اهداف استراتژیک در بازاریابی الکترونیک

 

 

( اهداف استراتژیک در بازاریابی الکترونیک ) درباره تفاوت بین استراتژی و تاکتیک سردرگمی زیادی وجود دارد. استراتژی بیان می‌کند که چگونه ما به اهداف می‌رسیم و اهداف مشخص می‌کنند به کجا می‌خواهیم برسیم. استراتژی بیان می‌کند که چگونه به این اهداف دست بابیم و همه تصمیمات تاکتیکی جزیی متعاقب آن را هدایت می‌کند. استراتژی هم از اولویت‌بندی اهداف (فروش، خدمت، ارتباط، صرفه‌جویی و هیجان) تأثیر می‌پذیرد و هم از تعداد منابع در دسترس و باید جنبه‌های گوناگونی را که قبلا مورد بحث قرار گرفت، در برگیرد OVPها، استراتژی های تماس (پایگاه داده ها و فناوری های مورد نیاز) و گرایشات کلی مؤثر بر بازار . استراتژی همچنین باید از مزیت رقابتی متمایز استفاده کند. نقاط قوت خود را تقویت کنید (با فرض این‌که بازار / مشتریان نقاط قوت شما را می‌خواهند). در پکیج جامع دیجیتال مارکتینگ تخصصی نوکارتو می‌توانید پیرامون موضوع بازاریابی تبلیغات اینترنتی، اطلاعات جامعی را به‌دست بیاورید

نکته عملی بازاریابی الکترونیکی

تضمین استراتژی های پشتیبان اهداف عینی

برای اطمینان از این‌که استراتژی ها اهداف را پشتیبانی می‌کنند شما باید ارتباطی بین این دو ایجاد کنید. استراتژی حیاتی است، اگر آن را اشتباه بگیرید تمام تلاش شما به هدر خواهد رفت. ساخت بک سایت WAP شگفت انگیز را در نظر بگیرید، در حالی که هیچ یک از مشتریان شما از تلفن‌های WAP استفاده نمی‌کنند. یا ساخت یک وب سایت تراکنشی برای در بافت سفارشات را در نظر بگیرید، در صورتی که هنوز اکثریت بازار شما به صورت Online انتخاب می‌کنند و همیشه به صورت Offline خرید می‌کنند و با از دست دادن هماهنگی اولیه در بازار هدفی با اجتناب از تبلیغات تلویزیونی یا بدتر از آن، رسیدن به آن‌ها از طریق تلویزیون‌های تعاملی اما نداشتن سیستم های اداری پشتیبان و سرویس های تکمیلی مورد نیاز به عنوان مثال تحویل پیتزا در ۳۰ دقیقه یا ارائه رانندگی آزمایشی در روز بعد. Dominos Pizza به طور موفقیت آمیزی از تلویزیون تعاملی برای رسیدن به مخاطبان Online خود استفاده کرده است و سپس اقدام به ایجاد زیر ساختی برای خدمت رسانی به آن‌ها کرده است. یکپارچه کردن رویه ها و طراحی مجدد فرآیندهای کسب و کار، استراتژیک بوده و طولانی مدت هستند. استراتژی نحوه دست‌یابی به اهداف را بیان می‌کند. فرض کنید هدف کلی بازاریابی دست‌یابی به ۵۰% افزایش فروش است. استراتژی در نظر گرفته شده می‌تواند بر اساس گسترش بازار و تضمین مشتریان جدید، با کاهش نرخ از دست دادن مشتریان و گرفتن سفارش بیشتر از مشتریان موجود باشد. سه نوع استراتژی متفاوت وجود دارد: یکی برای گسترش بازار، یکی برای حمله به رقیب و یکی هم برای حفظ مشتری.

نکته عملی بازاریابی الکترونیکی

گزینه های استراتژی خود را مدل کنید

فروش و سود به دست آمده با استفاده از استراتژی (مانند استراتژی اکتساب، حفظ و یا معرفی محصول جدید)، باید با استفاده از اطلاعات موجود مشتری و تقاضای بازار برای محصولات مدل شود. سناریوهای مختلفی باید برای بررسی استراتژی های منجر به دست‌یابی به اهدافتان بررسی شود. این کار می‌تواند به عنوان یک فرآیند تکراری با مدل‌هایی که در طول تعیین هدف و انتخاب استراتژی ها و تاکتیک ها بازبینی می‌شوند، انجام شود.
بنابراین آن‌چه که در استراتژی بازاریابی الکترونیکی نهفته است، چیزی است که به شما کمک می‌کند تا به اهداف خود برسید. استراتژی بازاریابی الکترونیکی بر آن‌چه که شما قصد دارید در دنیای الکترونیکی انجام دهید تمرکز دارد. این می‌تواند شامل پیشنهاداتی باشد که آمیخته Online شما را خلاصه می‌کند. آیا پیشنهادات Online شما متفاوت از پیشنهادات Offline شما خواهد بود؟ یا با هم یکپارچه اند؟ آیا می‌توانید واضحا به رئیس خود بگویید که استراتژی شما چیست؟ استراتژی کمک می‌کند تا همه این‌ها با هم هماهنگ شوند و از بخش‌های کاری تاکتیکی ویژه که در نهایت منجر به پیچیدگی زیادی می‌شوند، اجتناب شود. برای برخی از استراتژی ها، استراتژی در کل درباره ایجاد یک پایگاه داده یکپارچه بین وب سایت شما و تمامی نقاط ارتباطی دیگر است. برای برخی دیگر، استراتژی ، توسعه یک وب سایت بازاریابی الکترونیکی از مرحله اول به مرحله دوم و از آن به مرحله سوم است (به عنوان مثال ایمیل های پذیرفته شده توسط کاربر لینک شونده به پایگاه داده کاملا یکپارچه خودکار و پست مستقیم). بقیه هم یک استراتژی اینترنتی، یک استراتژی اینترانتی و یک استراتژی اکسترانتی را توسعه می‌دهند. این‌ها همه دورنماهای طولانی مدت هستند. برای عده کمی هم استراتژی های بازاریابی فقط در مورد ایجاد ترافیک (دورنمای استراتژیک کوتاه مدت) است.
در حالت ایده‌آل یک استراتژیست مجرب با تفکر همه جانبه درباره نحوه دست‌یابی به اهداف از طریق منابع موجود، در پی ایجاد استراتژی مورد نظر خود است. پس از تولید چند گزینه استراتژیک، بهترین استراتژی با دقت انتخاب شده و در نهایت به صورت آبشاری به جزییات تاکتیکی شکسته می‌شود. اما به علت تجربه ناکافی در مورد استراتژی های بازاریابی، اکثر حرفه‌ای‌ها تمایل به جزییات تاکتیکی خوب دارند، مثل تبلیغات نمایشی، بازاریابی جست‌وجو و ایمیل‌های پذیرفته شده توسط کاربر و البته با تلاش در فهم این تاکتیک ها، در پی ایجاد ترافیک به وسیله آن‌ها هستند (ساخت استراتژی گذشته نگر). این استراتژی در صورتی کار خواهد کرد که (الف) تمام اجزا منطقا با هم هماهنگ بوده و (ب) بتوان آن را حداقل در مقابل دو گزینه استراتژیکی دیگر امتحان کرد.
استراتژیست های دیگر از جنگ افزارهای بازاریابی استفاده می‌کنند، به عنوان مثال حمله از جلو (بازاریابی مقایسه‌ای در وب سایت) و حمله از کنار با استفاده از وب سایت برای برجسته کردن نقاط ضعف رقبا.
در مقاله‌های پیشین گفتیم که استراتژی های بازاریابی جایگزین تولید شده از طریق تحلیل های اینترنتی SWOT چه مواردی هستند. توجه داشته باشید که چگونه استراتژی ها به این سه نوع برای انتخاب گزینه‌های شما تقسیم می‌شوند:

 • * استراتژی های ارتباطی متمرکز بر اکتساب مشتری.
 • * استراتژی های ارتباطی متمرکز بر حفظ مشتری.
 • * توسعه بازار و محصول یا آمیخته بازاریابی مرتبط با استراتژی های مرتبط با بازارها، محصولات، قیمت‌گذاری، مشارکت یا واسطه‌های جدید).

سؤالات استراتژیک

برخی از سوال‌هایی که استراتژی بازاریابی الکترونیکی باید به آن‌ها پاسخ دهد:

 • * کدام بخش‌ها در حال تبدیل به بازار هدف Online هستند؟ بازار هدف چه کسانی هستند؟
 • * آیا باید محصول جدید یا محصولات موجود به همه بخش‌ها و بازارها فروخته شود و یا می‌توان تنها بخش خاصی را در نظر گرفت و با باید بخش و بازار جدیدی را مورد هدف قرار داد؟
 • * منبع تمایز – پیشنهاد ارزش Online چیست؟ سؤال دیگر برای پرسیدن از سازمان‌های چند کاناله این است که، آیا می‌توان یک کالای دیجیتال جدید یا خدمت را برای رقابت با سازمان‌های کاملا Online ایجاد کرد؟
 • * طریقه برخورد با رقبا چگونه است؟
 • * چه سطحی از تعامل در سایت وجود دارد؟ بروشور، پشتیبانی فروش تعاملی دو طرفه، فروش Online، مرورها یا مدیریت ارتباط با مشتری کاملا شخصی سازی شده و یا تعاملات وب ۲. چه مرحله‌ای از تکامل الکترونیکی مورد نیاز است؟ آیا در سالهای متمادی مراحل دیگر آن پیموده خواهد شد؟
 • * وب سایت ها یا سایت های WAP یا هر دو؟ اهمیت این‌ها نسبت به دیگر کانال‌های بازاریابی چیست؟ کدام طرح‌های ابتکاری بهبود وب سایت، جذب مشتری برای رسیدن به هدف نرخ تبدیل بهبود یافته، ارزش میانگین سفارش و ارزش زمان حیات را افزایش می‌دهد؟
 • * ارتباط تلویزیون‌های تعاملی یا بازاریابی سیار چقدر است؟
 • * تمرکز روی ارتباطات مشتری برای اکتساب مشتری چه تأکیدی روی سایت های وابسته، تجمیع کننده‌ها، جست‌وجوی عادی: جست‌وجوی پولی، تبلیغات نمایشی و شبکه‌های اجتماعی برای شرکت وجود دارد؟
 • * تمرکز روی استراتژی های ارتباطی برای حفظ مشتری – آیا استراتژی ارتباط با مشتری نیاز به اصلاح دارد؟

مکمل یا جایگزینی

استراتژی بازاریابی الکترونیکی باید سطوح گوناگون منابع به کار گرفته شده در کانال‌های مختلف را تعیین کند. سؤال اساسی این است که کانال‌های Online، مکمل دیگر کانال‌های شرکت خواهد بود یا جایگزین آن‌ها می‌شود؟ اگر شما معتقد هستید که فروش از طریق کانال‌های دیجیتال باید جایگزین کانال‌های دیگر شود، باید بدانید که سرمایه گذاری در امور فنی، نیروی متخصص و منابع سازمانی برای دست‌یابی به این هدف حائز اهمیت است، این استراتژی جایگزینی توسط خطوط هوایی مانند easyJet و Ryanair که بیش از ۹۰ درصد بلیت‌های خود را به صورت Online می‌فروشد، انتخاب شده است. Kumar در سال ۱۹۹۹ با ارائه یک چارچوب، به مقایسه استراتژی جایگزینی در مقابل استراتژی مکمل پرداخت. او پیشنهاد داد که جایگزینی به احتمال زیاد زمانی اتفاق می‌افتد که:

۱- امکان دسترسی به اینترنت بالا باشد.

۲- اینترنت بتواند پیشنهاد ارزش بهتری نسبت به سایر رسانه ها ارائه دهد (یعنی میل باطنی برای خرید Online بیشتر باشد).

۳- محصول ما از طریق اینترنت قابل تحویل باشد. البته این به عنوان یک ضرورت مطرح نیست.

۴- محصول ما استاندارد باشد. به طوری که مشتری برای خرید نیاز به دیدن آن محصول نداشته باشد.

اگر حداقل دو مورد از شرط های چارچوب Kumar برآورده شود، در این صورت امکان اثر بخشی استراتژی جایگزینی وجود دارد، مثل صنایع خرید خدمات مسافرتی و بیمه Online که خصیصه های ۱، ۲ و ۴ را دارا هستند

اجزای استراتژیک – STOP و SIT

عناصری که برای هر استراتژی بازاریابی کلیدی هستند. تحت سرنام‌های STOP و SIT بیان می‌شوند، قبل از هر چیز، استراتژی باید بر روی بخش‌های بازار (S) و همچنین بازار هدف انتخاب شده T تمرکز کند. موقعیت‌یابی P نیز یکی از بخش‌های اساسی از پیشنهادات کلیه مشتریان است، به عنوان مثال، چه چیزی واقعأ محصول است و نیز قیمت و ارزش درک شده آن در بازار چیست؟ آیا می‌تواند در یک پیشنهاد قوی خلاصه شود؟ STP بخش اساسی هر استراتژی بازاریابی است که برای تکمیل اهداف کلی O بازیگر است. اجزای باقیمانده عبارتند از: توالی با مراحل S، یکپارچگی I و ابزارها T.
توالی و مراحل در برگیرنده یک جفت از مسائل الکترونیکی استراتژیک هستند، توالی به این معنی است که باید دنباله‌ای از ابزارها وجود داشته باشد؛ به عنوان مثال، وب سایت، تلویزیون تعاملی و بعد سیار؟ علاوه بر این، توسعه اعتبار قبل از بالا بردن بازدید، ضروری است؛ من توسعه وب سایت معتبری که قبل از بالا بردن بازدید و تولید ترافیک زیاد کار می‌کند. مهم‌تر این‌که این کسب و کار باید دارای مجموعه ای از مراحل Online تکامل وب باشد. آیا فرآیندهای وب سایت و پایگاه‌های داده یکپارچه شده‌اند و برای انجام تراکنش‌های دیگر اعم از WAP و تلویزیون دیجیتالی تعاملی ۳ یا تلفن در دسترس هستند؟ آیا فعالیت‌های Online با فرآیندهای Offline و پایگاه داده یکپارچه شده‌اند؟ یا باید در حالت کلی وب سایت معتبری داشته باشد برای کالاهای FMCG شاید تنها میکرو سایت های متصل به پورتال‌های دیگر مناسب باشد. این‌ها پرسش‌های استراتژیک برای بازاریاب‌های Online هستند.
سازمان RS B2B روی بخش‌بندی خود و استفاده از فناوری‌های متفاوت در Scent trails برای جذب مخاطبین مختلف فکر کرده است. همانند کاربردهای مختلف صنعتی، آن‌ها با سؤال سفارش بالای ۱۰۰۰ پوند، به مخاطب بزرگتری مراجعه می‌کنند. استراتژی بازاریابی الکترونیکی، انتخاب بازارهای هدف، تعیین موقعیت و پیشنهادات را هدایت می‌کند که این‌ها نیز به نوبت ترکیب آمیخته بازاریابی بهینه، توالی و ابزارهای الکترونیکی (مانند وب سایت ها، ایمیل‌های پذیرفته شده توسط کاربر، بازاریابی ویروسی، حامیان الکترونیکی) و سطح خدمات و مرحله تکاملی (از سایت های بروشوری به سایت های تعاملی دو طرفه تا سیستم های کسب و کار کاملا الکترونیکی یکپارچه) را هدایت می‌کنند. بخشی از استراتژی های بازاریابی الکترونیکی (میان تا بلند مدت، توسعه گفتمان‌های پویا (که شامل استراتژی های تماس می‌باشد و استفاده کامل از پتانسیل پایگاه داده‌های یکپارچه می‌باشد. جدای از نحوه ارتباط با مشتری، او باید به واسطه ترجیحات منحصر به فرد با مشتری با عنوان یک فرد شناخته شده در ارتباط باشد. این برنامه های مربوط به حفظ مشتری نیز جزو تصمیمات استراتژیک شما می‌باشد به عنوان مثال بهبود سطح حفظ مشتری نیازمند یک پایگاه داده یکپارچه و استراتژی های ارتباطی است).
ایجاد تعادل کلی ما بین آمیخته بازاریابی، یک مقوله استراتژیک است، در حالی که جزییات این آمیخته ها تاکتیکی است. به عنوان مثال تصمیم در مورد تخفیف‌های چشمگیر و افزایش پروفایل‌های سطح بالا در آرایش گسترده‌ای از جوامع و وب سایت های down – market Online ، استراتژیک می‌شوند. جزییات تاکتیکی، سایت ها و جوامع و قیمت‌های مرتبط را فهرست می‌کند.

بنابراین برخی از عناصر بازاریابی الکترونیکی شامل:

 • * بخش‌ها، تمایلات در بازار – چگونه استراتژی، این‌ها را لحاظ کند.
 • * بازارهای هدف، تعیین موقعیت و پیشنهادها.
 • * موقعیت یابی و نهایتا پیشنهادات ارزش Online.
 • * اهداف مشخص (آیا استراتژی آن‌چه را که می‌خواهید به صورت Online به آن دست یابید. لحاظ کرده است؟).
 • * مرحله تکاملی (شما می‌خواهید در چه مرحله‌ای باشید؟)
 • * آمیخته بازاریابی Online (مخصوصا مکان (شرکت‌ها) و سطح خدمات).
 • * آمیخته بهینه از کانال‌های رسانه ای دیجیتالی تاکتیکی (وابسته‌های جست‌وجو، تبلیغات نمایشی، شبکه‌های اجتماعی و …).
 • *‌ گفتمان بوبا و استراتژی های تماس برای حفظ مشتری.
 • * محتوای ایجاد شده توسط کاربر، تاکتیک های شبکه سازی اجتماعی و جامعه در سایت خودمان و یا در سایت های شخص ثالث). به عنوان مثال انتقادات و نظرات مصرف کنندگان باید به عنوان بخشی از پیشنهادات لحاظ شوند و این‌که چگونه مدیریت شوند. به عنوان مثال، آژانس مسافرتی TravelRepublic Online نظرات و انتقادات مشتریان را در سایت خودش ثبت می‌کند. شرکت های مسافرتی دیگر Widgetهای توسعه یافته‌ای دارند و از شبکه های اجتماعی مانند Facebook برای این منظور استفاده می‌کنند.
 • * مدیریت شهرت برند Online (مثبت یا منفی) با تمرکز بر شبکه های اجتماعی با به کارگیری تاکتیک های روابط عمومی Online، به ویژه اگر در محتوای تولید شده توسط کاریر درگیر شود (نظرات، تبلیغات ایده های محصول یا مباحثات).
 • * پایگاه داده یکپارچه تشخیص و به یادآوری هر یک از مشتریان با وجود روش‌های ارتباطی مختلف مانند تلفن یا وب).

SIT و STOP را به یاد بیاورید؛ اجزایی که هر بازاریابی باید در نظر بگیرد. بخش بندی، تعیین بازار هدف، تعیین موقعیت (بنیادی برای هر استراتژی) به صورت خیلی واضح بیان می‌کند که شما در آینده کجا خواهید بود و چگونه به آن موقعیت می‌رسید (این می‌تواند شامل پیشنهادهای متفاوت برای بازارهای هدف مختلف یا بیان پیشنهاد ارزش Online باشد). O برای اهداف – اهداف را فراموش نکنید، استراتژی بیان دوباره اهداف نیست، بلکه ایجاد روشی برای انجام این اهداف است. S برای توالی فعالیت‌ها، چگونه هر بخشی باید یکپارچه شود و مقیاس‌های زمانی ( آیا مجموعه‌ای از مراحل و تاریخ‌های مهم را دارید؟) است. حالا می‌توانید تمام آن‌چه را که بیان شد، با تدوین چند انتخاب استراتژیک خلاصه کنید؟ استراتژی بازاریابی الکترونیکی خوب فراتر از ارتباطات است. باید تمام اجزای کسب و کار را یکپارچه کند (پیشنهادهای ارزش و شیوه‌ی انجام فرآیندها). نهایتا باید چگونگی رسیدن به اهداف به طور روشن و مختصر ترسیم شود.

استراتژی غیرمتمرکز

آن‌چه را که به عنوان کمبود بسیاری از کسب و کارها می‌توان بیان کرد استراتژی بازاریابی الکترونیکی است که این مسأله منجر به رویکردهای تاکتیکی ویژه که کوتاه مدت و غیر متمرکز هستند، می‌شود ( استراتژیک ). در این‌جا مجموعه‌ای از مثال‌هایی ارائه می‌شود که شامل برخی أجزای استراتژی بازاریابی الکترونیکی است که یک استراتژی کامل تلقی نمی‌شود. شما رویکردهای متفاوتی نسبت به این جنبه مهم برنامه ریزی خواهید دید:

 • * با ایجاد یک رابط بی عیب و نقص بین Online و Offline که با پایگاه داده مرتبط یکپارچه می‌شوند.
 • * با حرکت از طریق ۳ مرحله تکاملی در یک دوره زمانی بیش از ۱۸ ماه، به منظور حرکت کردن در جهت دست‌یابی به استراتژی های الکترونیکی.
 • * یکپارچه کردن وب سایت، پایگاه داده و مدیریت ارتباط با مشتریان به منظور خود کار کردن یک گفتگوی دو طرفه کارا مابین مشتریان و کسب و کارمان.
 • * با ایجاد حضور در چندین پورتال متفاوت.
 • * توجه به محتوای خاص بخش Online خود نسبت به تلاش برای فروش یک محصول خاص.

Unilever با تغییر Persil از یک بورتال محصول محور (اطلاعات محصول) به یک پورتال مشتری محور (دو قسمت اصلی: زمان ورود و زمان خروج شیوه زندگی و زمانی برای امور مربوط به خودتان – تمدد اعصاب، مراقبت از پوست، رژیم غذایی شما و بچه ها، صرف زمانی با بچه ها – نکاتی برای یک خانواده شاد … و خلاقیت بیشتر در بخش کودکان) یک تصمیم استراتژیک مهم گرفت ( استراتژیک ). این یک تجربه برند Online است که با تلویزیون، مطبوعات و کارزارهای اینترنتی یکپارچه شده است. می‌توانید ببینید چگونه هر یک از این اظهارات، با اجزای خاصی از STOP و SIT متناسب است.
یک جزء ضمنی در تمام انتخاب‌های استراتژیک، منابع است. استراتژی در نهایت با تخصیص منابع در دسترس محدود می‌شود. به عنوان مثال وقتی تلاش می‌کنید منابع موجود را به طراحی وب سایت، سرویس‌های وب سایت و تولید ترافیک وب سایت تخصیص دهید. تلاش کنید چندین راهکار استراتژیک را قبل از انتخاب هر استراتژی بازاریابی الکترونیکی نهایی، ایجاد کرده و در نظر داشته باشید، چون همیشه اولین استراتژی که به ذهن می‌رسد بهترین استراتژی نیست.
شما ممکن است پیشنهادات مختلف (با آمیخته‌های متفاوت) را برای بازارهای گوناگون ایجاد کنید. این کاملا قابل قبول است. اما مطمئن شوید که هر استراتژی شامل اجزای کلیدی (STOP و SIT) می‌باشد و با منابع در دسترس (۳Mها) کار می‌کند. نهایتا باید میزان سرمایه گذاری برای اکتساب مشتری جدید و با حفظ مشتریان موجود تعیین شود. این یک تمرین مفید استراتژیک، فراتر از آن‌چه که شما تاکنون تحت تأثیرش بودید (مانند استراتژی های برقراری ارتباط و پایگاه داده یکپارچه و توالی پیام ها از طریق ابزارهای مختلف)، می‌باشد. همچنین شما را به فکر کردن و برای فروش‌های یک باره تراکنشی و کوتاه مدت وا می‌دارد.

تعالی بازاریابی الکترونیکی

 Hamleys استراتژی ویژه‌ای را انتخاب می‌کند

(۲۰۰۰) Financial Times توضیح می‌دهد که  Hamleysچگونه از وب برای اکتساب مشتریان جدید از بازارهای خارجی استفاده می‌کند (علی رغم اینکه Hamleys یک شرکت انگلیسی است اکثر فروش آن در آمریکا است). این شرکت به جای روش ساده افزایش فروش به مشتریان موجود، از فرصت اکتساب مشتریان جدید (که بیشتر وقت خود را برای بازدید وب سایت صرف می‌کنند تا دیدن مغازه‌ها) استفاده می‌کند ( استراتژیک ). این شرکت مشتریانی را که به دنبال وسایل مجموعه اسباب بازی‌های خاصی هستند مانند خرس های steiff و تندیس‌های دایکست را که پیدا کردن آن‌ها در جای دیگر سخت است، مورد هدف قرار می‌دهد. در حالی که فروشگاه لندن چیزی حدود ۴۰۰۰۰ اسباب بازی دارد. این سایت تنها بخشی از آن‌ها را ارائه می‌دهد. در حال حاضر تعداد زیادی اسباب بازی فروشی Online وجود دارد که اسباب بازی‌های فراوان و ارزان را به یک بازار عمده فروشی ارائه می‌دهند. یک بازدید از سایت فعلی نشان می‌دهد که این استراتژی از زمان نوشتن این مقاله، بازبینی شده است.

بینش بازاریابی الکترونیکی

استراتژی های رقابتی Timothy Cummings

Cummings استراتژی های شناخته شده نظامی را برای بازاریابی الکترونیکی به کار می‌گیرد که شرح موارد آن به این صورت است:

١- حمله رو به جلو، مثلا استفاده از بازاریابی مقایسه‌ای در وب سایت ها.

۲- حمله دو طرفه، مثلا استفاده از وب سایت برای حمله کردن از هر طرف که در آن رقبا در مواردی نظیر قیمت یا خدمت دارای ضعف هستند.

٣- محاصره و بریدن، مثلا شرکت های بزرگ از منابع خود برای ایجاد ارتباطات از طریق وب سایت استفاده می‌کنند که در بازارهای خرد مد نظر است. شرکت های کوچک‌تر نمی‌توانند با منابع مورد نیاز رقابت کنند.

۴- حمله انسدادی، مثلا پیشنهاد ارائه خدمات بیشتر به مشتری به نحوی که موجب از بین رفتن رقبا شود.

۵- حمله چریکی، مثلا حمله مستقیم به رقبا با استفاده از تاکتیک های چریکی، مانند روابط عمومی Online رقابت easyJet Online برای حدس زدن کمبودهای خطوط هوایی سلطنتی Go، نمونه‌ای از این تاکتیک هاست.

۶- دفاع ویژه، مثلا تخصصی کردن از طریق ارائه محتوا با خدمات بهتر نسبت به رقبا.

۷- دفاع محلی، مثلا جوامع پیشروی در حال توسعه برای بخش های خاص قبل از رقبا.

۸- دفاع از راه دور، مثلا توسعه کار کرد Online جدیدی که یک قدم جلوتر ازرقبا باشید. 

۹- دفاع مخفیانه، مثلا به حداقل رساندن محتوای وب سایت در مورد یک سرویس جدید، در حالی که که بازیگران موجود درک سرویس جدید را سخت می‌یابند و این سرویس از طریق فروش مستقیم، شبکه سازی و صحبت‌های دهان به دهان تبلیغ می‌شود. ۱۰- عقل دیپلماتیک مثلا همکاری با تأمین کنندگان محتوا برای افزایش ارزش سایت تان در قیاس با رقبا.
یکی از بهترین کتاب‌ها در زمینه استراتژی بازاریابی الکترونیکی بیش از بیست سال پیش توسط Tsun Tzu (نابغه نظامی چینی که آگاه بر محیط بود و اهمیت اتحاد و هوش بازار را درک کرده بود) نوشته شد (ترجمه توسط Wing در سال ۱۹۸۹).

 

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌های مختلف فناوری اطلاعات و ارتباطات اینجا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + هفده =