن و خدمات پرسش و پاسخ).
اهداف همچنین باید در نظر بگیرند که چگونه یک نشان تجاری با ارزش افزایی آنلاین بهبود می‌یابد. این امر می‌تواند شامل افزودن تجربه نشان تجاری از طریق تسهیلات تعاملی باشد. محافظت از نشان تجاری از طریق حصول اعتماد درباره مسائل امنیتی و اصول محرمانه نیز مهم است.

مقدمه‌ای بر استراتژی الکترونیکی

استراتژی خلاصه‌ای است از نحوه رسیدن به اهداف – استراتژی تحت تأثیر اولویت‌بندی اهداف (فروش، خدمت رسانی، گفت‌وگو، صرفه‌جویی و هیجان) و البته مقدار منابع موجود قرار دارد.
باید استراتژی بازاریابی الکترونیکی را به عنوان یک استراتژی کانالی در نظر بگیرید که کانال های الکترونیکی و رسانه دیجیتال از سایر ارتباطات و کانال های توزیع پشتیبانی می‌کنند. این امر نیازمند اولویت‌گذاری واضح از چگونگی استفاده از کانال می‌باشد. استراتژی بازاریابی الکترونیکی شما باید بازارهای هدف، تعیین موقعیت، تأمین ارزش آنلاین، انتخاب آمیخته کانال های رسانه دیجیتال برای جذب مشتریان جدید و استراتژی تماسی را برای خوشامدگویی و توسعه مشتریان موجود تعیین کند.
استراتژی های کانال الکترونیکی هنگامی کارآمدترین استراتژی ها هستند که ارزش متفاوتی را برای تمام اشخاص برای یک تراکنش در مقایسه با کانال های دیگر به وجود آورند. ولی کانال های الکترونیکی به تنهایی کار نمی‌کنند، بنابراین هنوز باید یکپارچگی کانال و تأییدی را مدیریت کنیم که پذیرش کانال های الکترونیکی برای تمام محصولات، خدمات یا تولید ارزش کافی برای تمام شرکا مناسب نخواهد بود

عناصر کلیدی یک استراتژی کانال الکترونیکی عبارتند از:

۱- از طریق اهدافی ارائه می‌شود که از طریق ۵s ها تنظیم کرده‌ایم.

۲- تعریف و برقراری ارتباط با مزایای خاصی از دلیل استفاده مشتریان از کانال الکترونیکی. برای Furoffice تأمین کننده لوازم اداری B2B، OVP در تحویل روز بعد، گارانتی قیمت و جوایز نهفته است که به صورت غالب در سایت آن‌ها تبلیغ می‌شوند. برای Ultralase، OVP خدمات و محتوای موجود برای کمک به بازدید کنندگان در تصمیم‌گیری درباره بهترین رفتار و تأمین کننده است.  

۳- تعیین اولویت مخاطبین برای افرادی که کانال الکترونیکی برای آن‌ها مناسب است. خدمات آنلاین برای تمام گروه‌های مشتریان به یک اندازه کارآمد نیست، بنابراین تصمیم بگیرید که کدام یک هدف است، Ultralas باید هم به مشتریان احتمالی که سریعا در خواست خود را مطرح می‌کنند و مشتریانی که قبل از تصمیم‌گیری برای کسب اطلاعات بیشتر، تحقیق زیادی را انجام داده‌اند، سریعا خدمت رسانی کند.

۴- اولویت محصولات فروخته یا خریداری شده از طریق کانال های الکترونیکی را تعیین کنید. برخی از محصولات مناسب‌تر خواهند بود.

۵- آمیخته کانال های رسانه دیجیتال مورد استفاده برای جذب مشتریان جدید را در مقابل اهداف فروش، درآمد و سودآوری مشخص کنید. بنابراین، استراتژی کانال الکترونیکی، انتخاب بازارهای هدف، تعیین موقعیت و پیشنهادها را هدایت می‌کند که به نوبت موجب هدایت آمیخته بازاریابی بهینه، توالی ابزارهای الکترونیکی (از قبیل وب سایت ها، ایمیل – in Opt ، حمایت مالی الکترونیکی، بازاریابی ویرال)، سطح خدمات و مرحله تکاملی می‌شود.

استراتژی الکترونیکی همچنین بر آمیخته بازاریابی سنتی تأثیر می‌گذارد ( اینترنت )، زیرا محصول می‌تواند به صورت آنلاین توسعه یابد، مکان خرید گسترش یابد، شفافیت قیمت وب، تبلیغات آنلاین و افرادی که به درخواست‌های وب سایت خدمت‌رسانی می‌کنند. فرآیندهای خودکار و اهمیت داشتن یک حضور حرفه‌ای با مدرک فیزیکی نیز لازم به ذکر نیستند.
یک بخش ضروری استراتژی الکترونیکی، توسعه گفت‌وگوی پویا و استفاده کامل از پتانسیل پایگاه داده یکپارچه است. بدون توجه به این که چگونه مشتری در ارتباط وارد می‌شود، او باید به عنوان یک فرد قابل تشخیص با ارجحیت‌های منحصر به فرد قابل تشخیص باشد. این پایگاه داده کاملا یکپارچه ضروری است، بنابراین نام، آدرس و سفارش‌های قبلی مشتری یادآوری شده و به طور مناسب استفاده می‌شود. این امر نیازمند برنامه ریزی دقیق است.

بنابراین، اجزای استراتژی الکترونیکی عبارتند از:

 • * اهداف روشن و شفاف (آن‌چه می‌خواهید به صورت آنلاین به دست آورید)
 • * بازارهای هدف، تعیین موقعیت و تناسب‌ها
 • * آمیخته بهینه ابزارهای الکترونیکی تاکتیکی (وب سایت، تبلیغات بنری و غیره)
 • * مرحله تکاملی (چه مرحله‌ای مدنظر شماست که به آن‌جا برسید)
 • * آمیخته بازاریابی آنلاین (سطوح خدمات ویژه)
 • * گفت‌وگوی پویا (همراهی با مشتری)
 • * پایگاه داده یکپارچه (تشخیص و به خاطرسپاری هر یک از مشتریان چه از طریق وب چه از طریق تلفن)

استراتژی حیاتی است. همان‌گونه که Kenichi Ohmae به این مسئله پی برد.

“در صورتی که در مسیر اشتباه حرکت کنید. هرگز به مقصد نخواهید رسید”

این نگاه کوتاهی به استراتژی الکترونیکی بود.

مدل های مرحله تکاملی و استراتژی الکترونیکی

(۱۹۹۶) Quelch and Klein یک مدل پنج مرحله‌ای را توسعه دادند که به توسعه تجارت الکترونیکی سمت فروش برمی‌گشت. برای شرکت‌های موجود، این مراحل عبارتند از:

۱- تصویر و اطلاعات محصول

۲- جمع‌آوری اطلاعات

۳- پشتیبانی و خدمات مشتریان

۴- پشتیبانی داخلی و خدمات

۵- تبادلات

سطح ۰ – هیچ وب سایت یا حضوری در وب 

سطح ۱- حضور مقدماتی در وب، شرکت یک ورودی در وب سایتی قرار می‌دهد که نام شرکت‌ها را فهرست می‌کند، تا افراد را مجبور به جستجوی آگاهانه وب در مورد وجود شرکت یا محصولات آن کند. هیچ وب سایتی در این مرحله وجود ندارد

سطح ۲- وب سایت اطلاعاتی ایستای ساده. حاوی شرکت پایه و اطلاعات محصول است که گاهی اوقات به آن “بروشوری” می‌گویند

سطح ۳- سایت تعاملی ساده. کاربران می‌توانند سایت را جستجو کنند و برای بازیابی اطلاعاتی نظیر قیمت و تعداد یک کالا، پرس‌وجویی را انجام دهند.

سطح ۴- سایت تعاملی که از تبادلات با کاربران پشتیبانی کند. عملکردهای ارائه شده بر طبق شرکت متفاوت خواهدبود. آن‌ها معمولا محدود به خرید آنلاین هستند. عملکردهای دیگر ممکن است شامل میز راهنمای خدمات مشتریان تعاملی باشد که به اهداف بازاریابی مستقیم متصل است. 

سطح ۵- سایتی کاملا تعاملی که از فرآیند خرید پشتیبانی می‌کند. بازاریابی رابطه‌ای را با تک تک مشتریان فراهم کرده و محدوده کاملی از مبادلات بازاریابی را تسهیل کند. بحث و تبادل نظر درباره مراحل مرتبط و ترتیب آن‌ها می‌تواند توسط هر شرکتی برای کمک به تعریف استراتژی الکترونیکی آن شرکت استفاده شوند

استراتژی الکترونیکی، رویکرد یک شرکت را برای رسیدن به اهداف بازاریابی الکترونیکی آن تعریف می‌کند. این استراتژی باید شامل محدوده‌ای از ابزارهای الکترونیکی تاکتیکی و یک آمیخته بازاریابی توصیه شده باشد.

تاکتیک ها، اقدامات و کنترل

تاکتیک ها، جزییات استراتژی هستند. ابزارهای الکترونیکی تاکتیکی از جمله وب سایت، ایمیل Opt – in کانال های رسانه دیجیتال از قبیل جستجوی پولی و تبلیغات نمایشی، نمایشگاه‌های مجازی و حمایت مالی، تاکتیک ها نیازمند درک چیزی است که هر ابزار الکترونیکی می‌تواند انجام دهد ( اینترنت ). تاکتیک ها همچنین ممکن است شامل محل و چگونگی استفاده فیزیکی هر ابزار، چه با یک کیوسک، چه با تلویزیون، تلفن همراه یا روش‌های دیگر (مثلا مایکروویو) باشند.
هر یک، پروژه کوچکی هستند که نیازمند برنامه ریزی دقیق، مهارت‌های مدیریت پروژه خوب در ترکیب با “خرد” و خلاقیت تاکتیکی می‌باشند. اقدام یا پیاده‌سازی نیازمند مدیون چیزی است که اشتباه انجام شده است، از هجو سایبری تا ویروس‌ها، بمب‌های پستی، هکرها و های جکرها، اقامت سایبری و بسیاری از موارد دیگر … برنامه ریزی وابستگی مورد نیاز است. هنگامی که سروری down یا ویروسی وارد شهر می‌شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر یکی از ابزارهای الکترونیکی کار نکند یا بررسی‌های کافی را انجام ندهد، چه اتفاقی می‌افتد؟ چیزی باید تغییر کند.
بازاریاب های خوب بر آینده خود کنترل دارند. آن‌ها شانس‌ها را از دست نمی‌دهند و امیدوار به بهترین هستند. آن‌ها، با یافتن آن‌چه کار می‌کند و آن‌چه کار نمی‌کند، ریسک را کاهش می‌دهند، بنابراین، تاکتیک های الکترونیکی یا حتی استراتژی الکترونیکی در صورت لزوم می‌تواند تغییر کند.
بازاریاب های واقعی همچنین می‌خواهند به طور مستمر پیشرفت کنند. کدام ابزارها بهترین برگشت سرمایه را حاصل می‌کنند؟ چرا؟ سازوکارهای کنترلی دیگر شامل اندازه‌گیری تعداد بازدیدهای سایت، تعداد بازدید کنندگان منحصر به فرد، تعداد تبدیلات (بازدید کنندگانی که خرید می‌کند و مشترک می‌شوند) و نرخ ریزش (تعداد افرادی که درخواست دارند از لیست اشتراک یا پایگاه داده حذف شوند) است.
برخی شرکت‌ها از مدیران درخواست ارائه آموزش‌هایی را در راستای عملکرد واقعی خود دارند. آموزش به معنی هر چیزی است که آن‌ها در طی آخرین دوره از بازار آموخته‌اند. این امر، فرهنگ بهبود مستمر را تقویت می‌کند. بالاخره، کنترل نیز شامل هوش رقابتی (پایش رقبای شما) است. آن‌چه آن‌ها انجام می‌دهند چه چیزی را تکرار می‌کنند؛ چه کارهایی برای آن‌ها انجام می‌دهند؛ چه چیزی آن‌ها را متوقف می‌کند. بازاریاب های خوب همچنین دارای طرح های وابستگی با شیوه مدیریت ریسک هستند. اگر طرح “A” کار نکرد چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر رقیب، قیمت ها را کاهش دهد، چه اتفاقی می‌افتد؟ یا بدتر این که، اگر سرور از کار بیفتد و شبکه شما دچار اختلال شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ آیا سرور دومی دارید؟ بازاریاب های خوب به تمام این موارد فکر می‌کنند.

سمت و سوی تحلیل وب

توسعه یک سیستم خوب تحلیل وب برای کنترل ارتباطات دیجیتال شما حیاتی است. تحلیل وب به شما کمک می‌کند بررسی کنید آیا اهداف شما حاصل شده و باید برای بهبودهای آتی استفاده شود یا خیر؟
تحلیل وب همچنین بینش‌های تاکتیکی از قبیل فرصت مشاهده این که کدام صفحات محبوب‌ترین صفحات هستند (یعنی، چه چیزی مورد علاقه مشتریان است و چه مدت آن‌ها را صرف صفحات خاصی کرده‌اند، فراهم می‌کند. لاگ‌ها یا آمار وب نیز مشتریان را هنگامی ردیابی می‌کنند که آن‌ها در سایت جستجو می‌کنند، بنابراین بازاریاب الکترونیکی می‌تواند ببیند بینندگان چگونه فکر می‌کنند (چگونه آن‌ها جستجو می‌کنند اطلاعات را پردازش می‌کنند و از صفحه‌ای به صفحه‌ای دیگر می‌روند). مقایسه درخواست‌ها (بازدید کننده‌ها) برای فروش ها (مشتریان)، نرخ های تبدیل را نشان می‌دهد. چقدر خوب است اگر شما درخواستی را در یک فروش یا نمونه تبدیل کنید؟ این نسبت مهم است و باید به دقت در نظر گرفته شود ( اینترنت ). ترافیک بالا (بازدید کنندگان) و فروش های پایین، نرخ تبدیل پایینی را می‌دهد و پیشنهاد می‌کند وب سایت باید بهبود یابد، زیرا ترافیک پایین و فروش های بالا، نرخ تبدیل بالایی را می‌دهد که حاکی از طراحی وب سایت خوب است، ولی شاید منابع بیشتری برای تولید ترافیک نیاز باشد.
تحلیل وب، اتاق‌های گفت‌وگو و پرسش نامه‌ها می‌توانند با یکدیگر کار کنند. مثلا، سیستم تحلیل می‌تواند آیتم‌ها یا صفحاتی را آشکار کند که محبوب نیستند. تسهیل کننده اتاق گفت‌وگو می‌تواند بپرسد “جرا” و یک پرسش نامه بعدا می‌تواند بررسی کند آیا دلایل اتاق گفت‌وگو با مخاطبی گسترده‌تر معتبر است.
پس نتیجه جنین است، بازاریابی الکترونیکی علی‌رغم انبوهی از سایت ها و خدمات ناشیانه، به رشد خود ادامه می‌دهد. برندگان این مشکلات را برطرف می‌کنند. برندگان به طور استراتژیک برای مراحل تکاملی و اهداف بازاریابی خاص برنامه ریزی خواهند کرد: فروش، خدمت رسانی، گفت‌وگو، صرفه‌جویی و هیجان.
تاکتیک ها، اقدامات و کنترل، این موارد جزییات استراتژی هستند. ابزارهای الکترونیکی تاکتیکی شامل وب سایت، ایمیل Opt – in تبلیغات بنری، نمایشگاه‌های مجازی و حمایت مالی هستند. اقدامات شامل برنامه ریزی و پیاده‌سازی پروژه است، در حالی که کنترل شامل ارزیابی نتایج در برابر اهداف است.

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

2 پاسخ
 1. علیپور
  علیپور گفته:

  ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *