اهمیت چیدمان در طراحی وب سایت

 

 

( اهمیت چیدمان در طراحی وب سایت ) در این بخش به بررسی اجزای تشکیل‌دهنده چیدمان یک صفحه خوب می‌پردازیم. چیدمان های صفحه در سیستم‌های مدیریت محتوا به عنوان الگوهای صفحه به کار گرفته می‌شوند. اگر الگوی دیگری برای صفحه و برای بخش‌های مختلف سایت وجود داشته باشد و دارای اهداف مختلفی باشد، طراحی مورد نظر، معمولا کارآمدتر است. اما چیدمان های مختلف، باید سازگار باشند، بنابراین معمولا موارد ذیل برای برقراری سازگاری در کل وب سایت رعایت می‌شوند: 

 • * نام و لوگوی شرکت برای شناسایی (این مورد باید به صفحه اصلی لینک شود). 
 • * منو (و زیر منوها) برای پیمایش.
 • * پانویس به جهت ارجاع به کپی رایت و اطلاعات مربوط به حفظ حریم خصوصی (معمولا متنی یا اندازه کوچک).
 • * عنوان صفحه برای نشان دادن محتوا، مثلا اطلاعات محصول.

استفاده از یک CMS توانمند برای سازگاری و مدیریت هر سایت بزرگ، ضروری است، چرا که به مالکان محتوا که در بخش‌های مختلف سازمان مشغول به کار هستند، امکان می‌دهد محتوایی را که مسئولیت آن را بر عهده دارند بهنگام سازند. در حال حاضر CMSهای دارای منبع باز و خوبی در اختیار هستند؛ همچون Plone که برای الگوهای صفحه استفاده می‌شود ( چیدمان ) و برای درگاه بازاریابی الکترونیکی Dave Chaffey کار افزودن مقالات جدید و آیتم‌های خبری را آسان کرده است.

با طراحی مناسب الگوی صفحه می‌توان به موارد ذیل دست پیدا کرد:

 • * چیدمان زیبا و خوشایند.
 • * تأکید شفاف روی انواع مختلف محتوا.
 • * سلسله مراتب بصری که با رعایت اندازه، اهمیت محتوای مختلف را نشان دهد.
 • * اولویت بندی پیام‌های بازاریابی و calls-to-action برای مخاطبان و محصولات مختلف به منظور ترغیب آن‌ها.
 • * گزینه‌های آشکار پیمایش در مورد طیف محتوا، خدمات و ابزارهای جذب بازدیدکنندگان.

اشتباهی که اغلب در طراحی متقارن وجود دارد آن است که عناصر صفحه به چشم نمی‌آیند و در عوض طراحی ترغیب کننده از آن حمایت می‌کند که کاربران باید در مسیرهای مرتبط و با عناصر بزرگتر صفحه، راهنمایی شوند. یک قاعده تجربی خوب برای دستیابی به این نواحی کلیدی “تمرکز بر پنج ” صفحه نمایش (یا ۶ یا ۷) است به نحوی که  طراحان وب از وایر فریم‌ها استفاده می‌کنند تا چیدمان نهایی برای الگوهای صفحه وب را نشان دهند. این وایر فریم‌ها نشان می‌دهند که عناصر پیمایش و انواع مختلف محتوا در کجای صفحه قرار می‌گیرند.
وجه تسمیه و ایرفریم آن است که صفحه، دارای زمینه سیمی است که در آن بخش‌های مختلف جهت درج محتوا یا پیمایش با فضای خالی، نشان داده شده‌اند. و ایرفریم‌ها برای مؤسسات و مشتریان ضروری است ( چیدمان ) تا بدون آن‌که ذهن‌شان متوجه رنگ، شیوه یا پیام شود، راجع به روش چیدمان وب سایت با یکدیگر مذاکره کنند و صحبت درباره انتخاب رنگ، شیوه یا پیام را به جلسه‌ای جداگانه موکول کنند.
Wodtke وایر فریم (موسوم به شماتیک) را به صورت زیر تعریف می‌کند: ترسیم خطوط اصلی صفحه برای نشان دادن عناصر صفحه، روابط آن‌ها با یکدیگر و اهمیت نسبی آن‌ها ( چیدمان ).
همانند موقعیت پیمایش، وایر فریم‌ها باید به اعلان‌ها یا پیشنهادهای خاص توجه کنند، این مسأله در شرایطی که آن‌ها مکان ثابتی از صفحه نمایش را به خود اختصاص می‌دهند، می‌تواند مؤثرتر باشد. مثال‌هایی از این دست عبارتند از: لینک‌هایی به اطلاعات محصول و خدمات، پیشنهادهای خاص یا تبلیغات، انگیزه‌های مربوط به ثبت‌نام، شماره تلفن‌های تماس، اخبار شرکت و روابط عمومی، فضای محدود موجود در صفحه مستلزم این موارد است: نوشتار، کم حجم (مثل بروشورها) باشد، متن حداکثر به بخش‌های پنج تا شش خطی تقسیم شود؛ لیست‌هایی برای متن تیتر با فونت بزرگ‌تر استفاده شود؛ به طور کلی هرگز بیش از حد در یک صفحه مطالب گنجانده نشود.

بینش بازاریابی الکترونیکی

صرف وقت بیشتر کاربران در سایت‌های دیگر

Jakob Nielson می‌گوید:

«کاربران بیشتر وقت خود را در سایت‌های دیگر صرف می‌کنند. این بدان معناست که کاربران ترجیح می‌دهند سایت شما همچون سایت هایی که آن‌ها می‌شناسند عمل کند Yahoo و Amazon را در نظر بگیرید. راجع به سبد خرید و آیکون کوچک و جالب آن فکر کنید. به لینک های متنی آبی رنگ فکر کنید.»

طراحان وب سایت از این‌که می‌خواهند وب سایت شان، به یادماندنی بوده و متمایز از وب سایت های رقبا باشد با مسأله دشواری دست به گریبان هستند ( چیدمان ). از طرف دیگر به جهت سهولت در استفاده از وب، استانداردسازی ویژگی‌هایی از وب که کاربران با آن آشنا هستند، مطلوب است. راجع به مزایای این ویژگی‌های استانداردسازی فکر کنید:

 • * استانداردهایی همچون ,Browse ,Find ,Search ,Main page ,Home ,About us ,Help ,FAQ و Contact us که به طور گسترده از آن‌ها استفاده می‌شود.
 • * لوگوی سمت چپ بالا، هایپرلینک به صفحه های اصلی.
 • * منوی اصلی حاشیه سمت چپ با بالا.
 • * تابلوهای اعلان محتوای موجود در بالا با سمت چپ بالای صفحه.
 • * از هایپرلینک‌های متنی غیر استاندارد به عنوان مثال لینک‌هایی بدون زیر خط استفاده نکنید.

بینش بازاریابی الکترونیکی

استفاده از ردیابی چشمی برای بهبود طراحی چیدمان صفحه

مطابق با گفته‌های Lucy Carruthers مشاور قابلیت استفاده در Foviance مزایای ردیابی چشمی به قرار زیر است:
در ارزیابی‌های مربوط به قابلیت استفاده، معمولا کاربران، اندیشه‌ها و اقدامات خود را در هنگام انجام دادن مجموعه‌ای از کارها شرح می‌دهند ( چیدمان ). این کار، ایده خوبی را برای توجیه و عوامل برانگیزنده که در پس اقدامات شرکت‌کننده قرار دارد ارائه می‌دهد. اما برخی از رفتارها را به سختی می‌توان به تنهایی و با استفاده از فکر بلند، سنجید چرا که برخی شرکت‌کنندگان نمی‌توانند فرآیندهای فکری خود را به طور شفاهی بیان کنند و یا این‌که برخی از رفتارها هرگز منجر به هوشیاری نمی‌شوند (چیدمان ). اما با ردیابی چشمی و براساس اقدامات شدید کمی می‌توان دیدگاه‌هایی را در طراحی وب فراهم کرد که پدیدآوردن آن‌ها با استفاده از تکنیک‌های سنتی‌تر، امکان‌پذیر نیست.
به خاطر داشته باشید که هنگام ارزیابی الگوی صفحه‌ای که برای چشم، جذابیت داشته باشد، مطالعات ردیابی تمرکز چشم، معمولا نشان می‌دهد که چشمان بازدیدکنندگان این مسیر (مکان تیترها و بخش‌های دربرگیرنده محتوا، اولین بخش تیترها و پاراگراف‌ها) را دنبال می‌کند.

 • * شروع تمرکز از مرکز.
 • * حرکت به سمت چپ بالا.
 • * حرکت به سمت بالای مرگ صفحه.
 • * حرکت به سمت ستون سمت راست یا پیمایش در صورت وجود.
 • * حرکت به سمت پایین صفحه.

اما این الگوی کلی، تحت تأثیر چیدمان قرار می‌گیرد.

چیدمان سازگار اهمیت زیادی دارد. باید برای استفاده مؤثر از  وب به پیام‌های کلیدی، منوها، لینک‌ها، اندازه صفحه فریم‌ها در مقایسه با جداول همگی به دقت توجه کرد.
کپی‌رایت برای وب، قالب هنری در حال تکامل است، اما بسیاری از قوانین مربوط به کپی رایت صحیح در مورد همه رسانه‌ها مطرح است. در این بخش به بررسی قوانین پایه می‌پردازیم.
احتمالا مهم‌ترین قانون آن است که تصور نکنید بازدیدکنندگان شما کاملا از شرکت شما، محصولات و خدماتتان شناخت دارند. بنابراین برای توضیح محصولات، خدمات یا دپارتمان‌ها از زبان فنی داخلی خود و از عبارات اختصاری غیر قابل درک استفاده نکنید!
پس چه کار باید کرد؟ چطور باید نسبت به مسأله کپی رایت برای وب سایت خود اقدام کرد؟ نمونه ذهنی ساده برای کپی رایت وب CRABS است؛ در این نمونه هدف تقسیم‌بندی، ارتباط، دقت، اختصار و قابلیت مرور اجمالی است.
تقسیم‌بندی، رعایت اختصار و قابلیت مرور اجمالی با هم می‌آیند. بسیاری از بازدیدکنندگان به طور مختصر صفحات را اسکن می‌کنند و به دنبال تیترها هستند. آن‌ها پس از خواندن تیترها، مختصری از متن و پاراگراف‌های بخش بخش و قابل فهم و حداکثر پنج یا شش خط را می‌خوانند. بعضی‌ها هم برای جزئیات و مطالعه مطالب بیشتر روی عبارات دارای لینک کلیک می‌کنند. دیگر بازدیدکنندگان، صفحه را دنبال کرده و به سرعت مطالب مورد نیاز خود را در جای دیگر سایت پیدا می‌کنند ( چیدمان ). در بخش‌های بعدی دراین‌باره بیشتر صحبت می‌شود. علاوه بر ساختار بخش بخش، خلاصه و قابل مرور، کپی مربوط به آن باید مرتبط بوده و برای مخاطبان مقصد، مفید باشد. این‌جا جایی است که محتوا از بیشترین درجه اهمیت برخوردار است و عبارت context is king معنا پیدا می‌کند، یعنی ارائه اطلاعات موجود در زمان و مکان مناسب. کپی باید نیازهای آن‌ها را برطرف سازد نه نیازهای شما؛ یعنی به جای بیان ویژگی‌ها، با ارائه مطالب پر محتوا، کار را آغاز کند. می‌توان با افزودن سه کلمه جادویی، از میان ویژگی‌ها، نسبت به ایجاد منافع اقدام کرد، عبارتی که می‌توان بعد از بیان ویژگی از آن استفاده کرد عبارت است: ” به این معناست که … ” و به‌خاطر داشته باشید که شما نه تنها برای مخاطبان انسانی خود در حال کپی رایت هستید، بلکه عنکبوت‌های موتور جست‌وجو یا روبات‌ها هم کلمات مورد استفاده شما را در آن کپی می‌خوانند ایندکس‌گذاری می‌کنند. بنابراین کلمات مورد استفاده باید شامل عبارات کلیدی باشند که کاربران احتمالا در موتورهای جست‌وجو، به دنبال آن‌ها می‌گردند ( چیدمان ).
از ویژگی‌های نوشتار خوب آن است که باید دقیق باشد و طی مدت زمان طولانی، اعتبار و وفاداری خود را حفظ کند. درباره چیزی که از توان شما خارج است به کسی قول ندهید. مشتریان خود را فریب ندهید. این کار، تکرار انجام معاملات با آن‌ها و هم چنین کسب و کار ارجاع شده را از بین می‌برد.
از این رو برای کپی رایت وب مطلوب از CRABS  (بخش بخش، مرتبط، دقیق، خلاصه و قابل مرور) استفاده‌کنید. به‌خاطر داشته‌باشید که بهترین مطلب را در آخر مطالب خود نیاورید، به‌خاطر این‌که آن دسته از خوانندگان که فقط بخش‌های اول را مرور می‌کنند، آن را نمی‌بینند و دیگر آن‌که عده‌ای از خوانندگان، پیمایش نمی‌کنند.
همچنین باید بررسی کنید که کپی شما تا چه اندازه در مقایسه با شش سلاح اثرگذاری Cialdini ترغیب کننده است.
آخرین نکته با اهمیت آن‌که فهرست و اسامی مورد استفاده در تیترها و علائم راهنما را فراموش نکنید. تگ‌ها و نشان‌های مختلف می‌توانند احساس بسیار متفاوتی را القا کنند ( چیدمان )، بررسی در خصوص ردیابی چشم حاکی از آن است که، در بدو امر چشمان خریداران در وب، به جای آن که متوجه تصاویر بشود، متوجه تیترها می‌شود. سرتیترهای مختلف را تست کنید تا دریابید کدام یک از آن‌ها بهترین Clickthrough را به همراه دارد. در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون طراحی وب سایت مطالعه نمایید.

بینش بازاریابی الکترونیکی

ده قانون برتر Gerry McGovern درباره کپی‌رایت

این‌ها ده قانون کپی رایتGerry McGovern  هستند. هم‌زمان با مطالعه این مطالب، راجع به این موضوع فکر کنید که آیا این قوانین در مورد سایر رسانه‌ها کاربرد دارند یا خیر و هم چنین به این مسأله فکر کنید که آیا سازمان شما در وب سایت خودتان به این اهداف دست پیدا کرده است یا خیر.

۱- صادق باشید. کاغذ هیچ‌گاه جوهر را رد نمی‌کند. وب سایت ها هرگز تبلیغات را رد نمی‌کنند ( چیدمان ). اگر نمی‌توانید ظرف مدت ۲۴ ساعت کالایی را تحویل دهید، قول ندهید.

۲- ساده، شفاف و دقیق باشید. زمان، نادرترین منبع به شمار می‌آید، بنابراین هنگامی که با یک جمله، کار پیش می‌رود، هرگز از پنج جمله استفاده نکنید. از زبان فنی استفاده نکنید. امروزه مردم به اندازه کافی مشغله فکری دارند.

٣- پیشنهاد خود را به طور آشکار بیان کنید. دقیقا چه چیزی را می‌فروشید؟

۴- محدودیت‌های محصول خود را با آن‌ها در میان بگذارید.

۵- نحوه اجرای کار را به طور شفاف بیان کنید. اگر به آن‌چه که ارائه می‌دهید علاقه دارند، چگونه باید برای خرید اقدام کنند؟

۶- اگر نمی‌توانید آیتم‌هایی را برای مشتریان خاصی تأمین کنید، آن‌ها را فورا در جریان این موضوع قرار دهید. هیچ چیزی بدتر از این نیست که آن‌ها در آخرین دقیقه دریابند که امکان تأمین کالا از طریق شما برای آن‌ها وجود ندارد ( چیدمان ).

۷- ویرایش کنید! ویرایش کنید! ویرایش کنید! هیچ‌گاه مقاله‌ای نیست که نتوان آن را از آن‌چه هست، کوتاه‌تر کرد

۸- جزئیات را به آن‌ها بگویید. اگر آن‌ها مایل هستند مطالب بیشتری راجع به مشخصات محصولی خاص بدانند، این فرصت را در اختیار آن‌ها قرار دهید و (ابر متن هم برای همین منظور است!)

۹- برای وب بنویسید. از این که مشتریان را مجبور کنید اسنادی را با فرمت Powerpoint ,Word یا PDF دانلود کنند، پرهیز کنید مگر آن که دانلود به این ترتیب، به عنوان جایگزین برای آن‌ها تعیین شده باشد (توجه کنید که Google و دیگر موتورهای جست‌وجو در حال حاضر این‌گونه اسناد را ایندکس‌گذاری می‌کنند).

۱۰- آن را روی شماره نه رها کنید! اگر می‌خواهید قانون ده ماده‌ای را درست کنید ولی تنها می‌توانید تعداد نه قانون را ذکر کنید، آن را تا همان قانون شماره نه بنویسید و رها کنید.  

بهترین نکات عملی در زمینه بازاریابی الکترونیکی

A/B و تست چند متغیره

فقط مهارت و تجربه خلاق شما در کپی رایت است که باعث پیشرفت شما می‌شود. در مورد صفحات کلیدی مثل صفحه اصلی و صفحات فرود، باید نگارش‌های مختلف آزمایشی را با یک کپی متفاوت، موارد عینی مختلف و call-to-action های مختلف و با استفاده از تست A/B آزمایش کرد تا مشخص شود کدام یک از آن‌ها می‌توانند اهداف تبدیل یا میانگین ارزش سفارش را برآورده سازد. تست چند متغیره، تست هم‌زمان صفحات را برای تمامی ترکیبات و انواع مختلف عناصر صفحه مورد تست، امکان‌پذیر می‌کند. موارد یاد شده، انتخاب مؤثرترین ترکیب عناصر طراحی را برای رسیدن به هدف مورد نظر فراهم می‌سازد. به عنوان مثال صفحه اصلی Love film که با استفاده از نوع فناوری که در آن از سیستمی موسوم بهmaxymiser   و Google استفاده می‌شود ( چیدمان )، بهینه شده است و برای صفحات فرود مربوط به کارزارهای AdWords دارای ابزار بهینه سازی صفحه مربوط به خود است.
کپی رایت برای وب سایت ها با بروشورها و mail shotها متفاوت است (به CRABS فکر کنید)، بخش بخش، مرتبط، دقیق، مختصر و قابل پویش. به نحوی بنویسید که متن، قابل مرور اجمالی باشد و به جزئیات توجه شود: حتی کلمات مورد استفاده در signpost ها که با شخصیت یا احساسی متفاوت را برای سایت خلق می‌کنند.

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *